Держава самоусунулася від захисту членів комісій на місцевих виборах, – голова КВУ Олексій Кошель

Сьогодні, 14 вересня,  уряд затвердив Порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів. В документі передбачені маски, санітайзери та інші заходи безпеки на дільницях. При цьому держава не збирається централізовано закуповувати засоби захисту і фактично самоусунулася від контролю за процесом

Держава самоусунулася від захисту членів…
Фото: Facebook/oleksiikoshel

Про епідеміологічні ризики та халатність держави щодо проведення виборчої кампанії Depo.ua поспілкувалося з головою Комітету виборців України Олексієм Кошелем. 

– Пане Олексію, як оцінюєте рекомендації Кабміну щодо проведення місцевих виборів за умов пандемії?

– Ключова проблема – що влада зі своїм рішенням затягнула до останнього. Наша організація проводила детальний аналіз, підготувала великий аналітичний звіт по виборах у світі в умовах коронавірусу, і рекомендації для українських виборів. Ці рекомендації ми надали і Центральній виборчій комісії, і Кабінету міністрів України. Але держава тягнула час. І вже коли фактично стартував виборчий процес, були розроблені рекомендації щодо захисту членів комісії і виборців у день голосування і під час виборчого процесу, адже виборчі комісії засідають протягом кількох тижнів до дня виборів.

І на нашу думку, незважаючи на те, що вибори місцеві, обов'язок держави – профінансувати виборчу кампанію. Держава мала б профінансувати всі безпекові заходи для захисту членів комісії та виборців. Зокрема, за підрахунками нашої організації, для закупівлі індивідуальних засобів захисту – масок та антисептиків – вистачило б 150 – 200 млн грн. І в масштабах держави це невелика сума, але її не виділено. Чи виконають за таких умов рекомендації Кабміну на місцях – під величезним питанням. 

– В чому тут головна небезпека?

– За санітарними нормами, кожному члену комісії потрібно міняти захисні засоби вісім разів на день – а значить, необхідно закупити 13 млн захисних масок. Зараз з'являються ініціативи із закупівлі таких засобів – в тому числі, волонтерські. Але без контролю держави не виключені ситуації, коли члени комісії сидітимуть цілий день в одній масці.  І цей момент ніхто не контролюватиме. А йдеться про 500 тис. людей, які понад добу працюватимуть у закритих приміщеннях. Фактично, наразі вони залишилися незахищеними.  Знову ж таки, до людей на самоізоляції мають приходити члени комісій у захисних щитках, але відповіді на те, хто їх забезпечуватиме, немає. Є висока ймовірність, що зрештою, гроші на них збиратимуть волонтери, коштами громади. 

– З огляду на статистику захворюваності, вірогідність, що серед виборців будуть люди з коронавірусом, чимала… Чи будуть якісь перевірки на вході у дільницю?

– Згідно з розпорядженням Кабміну, на вході мають проводити температурний скринінг і опитування виборців про стан здоров'я. Але хто це має робити? У членів виборчих комісій інші обов'язки.  Тобто, потрібного персоналу – а в Україні понад 29 тис. дільниць – просто не передбачено. Ще один важливий аспект: більша частина працівників виборчих комісій у нас в країні – традиційно літні люди, себто, за пандемії коронавірусу це українці з групи ризику. При цьому влада не провела роз'яснювальної роботи з партіями про те, що в нинішніх умовах літніх людей наймати небезпечно. Та й загалом фінансування, наприклад, на роздачу інформаційних матеріалів теж не виділено. 

– Як вважаєте, чому влада не взяла процес під контроль? І чи можна було б встигнути все нормально організувати, якщо взятися за справу прямо зараз?

– Думаю, головна причина – у некомпетентності та небажанні брати додаткову відповідальність із розподіленням грошей з коронавірусного фонду.  Ще зараз реально все встигнути: провести необхідні тендерні процедури і закупити протиепідемічні заходи можна доволі оперативно. 

- Ви вивчали виборчі кампанії у різних країнах. Чи ще є кейси, коли б держава так халатно поставилася до здоров'я своїх громадян? 

- Ми досліджували виборчі процеси у різних регіонах світу. Зокрема, у період пандемії вибори проходили у Німеччині, Франції, Австралії, Південній Кореї… І наразі наша держава – єдина, що самоусунулася від відповідальності. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme