Детектив НАБУ пішов на підвищення у САП після того, як на допиті викликав повій

Відео свавілля детективів НАБУ, які під час допиту планували викликати повій, розпити знайдений алкоголь і їли без дозволу продукти підозрюваного, отримало несподіване продовження. Як з’ясувалось, НАБУшники з відео не просто не були покарані за вчинені ними правопорушення - один з них пішов на підвищення і був призначений прокурором САП

Вадим Денисенко
Керівник Українського інституту майбутнього
Детектив НАБУ пішов на підвищення у САП…

Поклавши величезні сподівання на зміни в суспільстві на нові антикорупційні органи, українці отримали не високоморальних борців з корупцією, як очікували, а ще одну касту цинічних і безкарних "беспредельщиків".

Яскравий приклад - оперативне відео з камери співробітників НАБУ, яке оприлюднив журналіст Володимир Бойко.  Окрема історія про те, як це відео потрапило до журналіста: чиновник НАБУ забув його в ресторані. На відео з камери видно, як керівник першого відділу детективів другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Володимир Новіков, зі своїми підлеглими проводить обшук приватного будинку, залучивши  понятими співробітників поліції (що вже є грубим порушенням) у рамках кримінального провадження №42016000000001157 за підозрою у розкрадання в Державному підприємстві "Укркосмос" коштів, призначених для запуску українського супутника "Либідь", у с. Погреби, що під Києвом.

На відео видно, як правоохоронці за вказівкою Новікова неправомірно застосовують силу до  викликаного підозрюваним адвоката Сергія Геллу: його грубо виштовхують і практично скидають по сходах з другого поверху. Адвокат прибув за викликом підозрюваного, показав документи, а в результаті чекав на вулиці, коли НАБУшники закінчать беспредєльничати в будинку підозрюваного. Відео показове тим, що на ньому зафіксована фактично звичайна поведінка "антикорупціорнерів" під час проведення слідчих дій. Наприклад, на відео детективи НАБУ пропонують викликати повій, вживають їжу власника будинку без його дозволу, обговорюють наміри розпити пляшку алкоголю підозрюваного.

Що було б з кар’єрою таких "антикорупціонерів", якби таке сталося в будь-якій правовій державі, до яких, судячи з подібних фактів, Україну важко віднести? Великий скандал і суспільна дискусія щодо того, як таке взагалі може відбуватись в рядах правоохоронних органів. Розслідування, звільнення і суворе покарання винних. Звільнення керівника органу, який таке допустив. Широка публічна дискусія, сувора переатестація і перезавантаження скомпроментованого органу.

Якою ж була реакція на беззаконня з боку НАБУшників в Україні? Кого покарали, кого звільнили? Нікого. Адже керівника підрозділу детективів Новікова, який засвітився на відео, захищає заступник директора НАБУ Андрій Калужинський - той самий, який збив насмерть на освітленому переході людину і не поніс за це жодного покарання. А один з детективів-беспредєльщиків з відео, Богдан Мирко, пішов на підвищення і працює вже не рядовим детективом НАБУ, а прокурором у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. А це є свідченням того, наскільки прогнила вся система антикорупційних органів, створена не так давно: порушників норм закону і базових моральних принципів, прийнятих у цивілізованому суспільстві, не тільки свідомо покривали в НАБУ, а й взяли на роботу в інший антикорупційний орган. Тобто таке вважається припустимим не тільки в НАБУ, а є, схоже, нормою і для САП - він отримав рекомендацію на призначення на посаду прокурора САП з боку конкурсної комісії, і керівництво САП спокійно закрило очі на його гріхи. 

Цю історію повністю проігнорувало не тільки керівництво НАБУ, яке жодним чином не засудило дії своїх підлеглих, а й громадські активісти, які позиціонують себе як борці з корупцією та системним порушенням закону в Україні. Не хотілося б думати, що вони також стали частиною злочинної системи кругової поруки, але як можна пояснити той факт, що з їх боку відсутня будь-яка реакція на останні скандали за участю працівників антикорупційних органів, над яким вони мали б здійснювати громадський контроль? Очі цих активістів-"антикорупціонерів", яким суспільство делегувало публічний захист верховенства права і громадянських свобод в Україні, а іноземні донори фінансують грантами в надії на хоч-якісь системні зміни в Україні, чомусь закриті. Чи закриє очі саме українське суспільство на гріхи антикорупційних органів, яким видало безпрецедентний кредит довіри? Від того буде залежити, чи вважаємо ми самі себе правовою державою. Чи закриє на це очі влада? Від того буде залежати, чи вирвемось ми колись з цього болота корупції і беззаконня в Україні.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"