Інформаційна жуйка: Кого Артеменко "зливатиме" Мюллеру в США

Колишній депутат Андрій Артеменко, позбавлений українського громадянства, вирішив нагадати про себе розповідями про покази комісії Мюллера щодо корупції в Україні

Політичний оглядач
Інформаційна жуйка: Кого Артеменко "злив…

Артеменко, відомий своєю скандальною пропозицію віддати анексований Росією Крим їй же в оренду, отримав запрошення надати свідчення перед великим журі присяжних США у справі про втручання Росії у вибори США. Він припускав, що журі запитуватиме його про мирний план між Україною і Росією, який нардеп обговорював з Майклом Коеном, адвокатом президента США Дональда Трампа. У минулу п'ятницю в ефірі телеканалу ZIK Артеменко детальніше розповів про ситуацію. За його словами, наступне спілкування із комісією Мюллера відбудеться 31 травня, дача показів під присягою журі - 1 червня. При цьому екс-депутат зазначив: його покази – це шанс для українського правосуддя, щоб пізніше використовувати ці свідчення про "жахливу корупцію, яка відбувається в Україні у майбутніх міжнародних судах".

Видання POLITICO уточнює: Артеменко викликав додаткову увагу тому, що намагався передати "мирний план" до Білого дому через двох співробітників Трампа, які зараз представляють інтерес для слідчих – бізнес-помічника Трампа Фелікса Сатера та згадуваного вже Майкла Коена. Цей план також міг у кінцевому результаті опинитися на столі в тодішнього радника з питань національної безпеки Майкла Флінна, який з тих пір визнав себе винним у тому, що брехав ФБР про свої розмови з російськими чиновниками. Тобто, про корупцію в Україні Артеменка, судячи з усього, запитувати ніхто не збирається.

Тому історію з допитом Артеменка потрібно розділити на дві складові. Власне, на причину інтересу до нього з боку комісії Мюллера, і на те, що говорить він сам. Почнемо з першої складової. Екс-депутату доведеться розповісти, звідки взявся його "мирний план", хто його реальний автор, а якщо писав це сам Артеменко, то навіщо, хто звів українця з оточенням Трампа, і що мало бути в кінцевому підсумку. Вийти на впливових друзів господаря Білого дому лише для того, щоб твої пропозиції згодували "шредеру"? Звісно ж, розрахунок був на якийсь серйозний вихлоп. Якого так і не дочекалися.

Звідси кілька нюансів: перший – чи здасть Артеменко тих, хто міг стояти за його "мирним планом", а цими людьми цілком здатні виявитися не росіяни, а олігархічні групи в Україні, які не публічно лобіюють інтереси Кремля; другий – якщо колишній "ляшківець" розповість усе, як на духу, то чи гарантують йому безпеку в США, Канаді чи деінде. Захист свідків і таке інше.

Перший нюанс здатен круто змінити внутрішньоукраїнські політичні розклади перед президентськими виборами. Можна не сумніватися, що названі імена швидко стануть відомі загалу. Адже не один Артеменко має свої лазівки в коридорах американської влади. Хоча, зрештою, не виключено, що він нічого надважливого не знає, просто піариться, нагадуючи про себе з-за океану.

Друга складова – розголос в Україні. Тобто, те, як покази екс-нардепа будуть інтерпретовані нашими політиками й експертами. Варіант перший: Артеменку заборонять розповідати будь-які подробиці допиту і тема швидко вщухне. Варіант другий: він не розповідатиме про покази по суті справи, а наполягатиме виключно на тому, що виклав Мюллеру всю правду про корупцію в Україні. Дарма, що цю "правду" американці покладуть під сукно, бо єдине, що може цікавити журі, це зв'язки Пола Манафорта в Україні, а про них Артеменко навряд чи може розповісти щось більше, аніж і так відомо. Та й про корупцію наших можновладців американці знають куди більше, чим здатен повідомити колишній депутат. До того ж, зацікавлений у помсті через позбавлення його громадянства.

Мабуть, не помилимося, коли скажемо: для багатьох в Україні важливо, аби покази Артеменка стали фактором української політики. Як фактором української політики стали "плівки Онищенка". Вони не мали ефекту інформаційної бомби, але перетворилися на жуйку, яку регулярно пережовують в телевізійних ефірах. Скоріше за все, щось подібне очікує і на Артеменкові свідчення в Україні.

Ця технологія розвивається за схожим сценарієм. З'являється викривач, який враз перетворюється із "корупціонера" на "антикорупціонера". Йому надають інформаційні майданчики, адже виборцям цікаво, що хтось щось начебто вкрав. І доки цікаво, доти ростуть рейтинги телепередач і сайтів, де це все демонструють. Паралельно коментатори посилюють ефект міфами на кшталт "США от-от застосують санкції проти українських можновладців". Додатковий міф: Онищенку надали захист, як свідку. Хтось бачив документи на підтвердження цього? Скидається на те, що Артеменко у цій технології йде "на підкріплення". Якщо і це не спрацює, ближче до виборів витягнуть з рукава ще якогось "козиря" з черговими викриттями.

Фото: УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme