Реформа прокуратури: Що за величезні повноваження матиме Рябошапка

Реформа системи прокуратур в Україні, яку провела команда Володимира Зеленського, перетворила Генерального прокурора у дуже сильну фігуру з величезними повноваженнями

Економічний і політичний оглядач
Реформа прокуратури: Що за величезні пов…

Верховна Рада 19 вересня 2019 року у другому читанні і вцілому ухвалила закон про реформування прокуратури. Фактично це перший крок команди Зеленського такого масштабу з посилення силової вертикалі президента, констатує Depo.ua.

Основні параметри реформи прокуратури полягають у посиленні повноважень безпосередньо Генерального прокурора, який відтепер стає єдиним центром ухвалення стратегічних і тактичних рішень в системі прокуратур. Плюс до того, саме від рішень генерального залежатимуть всі працівники прокуратури - від першого заступника ГП до останьої прибиральниці в окружній прокуратурі.

Офіс Генерального замість ГПУ. Найбільш наочна частина реформи - перейменування ГПУ на Офіс Генерального прокурора. В усіх законах, де згадується Генеральна прокуратура як суб'єкт владних повноважень, цю назву буде змінено на Офіс Генерального прокурора. При цьому регіональні прокуратури буде перейменовано на обласні, а місцеві - на окружні. Як вже пояснювалося, це така собі адміністративна забавка, коли владні підрозділи під виглядом реформування перейменовують аби позбутись небажаних кадрів

Генпрокурор самостійно визначатиме кількість заступників, хоча депутати з непрезидентських фракцій вимагали визначити їх кількість у законі.

В той же час посилено вимоги до претендента на посаду прокурора: тепер очолювати систему може лише людина, яка має вищу юридичну освіту та стаж роботи в галузі права не менше десяти років. Тоді як раніше до цього питання було більш демократичне ставлення.

Аби розв'язати генпрокурору руки в очищенні системи, з поля дії закону зникає Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія та Рада прокурорів. Вони замінюються відповідними дисциплінарними органами, які будуть сформовані та підпорядковані Генеральному прокурору.

Щоб позбутись небажаних працівників прокуратури відбудеться глобальна переатестація прокурорських кадрів, яка буде відбуватись під пильним контролем Генпрокурора, В подальшому всі повноваження з призначення та звільнення прокурорів - в тому числі і з адміністративних посад - не розпорошуватимуться, а будуть зосереджені в руках Генерального.

Генеральний прокурор отримає додаткові повноваження. На відміну від своїх попередників, функціонал Руслана Рябошапки буде розширено. В сфері його компетенції, серед іншого, тепер будуть і такі питання як:

- утворення, територіальна юрисдикція, реорганізація та ліквідація обласних та окружних прокуратур, визначення їх структур та штатів;
- утворення спеціалізованих прокуратур на правах структурного підрозділу Офісу Генерального прокурора, на правах підрозділу обласних прокуратур, на правах підрозділу окружних прокуратур; 
- стратегія розвитку прокуратури;
- затвердження системи оцінювання якості роботи прокурорів;
- порядок розгляду звернень щодо неналежної роботи прокурорів на адміністративних посадах;
- затвердження порядку надання премій прокурорам;
- затвердження порядку вимірювання та регулювання навантаження на прокурорів.

Вкупі з усуненням КДКП та Ради прокурорів від кадрових питань, наведені повноваження фактично перетворять Генерального прокурора у такого собі прокурорського бога, який триматиме у своїх руках всіх членів системи - починаючи від свого першого заступника і закінчуючи найменшою кадровою одиницею в найостаннішій окружній прокуратурі.

Національна академія прокуратури, яка відігравала неабияку роль у попередній кадровій політиці, перетворюється на Тренінговий центр. Там відбуватиметься лише підвищення кваліфікації кадрів, а не спецпідготовка нових прокурорів, якої до цього не міг уникнути жоден претендент на роботу в органі.

На третину зменшиться кадровий склад системи прокуратур. Якщо раніше гранична чисельність кількості працівників становила 15 тисяч осіб, то після реформи їх залишиться лише 10 тисяч. 

Як явище ліквідовується військова прокуратура -  з законодавства прибираються будь-які згадки про очолювание колись Анатолієм Матіосом відомство. Буде визначено порядок передачі проваджень іншим підрозділам. Військові прокурори проходитимуть переатестацію разом зі своїми колегами з цивільної прокуратури і дехто з них матиме шанс на працевлаштування в оновленій системі. 

Очікується, що президент підпише ухвалений закон щойно він надійде з Верховної Ради. І з моменту публікації закону Україна отримає нового гравця на політико-правовій карті, який матиме фактично необмежені повноваження для утвердження законності і справедливості у найвіддаленішому куточку країни. І незабаром ми матимемо шанс з'ясувати: на кого саме буде спрямована анонсована правова кровожерливість Рябошапки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme