ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Демарш наглядової ради Нафтогазу. Що все це означає

Керівник НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв розпочинає свій політичний проект і старт на конфлікті "реформатора" з "урядом ретроградів" більш ніж вдала задумкка

Depo.Влада
20 вересня 2017 18:06
ФОТО: depo.ua

Хто пішов мовчки?

Сьогодні два члени наглядової ради НАК Нафтогаз пішли у відставку. Слід зауважити одну важливу деталь: вони пішли мовчки, не сказавши жодного слова. За них говорили Голова Нафтогазу Коболєв, експерти енергетичного ринку (першим про це повідомив керівник фонду Відродження Олександр Сушко), а також ряд відомих блогерів. При цьому, варто зазначити одну деталь, яку у нас практично не помічають: реакція європейців була більш ніж стриманою і ніяких демаршів послів, криків про "все пропало" не було не те, що чутно - їх взагалі не було, пише "Деловая столица".

Головний посил всіх тих, хто сьогодні активно "грав" у цю тему на стороні Нафтогазу: "Уряд згортає реформи".

У своєму виступі на Кабміні Володимир Гройсман дав чітко зрозуміти, що трагедії тут не бачить і прозоро натякнув, що монополізм Нафтогазу, де-факто, веде до високих цін. Паралельно, ряд видань нагадали про давню суперечку Кабміна та Нафтогазу, де Нафтогаз вимагає підняти ціну на газ, згідно з вимогами МВФ. Також сьогодні згадувалося і те, що члени наглядової ради не захотіли залишатися на своїх посадах, в тому числі і через те, що мали заповнювати електронні декларації.

Чому вони пішли сьогодні?

Перш за все, сьогоднішні і вчорашні дії Нафтогаза виглядають, як чітко зрежисований спектакль. При чому сьогоднішній день був обраний неспроста. Бо саме сьогодні мали б обрати нового члена наглядової ради. І ним, всі шанси мав стати колишній міністр фінансів Ігор Мітюков. Після його обрання ми б побачили другу серію цього дійства під слоганом: "Замість чесних іноземців обирають радника Януковича". Хоча всі прекрасно розуміють, що Мітюков був більш ніж далеким від донецьких, а його кваліфікація мало в кого викликає сумніви. Але сьогодні номінаційний комітет не засідав.

В чому полягає гра?

Є три можливих причини всієї цієї історії. Перша - це бажання Коболєва розпочати свій політичний проект (старт на конфлікті "реформатора" з "урядом ретроградів" більш ніж вдала задумкка). Вона безумовно може розглядатися, як одна з головних, але все ж - це лише частина гри. І мета цієї гри зробити спробу стати таким собі Омеляном-2, тільки більш вдалим.

Друга - Коболєв вирішив прискорити процеси напередодні початку роботи комісії по перевірці цілого ряду аспектів роботи НАК. Комісія була створена на минулому засіданні уряду і в Нафтогазі достатньо напружено сприйняли цю інформацію. Ця причина, в цілому, може бути частиною першої (бажання пограти у свій проект).

Третя причина, як доповнення перших двох, - велика економічна гра. Ні для кого не секрет на цьому ринку, що Коболєв де-факто лобіює ідею продажу ГТС і заходу на територію облгазів. Простіше кажучи, він лобіює створення нових правил гри на цьому ринку. Під кого він це робить? Очевидно, що це мають бути серйозні іноземні гравці, які можуть взяти собі в партнери українців.

Хто з олігархів грає в цю гру?

Вже зараз можна говорити, що, як мінімум два олігархи будуть підігрувати Коболєву. Перший - це Пінчук, який налагодив справді хороші стосунки з головою НАКа. Другий - Ігор Коломойський. Протягом останнього часу, чомусь з риторики Коболєва практично зникли випади в сторону Укрнафти.

Очевидно, що противником є Фірташ-Льовочкін, так як Коболєв справді хоче зайти в конкуренцію з облгазами. І нарешті нейтральну позицію поки займає Рінат Ахметов.
Щодо політичної підтримки, то Коболєва частково підтримує Народний Фронт. Його не критикує Батьківщина (як тут не повірити в дружбу з Пінчуком). Його також підтримує Самопоміч. Щодо БПП, то тут немає якоїсь чіткої позиції. І нарешті його найнадійніший лобіст - посол США в Україні спільно з фондом "Відродження".

Фото УНІАН

Наслідки

Уже зараз можна сказати, що Коболєв створив достатньо серйозний пул медіа- та експертної підтримки, який, за своїм впливом наближається до того, який в кращі часи мав Юрій Бойко. І так просто він не буде відходити від своїх цілей. А тому, є всього два варіанти розвитку.

Перший - він і далі буде обіймати свою посаду і вибудовувати свою політику абсолютно незалежну від уряду.

Другий - буде ухвалене рішення по поступовому виведенню Коболєва з гри. І тут переживання про те, що він зможе зіграти у якусь політичну гру, як мінімум безпідставні. Поки, в політичному просторі, чи тим більше в масовому політичному просторі його просто не існує.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада