Прощальне шоу: Навіщо Зеленський кличе депутатів у Раду перед виборами

У команді Володимира Зеленського раптом захотіли ще раз побачити в роботі депутатський склад парламенту нинішнього восьмого скликання. Причому зустріч призначили вже на четвер

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Прощальне шоу: Навіщо Зеленський кличе д…

Заступник керівника Офісу президента (ОП) Руслан Рябошапка у вівторок, виступаючи на форумі "Встановлення справедливості – порядок денний для майбутнього парламенту", заявив, що Банкова вимагатиме від діючого складу Верховної Ради зібратися позачергово уже цього четверга. Нагадаємо, що чергова, десята і остання для цієї каденції сесія, була закрита спікером 12 липня. З 15 по 19 липня згідно зі штатним розкладом роботи народні депутати працюють у комітетах, комісіях і фракціях.

Метою позачергової сесії Рябошапка назвав ухвалення законів, які дадуть змогу ефективно працювати Вищому антикорупційному суду. Також у Зеленського чекатимуть на позитивне голосування за нову версію закону про незаконне збагачення взамін скасованого Конституційним судом і прийняття кількох інших законопроектів.

Свою заяву Рябошапка завершив патетичним закликом до депутатів 8 скликання, яке президент Зеленський достроково розпустив своїм указом, "виконати свій обов’язок до кінця – перед країною, не перед нами". Також він перелічив очікування Банкової вже від нового парламенту, який буде обраний на позачергових виборах цієї неділі. Це перегляд антикорупційного законодавства і скасування "поправок Лозового" до Кримінального процесуального кодексу – ухвалених Радою 2017 року змін до низки кодексів щодо судової реформи з поправками депутата від Радикальної партії Андрія Лозового. Деякі депутати і експерти заявляли, що ці поправки ускладнять роботу правоохоронців і дозволять уникнути покарання членам колишньої Партії регіонів.

"Крім того, ми хочемо від нового парламенту судової реформи – справжньої", - заявив правник з команди президента. І тут же звинуватив президента Порошенка у тому, що його "блискучі реформи" залишили суди, прокуратуру і Службу безпеки України майже на тому ж рівні, що й 2014 року.

Та новому скликанню ще належить пройти через вибори. А щодо скликання тут і зараз позачергового засідання каденції поточної, то реалізувати такий план Банковій буде складно. Як мінімум з технічних причин: відповідна ініціатива досі не отримала юридичного оформлення. Ані слова не сказав сьогодні про такий намір своїх підлеглих і сам президент Зеленський, який провів кілька годин у публічних зустрічах і мав нагоду повідомити про свої наміри з цього приводу.

Нагадаємо, скликати позачергову сесію ВР можна на підставі статті 83 Конституції України. Вона чітко говорить: "Позачергові сесії Верховної Ради України, із зазначенням порядку денного, скликаються Головою Верховної Ради України на вимогу Президента України або на вимогу не менш як третини народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України". Жодної з цих вимог наразі не виконано. Тому говорити про зазначену ініціативу поки можна лише як про прояв передвиборчого популізму з боку оточення Зеленського. Там чудово знають, що Рада не збереться, бо переважна більшість нардепів зараз на виборчих фронтах. І такими заявами намагаються підвищити рейтинг партії "Слуга народу", який, рейтинг, за даними соціологів останніми тижнями поволі пішов донизу. А ще, не виключено, за три дні до голосування висмикнути з передвиборчої кампанії кандидатів-мажоритарників із діючих нардепів, аби полегшити роботу висуванцям кандидатам від "СН".

Зазначимо, на Банковій не самотні в намаганні змусити нардепів попрацювати понаднормово. Подачу прийняли значно більш досвідчені гравці. Юлія Тимошенко тут же записала відео, в якому повідомила: "Батьківщина" підтримує "пропозицію президента Зеленського" провести позачергове засідання Ради і хоче додати до порядку денного ще два питання. На яких ця партія великою мірою будує свою нинішню виборчу кампанію. Це закон про спрямування газу українського видобутку на потреби населення (що начебто знизить ціну на газ вдвічі) і правка до держбюджету, якою мінімальна пенсія буде підвищена до рівня прожиткового мінімуму.

Загалом вимоги скликання позачергових сесій Ради є класичним інструментом підвищення популярності для низки політичних сил. Так, у жовтні 2018 року "радикал" Ляшко вимагав від колег зібратися і відреагувати на підвищення ціни газу для населення. Тоді він знайшов союзника – фракцію Юлії Тимошенко "Батьківщина", яка теж виступила за позачергове засідання, щоб "зупинити підвищення тарифів". Але ініціатори не зібрали необхідні 150 депутатських підписів.

Та й Зеленський уже просив спікера Андрія Парубія про позачергове засідання Верховної Ради для ухвалення своїх ініціатив. 22 травня ц.р. таке засідання відбулося – і завершилося ляпасом главі держави: депутати не включили до порядку денного президентський законопроект щодо зміни виборчого законодавства.

Зараз президентська сторона знов намагається осідлати хвилю популізму. Із майже гарантованим повторенням результату – бо навряд чи депутати захочуть виступити статистами в масовці. У цього скликання ще свіжа пам’ять про його розпуск президентом в намаганні терміново конвертувати високий рейтинг "Слуги народу" у створення монофракції після 21 липня. А от якби Зеленський налагодив співпрацю з депутатами, то й ставлення до його побажань у депутатів, можливо, було б іншим.

P.S. Сьогодні стало відомо, що президент Володимир Зеленський звернувся з листом до голови Верховної Ради Андрія Парубія з проханням скликати позачергове пленарне засідання парламенту у четвер, 18 липня, для розгляду внесених до парламенту главою держави законопроектів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme