Домовленість із Путіним: Чим Україна заплатить за полонених

Обмін полоненими за формулою 35 на 35 між Україною та Росією таки відбувся. Ми віддали їм Цемаха та Вишинського. Вони повернули нам Сенцова, моряків, Кольченка та багатьох інших

Домовленість із Путіним: Чим Україна зап…

На відміну від попередньої історії з обміном, коли він загальмувався через постать Цемаха, але здійняв шалену хвилю в ЗМІ, сьогоднішній готувався в атмосфері секретності. Журналісти намагалися дізнатися будь-яку інформацію з учора, але подавали її дозовано і обережно. Мовчали до останнього навіть родичі, з якими спілкувалися СБУ. 

В підсумку, літак з українськими полоненими, що летів з Москви, та борт з росіянами, яких забрали з Борисполя, приземлилися синхронно. І можна зробити вже кілька важливих висновків з обміну, який став дійсно історичною подією. 

1. Україна отримала 24 захоплених в полон у листопаді 2018-го моряків та 11 політв'язнів. Списки є тут. Віддали ми так само 35 росіян, серед яких і потенційний свідок та учасник збиття малазійського "Боїнгу" Володимир Цемах. Саме домовленості щодо його обміну, проти якого виступали деякі країни Заходу включно з Нідерландами, загальмували фінальний етап минулого тижня. Для Зеленського цей обмін – велика перемога. Він особисто зустрічав хлопців в аеропорту, але не робив цю історію пафосною, як Порошенко в 2017-му з тривалими промовами. Зеленський привітав полонених і дуже швидко відпустив їх в обійми родичів. 

2. Зеленський підтвердив, що має домовленості з Путіним. І сказав, що говорив з російським президентом, а обмін полоненими – це перший етап на шляху до припинення війни і розблокування діалогу з РФ. Далі – розведення військ на Донбасі. За словами Зеленського, вони з Путіним виконали домовленість. Хоча на Банковій поки не наголошують, що обмін всіх на всіх не відбувся. І в російських казематах лишаються чимало кримських татар та інших українців. Як їх звільнити?  

3. І тут потрібно розуміти, що Росію історично ніколи не цікавили власні громадяни. Вони не визнавали їх своїми у багатьох війнах. Тому вартість умовного Сенцова та наших полонених – це не Вишинський чи Цемах. Ціною для Зеленського і Банкової просто зараз може бути, по-перше, погіршення стосунків із західними партнерами через передачу Цемаха. Він міг би допомогти слідству, хоча і без нього доказів проти РФ багато. От тільки тепер цей свідок може банально зникнути на Росії. По-друге, ціною може стати недоторканність Медведчука, проти переслідувань якого публічно висловився кілька днів тому Путін. У російському контексті саме Медведчук є головним переговірником по полонених. Саме він відвідував Клиха та Карпюка. І він найбільше їздив до Москви. Тому Медведчук для Путіна має залишатися "точкою входу" в Україну, і він всіляко демонструє нашій владі, що без його кума переговори неможливі. І попри погрози Зеленського, які останнім часом лунали на адресу ОПЗЖ та Медведчука, слова Баканова, що поїздки на Росію кума Путіна – лише його особиста ініціатива і в переговорах він участь не брав, а також бажання позбавити Медведчука одного з каналів, забравши ліцензію (йдеться про Newsone), найближчим часом він все одно буде присутній в контексті переговорів України та РФ принаймні медійно. Над тим, як ліквідувати вплив Медведчука Зеленському доведеться ще довго подумати...

4. Найважливіше. Платою за вже звільнених, а також за подальшу свободу інших українців, а також омріяний мир на Донбасі може бути згода сісти на стіл переговорів з лідерами бойовиків – Пушиліним і Пасічником. Саме цього найбільше прагне Росія. І миру без цього, за їхньою парадигмою, не буде. Посередником в цій історії може виступити тільки Кремль, якщо він взагалі знадобиться. Але такий формат означатиме автоматичне визнання Україною того, що на нашій території весь час тривала саме громадянська війна, а не протистояння з Росією. І тоді Кремль може отримати від Заходу пом'якшення санкцій і загалом стимулювати Велику угоду по миру на Донбасі, яка вже зараз проглядається. На останньому саміті G7 обговорювали повернення Росії і формат G8. Трамп і Макрон найбільше висловлювалися за такий сценарій, але за умови врегулювання конфлікту з Україною. Лише потім Велика Британія, Німеччина, президент Зеленський та інші почали говорити, що повернення росіян неможливе. Та лише українська сторона згадала про Крим. В інших він не стоїть на порядку денному.

Ще була заява Зеркаль про антиросійські санкції, які буде важко втримати. До речі, звільнення Цемаха може теоретично зашкодити покаранню за "Боїнг". І дзвінок Макрона Зеленському після голосування у ВР за новий уряд – розмова була якраз про це, а ще про війну і G7. Раніше Макрон говорив з Путіним. А ще раніше Трибунал ООН наказав Росії звільнити полонених моряків.

Велика угода – сценарій, який влаштовує майже всіх. Європа нарешті зможе вести спокійно бізнес з РФ. Трамп підійде до виборів 2020 на хвилі переможця, який владнав конфлікт, "породжений" адміністрацією Обами та демократами. Україна отримає мир. От тільки на умовах агресора із подальшим особливим статусом Донбасу і реінтеграцією маріонеткових республік на умовах Москви.

Росія ж отримає більше можливостей для розколу України зовнішніми зусиллями і внутрішніми, за допомогою власної партії ОПЗЖ в парламенті і купою інформаційних ресурсів.

Чи піде Зеленський на прямі переговори з бойовиками? Наразі це занадто токсично попри те, що у президента практично є вся влада в країні, і скоро він контролюватиме силовиків. Цю історію потрібно правильно інформаційно подати. А це все час, і ми скоро дізнаємося, чи є такий сценарій у можливих планах. Та потрібно розуміти, що звільнення полонених – це одна з обіцянок Зеленського, яку він виконав. Хоч і частково, бо ще є інші. А такий подарунок від Путіна може коштувати надто дорого. 

5. Окреме питання – що тепер робити зі звільненими з полону. Важливо розуміти, що ці люди сиділи в російських тюрмах, деякі по 5 років. Там їх били і ламали. І не факт, що не зламали і не завербували. Ми могли вболівати за Сенцова, Клиха та Карпюка. Але ми повинні говорити, що зараз після медогляду цих людей потрібно перевіряти. З ними має працювати СБУ. Бо кожного з цих людей росіяни можуть потенційно використати. 

Наприклад, Карпюк та Клих – люди з різними історіями. Перший – націоналіст, свого часу авторитет у праворадикальних рухах, в УНА-УНСО. Другий засвітився на Антимайдані. Саме їх чомусь обрав Медведчук. Саме до них він літав кілька років. І саме Медведчука хвалив Карпюк сьогодні в аеропорту "Бориспіль", розповідаючи, як той з Рабіновичем привіз йому сала 30-го серпня. Не варто забувати, що Путін називав Медведчука українським націоналістом. Варто пам'ятати, що в Медведчука є три телеканали і власна партія ОПЗЖ в парламенті. Немає тільки лідерів думок – Савченко місію провалила.

Справді, Росія зараз намагається створити в Україні власне громадянське суспільство, яке буде противагою прозахідному. І для цього їм потрібно легалізувати багатьох лідерів думок. Той самий Шарій зі своєю партією – він вже підтягує туди студентську молодь. Карпюк гарно говорить і до нього можуть прислухатися. Тому цікаво найближчим часом подивитися, де він буде і чим займатиметься. 

Зеленський має добре подумати, чи давати звільненим полоненим Героя України. Насамперед, Олегу Сенцову. Ми всі пам‘ятаємо досвід Порошенка із Савченко. І ким виявилася Савченко після російської тюрми. Так само ми не знаємо, чи вдалося росіянам зламати і завербувати наших хлопців. ФСБ цілком здатна на це. Тому нова влада має подумати над питанням нагород, не наступивши на граблі попередників. І про подальшу долю цих людей також. Умовний Сенцов стане потужним піаром для Зеленського. Але ким він буде після звільнення? Писатиме книги, зніматиме кіно або ж займатиметься театром. Чи піде в умовне Держкіно та вище… Про гірший варіант говорити не хочеться. СБУ повинні працювати зі звільненими із російського полону. Бо ворог підступний.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme