"Диктатор" Порошенко: Як російські тролі розколюють Україну

Поки ми говоримо про щоденні кібератаки на сервери ЦВК і міністерств, російські тролі активно і в чомусь непомітно для багатьох працюють на розкол суспільства. Причому, якщо раніше вони ділили Україну на "нациків" і "проросійських", зіштовхуючи між собою окремі групи, то тепер задача видозмінилася - зіштовхувати між собою необхідно навіть спільноти українських патріотів. І створити всі передумови до громадянської війни

"Диктатор" Порошенко: Як російські тролі…

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін не так давно заявив, що кожні 40 секунд відбуваються кібератаки на міністерські комп'ютерні мережі та інші відомства. В СБУ також також заявляли, що кібератаки зі сторони Росії відбуваються зокрема на сервери ЦВК.

Україна взагалі стала своєрідним полігоном для випробування нової кіберзброї. І для протистояння російським хакерам ми співпрацюємо з НАТО. Наприклад, українська компанія з кібербезпеки Information Systems Security Partners співпрацює з нашим урядом, а також США і регулярно протистоїть групам російських хакерів Fancy Bear, Cozy Bear і Sandworm.  Їх засновник Олег Дерев'янко розповідав виданню Politico, що Україна знаходиться на передовій гібридної кібервійни. 

Але акцент у російському втручанні в вибори робиться переважно на хакерських атаках на сервери партій, ЦВК, судів та інших держустанов. Натомість, набагато менше уваги в нас приділяють російським тролям, які непомітно колять наше суспільство, граючи на настроях та емоціях людей. 

Звичайні "передвиборчі срачі" в соцмережах наповнені російськими ботами, а з-за поребріка вкидуються і розганяються фейки, які в нас стають темами дня. Яскравий останній приклад - фотографія Петра Порошенка у Житомирі, на якій він "тікає від народу". 

Фотографію продемонстрували на "Россия 24".

Її розганяли російські користувачі в "Твіттері". Наприклад, московський блогер Євген Потапов.

Армен Гаспарян...

Відомий "троль"-емігрант Анатолій Шарій

Ця фотографія потрапила в тренди "Твіттера", розривала також український сегмент "Фейсбука" та інших соцмереж. Її підхоплювали наші ЗМІ, а також блогери - популярний в Україні Сергій Наумовіч.

Кадр був зроблений фотографом Леонідом Шевчуком. Пізніше прес-секретар президента Святослав Цеголко опублікував фотодокази, що соцмережами, а також деякими ЗМІ шириться фейк про Порошенка. 

Фотографію Леоніда Шевчука використали в якості пропаганди. Її наділили потужним "Зрадофільним змістом". Мовляв, Порошенко в Житомирі тікає від народу. І підкріпили її інформацією про візит "Нацдружин" на акцію президента в цьому місті після бійні в Черкасах. Пізніше Леонід Шевчук написав, що він є автором і додав, що президент на ній нікуди не тікав.

Але блогери-опозиціонери не зупинялися. Бо головна мета вкиду - продемонструвати, що в Порошенка немає підтримки народу. І він біжить...

У відповідь від "порохоботів" посипалися фотожаби, які перетворювали вкид на гумор.

Це лише один маленький приклад роботи російської пропаганди і розповсюдження соцмережами інформації, наділеної фейковим змістом. Бо насправді Порошенко нікуди не тікав, а йшов на зустріч людям, у натовп.

Вже згаданий "троль" Анатолій Шарій, який організовує акції з провокаціями Порошенка під час його візитів до міст з викрикуванням питань про нього самого, за що, як зі сцени повідомляв сам президент, провокатори буцімто отримують по 15 тисяч гривень, присвячує свої останні ролики висвітленню нелюбові народу до глави держави. Причому, "народ" у Шарія - це чомусь його стрімери, а нещодавно ще й "Нацдружини", акції яких дивним чином добре висвітлювалися цим скандальним блогером. При цьому навіть соцопитування з відсотком підтримки президента ігноруються, і вибірка "народу" якась дуже дивна, але кого це хвилює в пропаганді. Також у Шарія Порошенко отримує маркери "диктатора", який досиджує останні свої дні.  Хоча за справжньої диктатури не існувало б тих самих "Нацдружин" - вони були б або ручними, або давно знищеними як явище. 

Примітно, що цей меседж активно посилається в маси, які мають його підхопити. І не просто в маси - політтехнологи таку аудиторію називають "особами", яких в кожній країні близько 70%. Простіше кажучи - звичайне стадо, яке підхоплює меседж і агітує за нього, бездумно.

Безумовно, ми не будемо говорити, що наша влада - свята. Скандал в оборонці, непосаджена Неля Штепа та інші "сепаратисти", які уникли покарання, корупційні скандали та різного роду гріхи - їхня заслуга. І також через це ми бачимо 57% українців, які добре ставляться до Росії за останніми опитуваннями КМІС. Зростання прихованої колаборації є наслідком дій влади, коли слова різняться з реальними вчинками. Але подібні настрої - це слабкі місця нашого суспільства, які використовує російська пропаганда. 

Так вона працює не тільки в Україні, але й в США, де добре дослідили методи роботи тролів після втручання у вибори-2016. "Ольгінці" продовжують розколювати американське суспільство і зараз. 

Як пише The Washington Post, російські тролі порозумнішали і вдають із себе освічених та кумедних американців. Наприклад, 10 вересня 2018 року користувач "Твіттера" @PoliteMelanie написав більш ніж 20 тисячам своїх читачів: "Критикувати Дональда Трампа у книзі – не чесно. Це все одно, що критикувати аміша на телебаченні". Наступного ж дня видання Chicago Tribune оголосило це повідомлення переможцем конкурсу "Твіт тижня". Однак, коли читачі чиказької газети голосували, вони не знали, що їхній фаворит - троль Росії. Акаунт згодом був видалений соцмережею. Бо @PoliteMelanie була частиною добре скоординованої мережі російських тролів, які працюють на американську аудиторію. Її повідомлення про Трампа зібрало 125 тисяч поширень і лайків. Російські координатори добре знають, що заради здобуття довіри аудиторії, їхні тролі не завжди мають нести негатив, але й бути дотепними.

Як пише Washington Post, які досліджували роботу російських тролів під час проміжних виборів у 2018-му, американці наївно вірять, що вони зможуть відчути росіян. Але це не так. 

"По-перше, російські тролі намагаються посилити розколи і поляризувати США через ідеологічні суперечки. Поки ми б’ємося між собою, ми не звертаємо увагу на те, що Путін робить в Україні чи ще десь. По-друге, вони намагаються підірвати нашу довіру до інститутів, які підтримують силу нації і демократії. ЗМІ, наука, академічні кола і вибори постійно стають цілями для отрути тролів. Росіяни хочуть ще більше розділити нас і змусити нас недовіряти тому, що зазвичай робило нас сильними", - пише видання.

Нічого не нагадує? Особливо слова про недовіру до інститутів влади, конфлікти між собою? Згадайте, що відбувається між нами щоденно у "Фейсбуці". Ті, хто за Зеленського - ідіоти і клоуни. За Тимошенко - теж придурки. За Порошенка - порохоботи безмозкі. І тому подібне. Це не ви пишете? 

Аналіз 2 мільйонів англомовних повідомлень, які "Твіттер" оприлюднив минулого липня, продемонстрував, що російські тролі набрали 30 мільйонів лайків і 20 мільйонів поширень серед 1866 англомовних сторінок за період між 2014 і 2017 роками. І це там, де суспільства більш розвинені, а державні інститути набагато сильніші за наші. І там, де немає війни, а також представників суспільства, де 57% дружньо ставиться до агресора. 

Нам потрібно нарешті зрозуміти, що саме зараз, у цей момент, поки ви читаєте цей текст, російські тролі і їхні координатори активно працюють над розколом суспільства на дрібні групи. Щоб довести ситуацію до того, коли співробітники припинятимуть спілкуватися між собою через різні погляди на кандидатів та інші болючі ситуації, а сусід піде на сусіда. Якщо в 2004-му році проросійські сили не без допомоги російських пропагандистів ділили Україну на сорти, а також зіштовхували Донбас та іншу Україну між собою, то зараз пропагандисти намагаються стравити українських патріотів та державників і простих людей - жителів одних міст, районів, вулиць... І соцмережі в цій історії- лише один елемент роботи російської пропаганди, який можна простежити. Кожен день ви займаєтеся "срачами". Кожен день відчуваєте ненависть до людей інших поглядів. Вітаю, ви вдало спіймалися на гачок росіян. Вони вас використають і ви цього не помітите. Точніше, помітите - коли прокинитеся в бутафорній ніким не визнаній "державі". Як це було всього лише 5 років тому з частиною країни.

Слабкість влади, недовіра до президента, делігітимізація виборів як таких, ненависть до державних інституцій, підкріплена акціями протестів за участі буцімто націоналістів - це випробувалося в 2004-му, в 2014-му, а також хитається сьогодні. Розхитувати нас продовжать. Щоб зламати державу, повернути її в російську орбіту, а може й влаштувати справжню громадянську війну. І те, що вдається побачити сьогодні - зовсім не радує. Швидше, навпаки, пригнічує. Вмикайте мозок, люди. Ми всі досі в небезпеці.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme