Проблема з обміном полоненими: Навіщо Путін робить вигляд, що боїться ЄСПЛ

На Росії формулюють все нові юридичні причини для затримки обміну військовополоненими, явно продовжуючи використовувати їхню долю як фактор тиску на Зеленського в процесі підготовки саміту "нормандської" четвірки 

Проблема з обміном полоненими: Навіщо Пу…

Історія з черговим зривом обміну українських політв'язнів та військовополонених, котрий трапився минулої п'ятниці, як уже писав Depo.ua, стала не тільки наочною демонстрацією складності переговорів з Кремлем на цю тему, але й черговою поразкою команди Зеленського в інформаційному протистоянні з Росією. Втім, офіційні причини зриву обміну стали відомими тільки сьогодні.

Зокрема, у російському "Комерсанті", з посиланням на анонімні джерела стверджують, що причиною чергової затримки із обміном буцімто стало те, що сторони не змогли домовитися про юридичні підстави обміну полоненими, які перебувають на Росії під слідством.

Якщо українських політв'язнів у Кремлі планують звільнити на основі помилування Путіним (як і сепаратистів та дезертирів з української армії буде помилувано рішенням Зеленського), то формальний спосіб передачі моряків, які перебувають під слідством, буцімто став предметом суперечок, що тривають дотепер.

Спочатку моряків планували віддати в обмін на затриманих Україною сепаратистів у відповідності до міжнародного принципу взаємності. Але тут, за версією російських джерел, виникли заперечення у слідчих ФСБ, які вважають що моряки, прибувши на Батьківщину, будуть негайно звільнені за відсутністю складу злочину (в чому сумніватись не доводиться), після чого негайно подадуть скарги на дії російської влади в Європейський суд з прав людини.

Тому у ФСБ запропонували моряків звільнити, а справу проти них продовжити заочно. При тому довівши її до суду і вироку, також заочного. Що в разі подачі позову до ЄСПЛ стане свідченням "правомірності" дій російської влади.

З якоїсь точки зору, ця схема виглядає логічною і навіть частково правдоподібною. Втім, є в ній і очевидне слабке місце. Рішення про те, що моряків слід готувати до ймовірного обміну, російські правоохоронці отримали як мінімум місяць тому, коли навіть російські посадовці — включно з речником Володимира Путіна Пєсковим визнали, що на цю тему йдуть активні переговори із явними шансами на успіх.

За цей час було зібрано українських політв'язнів із віддалених регіонів Росії. Сенцова, наприклад, доставили з Ямало-Ненецького округу. У канцелярії Путіна підготували накази про помилування. І повірити, що за весь цей час ніхто у всій російській правоохоронно-репресивній системі не доклав собі праці подумати про підстави для звільнення військовополонених-моряків, якось банально не виходить. Тим паче що "звільнення без видачі справи на руки", яке тепер пропонує ФСБ, займає рівно стільки ж часу, як і звільнення зі справою. Припустити також, що українська сторона не готова приймати своїх військовослужбовців тільки тому, що якийсь черговий Басманний суд їх десь до чогось засудить, теж якось не виходить.

Тому вся версія, видана російськими правоохоронцями журналістам, виглядає як класична дезінформація. Яка має на меті виправдати саботаж обміну з боку Росії і забезпечити якісь підстави для продовження утримання українських полонених. Обміну яких — особливо після чисельних анонсів, які ми чули впродовж останніх днів — дуже потребує український президент. Який погодиться на додаткові поступки як щодо відведення сил, так і щодо кодифікації формули Штайнмаєра аби отримати бодай якусь зриму перемогу завдяки своїй "миротворчій" стратегії. І який нарешті зробив хоч якийсь усвідомлений хід зі свого боку, забезпечивши продовження арешту начальника ППО Слов’янської бригади Цемаха, доля якого, здається, бодай якось хвилює російського президента. І якого, в свою чергу, в Нідерландах хочуть бачити не менше, ніж у Росії.

Але наразі доля незаконно затриманих людей у черговий раз стане фактором впливу на переговорну позицію Києва. І дай Боже, щоб це було останнє використання "фактору моряків".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook