Що дасть Україні гучний суд над громадянином ЄС, який воював за "ЛНР"

Передача Україні осіб, що воювали на боці сепаратистів - один з кращих способів боротьби з російською пропагандою в Європі

Журналіст відділу «Світ»
Що дасть Україні гучний суд над громадян…

Громадянин Естонії Володимир Поляков, підозрюваний в бойових діях проти українських збройних сил на території Луганської області, доставлений в Україну. Всі його спроби уникнути екстрадиції – а з касаційними скаргами на рішення естонського уряду Поляков дійшов до Державного суду – зазнали невдачі.

Чи не вперше за історію конфлікту на Донбасі громадянин іншої країни виданий українському правосуддю саме за участь в бойових діях на боці сепаратистів.

Певні рухи у напрямку покарання іноземних друзів "ДНРу та ЛНРу" робилися і раніше.

Іспанських бойовиків після Донбасу затримували, звинувачували у вбивстві, нелегальному володінні зброєю та вибухівкою, а також в участі у діях за кордоном, які суперечать інтересам Іспанії. І відпускали - на період розслідування. Про завершення якого чомусь ніхто не чув.

Казахських бойовиків затримували, звинувачували в участі у бойових діях на території іншої країни, і садили до в'язниці на три роки.

Навіть з Росії збиралися видати Україні парочку ополченців - щоправда, громадян України, і не за участь у бандформуваннях, а за колишні кримінальні грішки. І тільки "втручання патріотично налаштованих громадян" припиняло подібне юридичне блюзнірство над ідеалами "руського міра"

І от громадянина ЄС видали Україні на суд. Видали, звичайно, з Прибалтики, у країн якої з "рускім міром" свої особливі стосунки. Але було б вкрай добре, якби подібну практику вдалося розповсюдити по більшості європейських - і не тільки - країн.

Бо річ навіть не в тому, що європейські маргінали можуть вчинити якийсь радикальний вплив на військову ситуацію у зоні конфлікту. Їх там банально замало - принаймні, зараз, і використовують їх головно як пропагандистський, а не воєнний інструмент.

Річ у іншому. Кожен процес над людьми, які воювали в рядах сепаратистів, у голові рядового громадянина ЄС є найкращим доказом повної, абсолютної протизаконності практик і методів, які Росія використовує на Донбасі. І тисяча й одна заява очільника українського МЗС, розповідь європейського журналіста чи навіть заява спостережної місії ОБСЄ про злочинну поведінку сепаратистів та російських військових на місці конфлікту значать для європейського обивателя менше, ніж повідомлення в ранковій газеті про те, що когось із його країни за співпрацю з цими милими людьми заарештували. І передали Україні.

Звичайно, на видачу бійців, скажімо, з Сербії розраховувати не доводиться - не зважаючи на те, що, на початку конфлікту на Донбасі їх було чимало. Але активніша робота української дипломатії у цьому напрямку, приміром, в Польщі, Франції та Іспанії могла б принести свої плоди. Хорошою базою для подібної роботи могли б стати наробки українських правоохоронців - якби їм раптом вдалося зібрати докази вини європейських громадян.

При тому що процес демонстрації зв'язку між участю в російських зовнішньополітичних авантюрах з кримінальною відповідальністю був би корисним не тільки для України.

Чимало європейських партій та рухів, так чи інакше пов'язаних з безумовно ідейним та безкорисним обслуговуванням інтересів Росії в Угорщині, Франції чи Німеччині, теж могли б належним чином сприйняти такий сигнал. ЄС, стурбований зараз пошуком способів протидії російській пропаганді, міг би частково вирішити це питання у зовсім дешевий і достатньо ефективний спосіб. Просто віддавши пару покидьків Україні. Не те, щоб вони були нам надто потрібні, але епізод би вийшов, без сумніву, дидактичним.

Єдине, що для гучної і наочної демонстрації вини Полякова потрібно провести адекватне слідство, і вина естонського прихильника сепаратистів має була доведена у відкритому і змагальному судовому процесі. Бо, знаючи наших правоохоронців і представників судової гілки влади, не покидає підозра, що все може вийти, як завжди.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme