Дипломатичний ренесанс: Чи надішле Байден до Києва "нового Волкера"

Ймовірність призначення нового спецпредставника Держдепу по Україні наразі видається доволі високою. Але щодо його реальної ваги у налагодженні двосторонніх стосунків між Україною та США, а також розв'язанні конфлікту на Донбасі, жодної певності немає

Журналіст відділу «Світ»
Дипломатичний ренесанс: Чи надішле Байде…

Поки у США тривають баталії між обраним президентом та його попередником, який не поспішає прощатися з владою, в Україні потроху готуються до співпраці з новим господарем Білого дому.

Надії на пожвавлення участі США у переговорах стосовно конфлікту на Донбасі, які дотепер звучали здебільшого у ЗМІ,  схоже, не оминули й Офіс українського президента.

Зокрема, заступник керівника цього відомства Ігор Жовква учора прозоро натякнув, що в Києві готуються відверто просити про відновлення роботи спецпредставника Держдепу по Україні після вступу на посаду нового президента США. "Думаю, ми ставитимемо це питання перед новою адміністрацією Білого дому. Це було б корисно та важливо, це той трек, який дозволяв би Сполученим Штатам Америки розуміти, що відбувається в межах Нормандського формату, формально не беручи в ньому участі", – зауважив посадовець.

Звичайно, він скромно промовчав, що для цього потрібно дочекатися інавгурації Байдена, оскільки в разі перемоги Трампа розмови на цю тему виглядають недоречно. Втім, зважаючи на невисокі шанси чинного президента США зберегти своє місце, це подробиці.

Якщо зважити на передвиборну риторику Джо Байдена, а також на зміст його нещодавніх розмов зі світовими лідерами, ймовірність відновлення посади спеціального представника Державного департаменту по Україні виглядає цілком реалістично.

Питання полягає лише в тому, що роль фактичного спостерігача, яку Жовква визначає невідомому поки що американському дипломату –"розуміти, що відбувається" і при тому "не брати участі" – це не зовсім те коло відповідальності та повноважень, для якого призначать цілого спецпредставника. Для "спостерігання" цілком вистачило б якогось третього помічника із посольства, з диктофоном, мінімальною спостережливістю на нульовими повноваженнями.

Натомість Курт Волкер свого часу вів практично паралельну до Мінська лінію переговорів з "спецпредставником по Україні" з боку Путіна – Сурковим. А також координував санкційні зусилля США та ЄС, збирав інформацію про потреби українських військових, і навіть намагався зупинити божевільні політичні авантюри Трампа та Джуліані. За що, врешті-решт, і поплатився.

А інший, не менш важливий момент полягає в тому, що далеко не кожен спецпредставник Держдепу буде Куртом Волкером. Який, в силу обставин, мав досвід роботи у Державному департаменті та Раді національної безпеки США, працював постійним представником США в НАТО, мав зв'язки у європейських політичних колах і так далі. Завдяки чому і був настільки ефективним на своїй "побічній" роботі, за яку, до речі, навіть і зарплати не отримував.

Звичайно, конкретну особу наступного спеціального представника визначатимуть в команді Байдена, і ключовим у цьому процесі буде голос наступного очільника Державного департаменту.

Але якби українська сторона до того моменту надіслала до США бодай приблизний перелік проблем та завдань як у двосторонніх стосунках, так і в багатосторонньому вирішенні україно-російського конфлікту, вирішити які було б бажано за допомогою майбутнього американського посадовця, це могло б мати істотний вплив на підбір подібної кандидатури. В іншому разі Україна ризикує отримати на цій посаді людину, яка і справді буде тільки стежити за тим, що у нас відбувається.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme