Для чого Яценюк просуває Яресько в уряд Гройсмана

Цього тижня тривала українська прем'єріада мала б вийти на фінішну пряму, але, судячи з тактики команди Яценюка, до фіналу ще далеко
Depo.Влада
28 березня 2016 10:13
ФОТО: depo.ua
Для чого Яценюк просуває Яресько в уряд Гройсмана
Для чого Яценюк просуває Яресько в уряд Гройсмана

Минулого тижня країна нарешті отримала офіційного кандидата в прем'єр-міністри – чинного спікера Володимира Гройсмана. Запропонована нардепам програма нового уряду, звісно, суцільного "одобрямсу" не отримала, натомість, і "Батьківщина" і Ляшко дали зрозуміти, що готові ще поторгуватися.

Врешті вчора ввечері лідер БПП Юрій Луценко поставив Арсенія Петровича перед фактом - всі умови "Народного фронту" для зміни уряду виконано: кандидат в прем'єри є, програма є, є навіть голоси за нього, мовляв, "Батьківщина" "попередньо готова" Гройсмана підтримати. Отже, Яценюку нічого не залишається окрім як 29 березня "у будь-який спосіб оприлюднити заяву про відставку", після чого буде і нова коаліція, і новий уряд.

У випадку, якщо Яценюк на такий мужній крок не наважиться, Луценко обіцяє, що особисто та ще 100 нардепів вийдуть із коаліції, що означатиме остаточний розвал більшості і майже гарантовані дострокові вибори.

От тільки пану Яценюку такий сценарій до душі не припав. У своїй традиційній телевізійній "десятихвилинці" Арсеній Петрович продовжив свою стару пісню, давши зрозуміти, що добровільно подавати у відставку аж ніяк не поспішає. Прем'єр вкотре повторив, що "готовий вести бесіди з будь-ким із коаліційних партнерів у будь-якому форматі", готовий прийняти "будь-яке законне рішення Ради: або поповнення новими членами уряду, або формування нової коаліції в конституційний спосіб, новий прем'єр-міністр, внесений президентом, новий Кабінет міністрів і нова програма". "Жодних дострокових виборів. Жодних "темних" домовленостей. Жодних ігор за рейтинг", - рішуче зазначив прем'єр.

На додачу до самого Арсенія Петровича виступив і очільник МВС Арсен Аваков, який озвучив пропозицію призначити ще одного кандидата в прем'єри Наталію Яресько першим віце-прем'єром і за сумісництвом міністром фінансів в уряд Гройсмана. Мовляв, з самою Яресько це питання обговорили, і вона цілком згодна, як, власне, була згодна тиждень тому і на прем'єрську посаду.

Зібравши до купи усі ці спічі, ситуація виглядає наступним чином: Яценюк як не хотів облишати прем'єрське крісло, так і не хоче. При цьому він сподівається, що у президента дострокових виборів бояться не менше ніж він сам. Власне, і сам Порошенко прямо заявляв, що дострокових виборів не допустить, а тому Арсеній Петрович може почуватися у відносній безпеці, шантажуючи президента перевиборами. При цьому можна нікуди не поспішати і затягувати переговори про переформатування уряду, висуваючи все нові і нові вимоги. І Яресько – одна із таких вимог. Як уже неодноразово зазначалося, пані Яресько останнім часом є досить наближеною до Арсенія Петровича людиною, і її призначення в уряд Гройсмана означатиме перманентний конфлікт між прем'єром і його першим заступником. Саме тому ані Порошенку, ані самому Гройсману вочевидь не хочеться закладати вибухівку у новий уряд. То ж переговори навколо персони пані Наталі можуть тривати дуже і дуже довго, що цілком влаштовує Яценюка.

З іншого боку, якщо Яресько таки опиниться в уряді Гройсмана, Арсеній Петрович в її особі отримає чудовий важіль впливу на уряд, та зможе зберегти усі корисні для себе і своїх людей напрацювання у виконавчий владі. Якщо і залишати зручне прем'єрське крісло, то лише на таких умовах.

В підсумку, враховуючи "ультиматум Луценка" прем'єріада перетворюються на війну нервів - хто перший злякається дострокових виборів. Зрозуміло, Яценюк з його нульовим рейтингом тут в гіршій позиції, але він намагатиметься переконати, що готовий блефувати до останнього і, якщо вже піде не дно, то затягне з собою якнайглибше і президентську команду. Така собі тактика "камікадзе".

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада