День виборів: Коли Україна атакує російських хакерів

Кібератаки і втручання у Вибори є одними з головних викликів, які стоять перед Україною в березні

День виборів: Коли Україна атакує російс…
Фото: Shutterstock

Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з представниками IT заявив, що протягом 24-25-го лютого Росія атакувала сервери ЦВК. Порошенко підкреслив, що відбувалися DDoS-атаки, але РНБО разом з СБУ, поліцією та американськими партнерами розробили механізм із захисту ЦВК. Наскільки цей механізм буде ефективним ми дізнаємося досить скоро 31 березня і згодом у квітні під час першого і другого турів президентських виборів. Але на сьогодні зрозуміло, що Україна стала справжнім полігоном для випробування нових технологій і "зброї" у кібервійні. 

 Нещодавно видання Politico дослідило ситуацію, яка відбувається на кіберфронті - непомітному для більшості українців, бо існує він у рядках коду. Авторитетне видання поговорило із засновником української компанії з кібербезпеки Information Systems Security Partners Олегом Дерев'янко. Той запевнив, що ситуація дуже серйозна і кібератаки відбуваються щоденно. Його компанія тісно співпрацює з українським урядом, силовиками та західними партнерами.  Проти наших кіберзахисників воюють російські групи хакерів, такі як Fancy Bear, Cozy Bear і Sandworm. До них додаються урядові та неурядові, а також кримінальні гравці, які випробовують можливості українських мереж. І активність хакерських груп особливо зросла перед президентськими виборами в нашій державі. 

З листопада хакери атакують українські суди, урядові відомства, прокуратуру й інші державні органи, розсилаючи шкідливе програмне забезпечення через електронну пошту. Такі заразні листи були замасковані під різдвяне привітання чи повідомлення з кабінету міністрів України. Цю тактику ще називають "масовим фішингом".

Зазначимо, що наша країна пережила кібератаки на енергомережі в 2015-2016 роках, а також масовий удар вірусу NotPetya, збитки від якого у світі оцінили в 10 мільярдів доларів. Після цього держава вжила низку як законодавчих змін - в новому законі про Нацбезпеку особлива увага приділяється кібербезпеці, так і посилила співпрацю із західними партнерами. 

Зокрема, як відомо Depo.ua, НАТО допомагає Україні обладнанням, коштами, допомагає у створенні кіберполігону ЗСУ в Україні, а також тісно співпрацює з нашими організаціями щодо захисту об'єктів, зокрема і стратегічних. Бо це важливо для всього світу. В нас чотири АЕС. І якщо хакерською атакою вивести їх з ладу, буде катастрофа. Для когось загроза цим об'єктам, а саме для Росії, є додатковим важелем впливу. Мова може йти не тільки про АЕС. Покласти енергосистему чи програмне забезпечення портів, заводів, паралізувавши роботу галузей - це удар по економіці, який рівноцінний повноцінній військовій агресії. До того ж, Україна останнім часом досить глибоко інтегрована із ЄС і Заходом. І через нас хакерська атака може розповсюдитися і на Західні мережі. Тому допомога нам сьогодні відповідає і західним інтересам. Зокрема і в питання виборів, бо вивчивши наш досвід ЄС зможе протистояти російським технологіям під час виборів до Європарламенту - відбудуться в травні. Сереж європейських союзників з нами тісно співпрацює Естонія та Литва.

В Україні ж за кібербезпеку відповідає Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації. Окремі функції і підрозділи має СБУ, Нацполіція, розвідка. На останню, наприклад, також покладені функції відслідковування окремих загроз. захист серверів ЦВК, а також партійних серверів перед виборами є завданням номер один. Особливо після того, як росіяни втручалися в американські вибори 2016-го, і проміжні вибори в 2018-му. 

Взагалі, ЄС та НАТО тісно співпрацюють у питаннях кібербезпеки в рамках Технічної угоди про кіберзахист, яка була підписана в лютому 2016 року. У липні 2016 союзники підтвердили захисний мандат НАТО і визнали кіберпростір як область операцій, в якій НАТО має захищатися так само ефективно, як і в повітрі, на суші і в морі. Також майже всі союзники з 2016-го року модернізували свій кіберзахист. А ми є своєрідним форпостом.

Як пише Politico, Україна сьогодні є полігоном кібервійни, бо у нас багато висококваліфікованих і освічених талантів, вразливе політичне й економічне середовище, а також ІТ сфера. Саме в таких умовах випробовується сучасна кіберзброя.

Втім, Україна в теорії може не тільки захищатися, але й атакувати. Враховуючи нашу співпрацю з НАТО, де ключову роль грає США, то такий сценарій цілком імовріний. Washington Post стало відомо, що в день проміжних виборів 2018 у США кіберкомандування країни дало дозвіл на атаку "ферми тролів" Internet Researсh Agency, яка відома завдяки втручанню у вибори-2016, а також з якою пов'язують роботу російських хакерських груп. Це був перший досвід переходу від захисних до активно наступальних операцій кіберармії США. В червні 2018-го Пентагон дозволив кіберкомандуванню використовувати більше наступальних операцій. Безумовно, американські хакери у протистоянні з Китаєм та Росією не тільки захищаються, але й працюють у розвідці і намагаються зламати бази даних задля отримання секретної інформації. Займаються тим самим, чим й інші хакери. Втім атака на IRA в день виборів була особливою тому, що кібервійська США змогли вивести з ладу її роботу на тривалий час. І таким чином зменшити втручання ворожих сил у вибори. Для США це важливо ще й тому, що там є електронна система голосування, яка по суті є частиною кіберпростору. А вплив на неї несе пряму загрозу демократичності виборів.

Як стало відомо Depo.ua від власних джерел у силових органах, перед президентськими виборами в Україні питання удару по російських хакерах розглядається, але це досить важко зробити, оскільки атаки на нас відбуваються з різних точок, які не так просто і швидко виявити. Втім пропрацьовуються сценарії превентивної атаки, які мають ускладнити росіянам життя і позбавити їх можливості зламати сервери ЦВК. Якщо її і не буде, то всі наші потужності будуть зосереджені на захисті серверів ЦВК, які справді досить надійно захищені завдяки нашим наробіткам із західними партнерами. 

Окремо хочеться додати, що будучи кіберполігоном сьогодні і маючи фантастично розумне покоління IT фахівців Україна, за правильного підходу до освіти та технологій, може стати передовою країною саме в розробці потужної кіберзброї. І в сучасному світі така кіберзброя може бути більш потужною, ніж сучасні ракетні системи, а також інші новинки летального озброєння. Цим шансом варто б скористатися. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme