Почути південний схід: Як "ОПЗЖ" планує "відкусити" виборця від Зеленського

В активний обіг в інформаційному просторі повертають кремлівську тезу про необхідність всій Україні "почути голос юго-востока". Особливо часто експлуатують її лідери "ОП-ЗЖ", намагаючись до місцевих виборів відновити свій вплив у колишній вотчині "регіоналів"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Почути південний схід: Як "ОПЗЖ" планує…

З 2014 року, коли політичну арену ганебно покинула Партія регіонів, за голоси виборців південного сходу України змагався "Опозиційний блок" - продукт ребрендингу партії Віктора Януковича. На виборах до Верховної Ради 2014 року він узяв 9,43 відсотка голосів (четверте місце серед учасників виборів) і потрапив до парламенту. На місцевих виборах 2015 року "Опозиційний блок" загалом по країні набрав 11,5 відсотка голосів.

Але це об’єднання виявилося нестійким і в листопаді 2018 року розкололося на кілька груп за лініями впливу його спонсорів. Одна з них зберегла орієнтацію на донецького мільярдера Ріната Ахметова і залишила за собою первісну назву. Новим очільником "ахметовської" фракції "Опоблоку" став Вадим Новинський. Неформальними кураторами другого уламку залишилися олігарх Дмитро Фірташ і екс-глава президентської адміністрації Януковича Сергій Льовочкін. Юрій Бойко публічно підписав угоду з партією Вадима Рабиновича "За життя" про співпрацю на виборах, за що його команда Ахметова зняла з посад фракційного і партійного лідера "Опоблоку". Так виникла партія "Опозиційна платформа — За життя". Залишається додати, що розколу "Опозиційного блоку" передувало об’єднання з партією "За життя" громадської організації "Український вибір", лідером якої є кум Володимира Путіна Віктор Медведчук. Сталося це в липні 2018 року. Зараз Медведчук є одним з реальних лідерів "ОП-ЗЖ".

На президентських виборах 2019 року від "Опоблоку" балотувався Олександр Вілкул (4,15% голосів, 8 місце), від "ОП-ЗЖ" - Юрій Бойко (11,67%, 4 місце). Парламентські вибори цього року принесли "Опоплатформі" друге місце і 13,05% голосів. Натомість партія Ахметова вибори програла (3,03%, 8 місце) і до Ради не потрапила. В результаті у парламенті 9 скликання лише лічені депутати, які перемогли на одномандатних округах Донбасу, представляють інтереси найбільш впливового донеччанина.

На останніх виборах впадала у вічі суттєва різниця у риториці представників "Опоблоку" і "Опоплатформи". І хоч обидві політсили апелювали до одних і тих самих цінностей свого електорату – "мир, відновлення стосунків з Росією, соціальний захист, посилення ролі держави в економіці", але оточення Ахметова говорило про ці речі менш жорстко, ніж їхній головний конкурент у боротьбі за голоси виборця південного сходу. Більше того, лідери "ОП-ЗЖ" Бойко з Медведчуком кілька разів протягом виборчого періоду їздили до Москви зустрічатися з першими особами тамтешньої влади. Що, можливо, в результаті дало їм перевагу і допомогло відтіснити конкурента на маргінес, де "Опоблок" наразі малопомітний.

Та справжнім переможцем у взаємопоборюванні двох проросійських сил вийшов Володимир Зеленський зі своєю партією "Слуга народу", який зібрав основний електоральний "врожай" в ареалі існування виборця "регіоналів". Після виборів "слуги" почали спершу малопомітно, а з наближенням "гарячих" тем швидше втрачати свої захмарні рейтинги. Значна маса мешканців областей, які 2014 року так і не увійшли до невдалого кремлівського проекту "Новоросія", чекають від нового президента не торгів і дискусій про нормандський чи мінський формати перемовин з Кремлем, а стрімкого зближення з північно-східним агресором та миру за будь-яку ціну. Не менш чутливими маркерами є так і не знижені тарифи на житлово-комунальні послуги. Які, більше того, можуть і зрости цієї зими, вразивши "зелений" електорат у самий епіцентр його сподівань. Остаточний поштовх донизу рейтингу "Слуги народу" здатне надати земельне питання, якщо закон про вільний обіг земель сільгосппризначення буде ухвалено парламентом до кінця цього року, як обіцяють чільні представники нинішньої влади.

Сума цих обставин здатна почати процес розвороту виборців південного сходу (та й інших регіонів) від вчорашніх кумирів до перевірених "старих політиків". Останні заходилися готувати ґрунт для свого повернення. Адже кілька місяців після приголомшливого тріумфу ЗЕкоманди "традиційні" актори перебували в стані нокдауну і вивчали нову реальність. Схоже, освоїлися і пробують починати діяти.

Зокрема, партія "Опозиційна платформа – За життя" має в розпорядженні другу за чисельністю фракцію в Раді в 44 "штики" та активно використовує її як інструмент для виголошення заяв і відозв, які мають на меті нагадати своєму виборцю, що він трохи заблукав у молодій зеленій парослі та що йому час вертатися до "джерел". Ці тези активно транслюються через пул телеканалів, що їх пов’язують із Віктором Медведчуком і його "правою рукою" нардепом Тарасом Козаком. Адресат відомий – жителі сходу та півдня України. Іншими словами, "по нутру свої", як характеризував їх колишній "регіонал" Олександр Єфремов.

Ставка "ОП-ЗЖ" на повернення "свого" у вигляді кількох мільйонів голосів дисциплінованого електорату вже навіть нічим не маскується. При цьому у партії майже відсутня регіональна діюча структура. Чим зараз й переймаються лідери "Опоплатформи", щоб встигнути до місцевих виборів. Зокрема, збирають групи з фрагментів різних фракцій у обласних радах південного сходу.

Десь ці сили "співпрацюють" у боротьбі за крісла у місцевій владі з людьми зі сфери впливу олігарха Ігоря Коломойського, як це відбувається в Одесі. Або ось Харків, де "ОП-ЗЖ" на останніх парламентських виборах отримала понад 26% голосів і є помітною величиною. Цей регіон, подейкують, може перейти до рук Сергія Льовочкіна і його креатур. Медіапростором шириться інформація про намір екс-глави цієї області, колишнього очільника президентської адміністрації Петра Порошенка Ігоря Райніна особисто зайнятися створенням партійної структури "ОП-ЗЖ" в регіоні. Не виключено, що в разі успіху Райнін сам і очолить обласний осередок партії. Адже в світлі наступних виборів, починаючи з місцевих, які пройдуть 2020 року, "Опоплатформа", робить велику ставку на Харків: схоже, вона планує взяти під контроль обласну раду і заблокувати діяльність нового голови облдержадміністрації 34-річного Олексія Кучера.

Симптоматично: Райнін у недавньому інтерв’ю головною проблемою свого колишнього патрона Порошенка назвав непочутий ним голос південного сходу. Це показова заява.

При цьому складається враження, що роль путінського кума поволі відходить на другий план. У той час, коли в стратегічному для "Опоплатформи" харківському регіоні відбуваються важливі рухи, самого Медведчука "делегували" піднімати партійну структуру на Миколаївщину – теж не останню для "ОП-ЗЖ" область, але й не ключову. До того ж варто згадати, що нинішня влада чітко демонструє: у послугах Медведчука в якості переговорника з Кремлем вона не зацікавлена. Переговорний процес з росіянами монополізував президентський помічник Андрій Єрмак, який грає дедалі більш самостійну родь в оточенні глави української держави. Одночасно влада вдарила митами по питомо "медведчуківській" темі – постачання дизельного пального на вітчизняний ринок.

Кажуть, що перед "ОП-ЗЖ" стоїть чітке завдання: дискредитація глав обласних адміністрацій, поставлених президентом Зеленським, і нівелювання рейтингів "Слуги" в регіонах. Враховуючи, що з ними в унісон зараз – як це видно по ситуації в Одесі – грає олігарх Ігор Коломойський, вимальовується потужна коаліція проти Банкової, підкріплена активним медіаресурсом. У наборі меседжів з-поміж іншого "Опозиційна платформа" просуває "газову тему", вимагає від влади розслідувати складну для взаємин із США справу Burisma, "криє" високими тарифами і так далі. І поки влада воює з Софією Фединою та Марусею Звіробій, яким слідчі ДБР скерували до ГПУ проект повідомлення про підозру у погрозі вбивством щодо президента Володимира Зеленського, виступити проти "зеленої" влади готується куди сильніша група товаришів. З прицілом не лише на місцеві вибори, а, можливо, на дочасні парламентські.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme