Дефолт і згортання українізації: На що ставити букмекерам за президентства Зеленського

Попереду другий тур виборів, у якому переможець може бути лише один - Володимир Зеленський чи Петро Порошенко. Але, якщо керуватися винятково соціологічними рейтингами кандидатів, то букмекери вже можуть приймати ставки на вірогідність тих чи інших подій після 21 квітня

Дефолт і згортання українізації: На що с…

Спробуємо скласти такий рейтинг прогнозів і ми, ранжувавши їх за ймовірністю за умови президентства Володимира Зеленського.

На перше місце поставимо можливий достроковий розпуск Верховної Ради новим президентом. І хоча глава держави в неділю під час спілкування з журналістами на НСК "Олімпійський" назвав цей варіант, "теорією змови і сценарієм тоталітаризму", для якого немає конституційних підстав, політики, журналісти і експерти оприлюднили кілька варіантів розпуску Ради 8 скликання. Більше того, один із найближчих соратників Петра Порошенка нардеп Сергій Березенко в інтерв’ю "Українській правді" цими вихідними оцінив імовірність розпуску парламенту у 50 на 50.

Сайт Depo.ua детально аналізував підстави, терміни, варіанти і сценарії розгону парламенту новим президентом. Нагадаємо, повноваження ВР 8 скликання завершуються, на думку більшості правників, в останні дні листопада – в момент початку роботи нової Ради, яку мають обрати на запланованих на 27 жовтня виборах. Значить, шість місяців недоторканості діючого депкорпусу починаються наприкінці травня. Один з найближчих соратників Петра Порошенка, нардеп від БПП Сергій Березенко назвав дату - 27 травня. До цього часу новий (якщо він буде новим) президент може завершити всі процедури вступу на посаду і мати розв’язані руки для того, щоб спробувати приручити парламент методом умовляння, а якщо не вийде – то залякування розпуском на підставі відсутності коаліції. Скоротити цей шлях теоретично здатний Окружний адміністративний суд столиці, який, не отримавши запитаної інформації про склад коаліції фракцій, може дати формальні підстави президентові розігнати Раду.

На заваді цьому варіанту можуть стати неготовність політичних сил до дострокової кампанії або брак політичної волі у президентської команди.

Певним сигналом про можливий напрямок руху країни стануть перші кадрові призначення нового президента. Враховуючи, що у Зеленського немає достатньої кількості своїх людей (або вони настільки вміло маскуються, що суспільство нічого про них не знає) на керівні посади в Міністерство оборони, МЗС, СБУ, Раду національної безпеки чи Генеральну прокуратуру, можна припустити, що ми побачимо не прихід у владу обіцяних ЗЕкомандою нових обличь, а повернення кадрів, за якими тягнеться шлейф різного роду історій "із запашком". Разом із тим, до парламентських виборів призначення найбільш одіозних фігур з числа "колишніх" варто поставити під сумнів, бо це підвищить вразливість нової команди Банкової для тих політичних сил, які будуватимуть свою виборчу кампанію до ВР на критиці дій Зеленського. Розставити на посади можуть хіба кількох осіб із числа тих, хто зараз активно присутній у медійному полі як представники чи радники Зе. Їхній список аналізував Depo.ua.  

Тому головні кадрові скандали, можна спрогнозувати, почнуться вже після обрання Ради дев’ятого скликання – в разі, якщо президентові вдасться провести відносно велику фракцію партії "Слуга народу" і сформувати підконтрольну собі депутатську більшість.

Паралельно з оцінкою вірогідності кадрових призначень можна прогнозувати перші корупційні скандали. Пов’язані вони можуть бути, скажімо, з намаганнями україно-ізраїльського бізнесмена Ігоря Коломойського, якого називають «старшим політичним партнером» Зе, повернути собі вплив на націоналізований "ПриватБанк", новим витком його ж боротьби за "Укрнафту" чи іншими пов’язаними з бізнес-інтересами оточення Зеленського справами. Можна, наприклад, робити ставки на те, коли і скільки українські платники податків заплатять Коломойському за його колишній банк. Хоче $2 млрд, а скільки отримає – питання.

Як і в ситуації з розстановкою кадрів, тут не варто очікувати на якісь сенсації вже з перших днів гіпотетичного президентства Зе. Швидше за все, вичекають якийсь час і два-три місяці не підставлятимуться під удари опонентів. Вважатимуть, що прийшли надовго і часу мають вдосталь.

Букмекерам варто проаналізувати й ухвалені нинішньою Верховною Радою закони, щоб запропонувати ставки на скасування деяких з них. Або відмову від ухвалення тих, що стоять у порядку денному чи вже розглядаються. Скажімо, зовсім небагато залишилося до завершення розгляду всіх поправок до законопроекту №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної" (наразі розглянуто майже 90 відсотків поправок до нього). Якщо у парламенті вистачить голосів ухвалити документ після другого туру виборів президента, коли це питання перестане бути аргументом для виборчої кампанії, не факт, що чинний глава держави встигне підписати його. А чи завізує цей закон двомовний, а швидше російськомовний Зеленський – велике питання. Значна частина його виборців навряд чи чекають від нього формалізації державного статусу українсько мови.

Перший дзвоник уже продзвенів: спікер Зеленського Дмитро Разумков у коментарі ЗМІ заявив, що стосовно цього законопроекту "треба сісти і детально розібратися". І продовжив думку: "Все, що може роз’єднувати українців, – віра, мова, територія, якісь історичні лідери, – потрібно винести за дужки, принаймні доти, доки ми не закінчимо війну". Ця цитата, якщо вона відображає реальні настрої команди потенційного президента України, дає підстави зробити багато інших невтішних прогнозів.

З огляду на присутність бізнес-інтересів Володимира Зеленського як організатора шоу-бізнесу, в державі-агресорі, можна припустити, що будуть спроби скасувати заборону на в’їзд в Україну російським співакам, акторам, котрі підтримали війну чи виступали в окупованому Криму. СБУ справді може піти на таке вже за кілька місяців після виборів - наприклад, ближче до осені і початку активного гастрольного сезону. Але це викличе протистояння з правими радикалами, які захочуть пояснити небажаним гостям недоцільність їхніх поїздок до нашої країни.

Жертвою "нової якості" гуманітарної політики від ЗЕкоманди (коли мову виносять за дужки) потенційно можуть стати мовні квоти на телебаченні й радіо. Є шанси і на зменшення уваги держави до питань незалежної від Москви Православної церкви України. Але від Томосу, який Зе назвав "термосом", навряд чи зможуть відмовитися.

Є шанс побачити повернення до спроб скасувати через суд закон про очищення влади. Цього не зуміли добитися 2016 року через Конституційний суд 47 нардепів – переважно екс-"регіонали", але від нової владної команди, яка "зшиває країну" і "чує Юго-Восток", можна чекати і таких несподіваних кроків. Проти цього припущення працює високий ризик суспільних збурень в разі реалізації подібного сценарію.

Тихою сапою може дати задній хід українізація вкупі з декомунізацією. Останній процес встигли загалом завершити за Петра Порошенка. Залишилося кілька штрихів. Скажімо, перейменувати Дніпропетровську область на Січеславську. Ухвалений Верховною Радою відповідний законопроект схвалений Конституційним судом і має бути розглянутий парламентом у другому читанні. Але ось питання: чи готовий Зеленський, світоглядна позиція якого залишається таємницею через відсутність публічної комунікації кандидата з виборцями, до зміни назви рідної йому області.

А от скасовувати внесені за наполяганням президента Порошенка зміни до Конституції щодо руху України до ЄС і НАТО дуже складно, майже неможливо – під це точно не збереться 300 голосів. Натомість Зеленський називає це лише передвиборчими технологіями і говорить про якийсь референдум з питання вступу до Альянсу. Без жодних на те підстав і належної законодавчої бази. Нагадаємо, закон України "Про всеукраїнський референдум" визнано Конституційним судом неконституційним у квітні 2018 року.

До речі, щодо унормування питання проведення референдумів. Зе називає цей пункт серед своїх першочергових ініціатив у разі обрання президентом. Відповідний закон і справді важливий. Ухвалити його Верховна Рада зможе, якщо її провідні гравці знайдуть тут свій інтерес. І реальність позитивного голосування стане однією з перших серйозних перевірок команди ймовірного нового глави держави на здатність виконувати свої обіцянки. Вірогідність – 40 на 60, швидше ні, аніж так. Якщо ж закон вдасться ухвалити, навесні наступного року можуть ініціювати проведення референдуму про членство України в НАТО. Із наперед відомим провальним результатом.

Букмекери можуть пропонувати ставки і на першу масову акцію протесту проти нового президента, на першу бійку в парламенті через подані ним чи його оточенням ініціативи. Скажімо, вже 9 травня ті громадяни, голови яких повернені назад, до радянського минулого, можуть спробувати прозондувати, чи не змінилася ситуація в країні і чи може вже марширувати в Києві "безсмертний полк". І як розвиватимуться події, коли правоохоронці несподівано розженуть патріотів, які виступлять проти цього.

Багато ставок можна буде зробити в економічній площині. Наприклад, чи буде дефолт України, і якщо так – то коли. Заяви Коломойського про те, "а чим дефолт поганий? Подивіться на Грецію, які красені, сказали: "500 млрд не повернемо", і все, до побачення. Його [грецький сценарій] потрібно було застосовувати ще у 2014 році" - змушують насторожитися. "Дефолт ще ніколи нікому не зашкодив, те, що стосується країни так сто відсотків", - каже він. Маймо на увазі, прогнозуючи вірогідність і такого розвитку подій.

Ну і наостанок – коли Зе зустрінеться віч-на-віч із Путіним. Тобто коли відбудеться зустріч "нового обличчя" української політики з обличчям старого і добре відомого господаря Кремля. Попри декларовану Зеленським готовність "хоч зараз" поговорити з Путіним, навряд чи саме з візиту до Москви почне свою зовнішньополітичну діяльність можливий новий лідер країни. Це стало б поганим знаком, та й невідомо, коли і чи захочуть у російській столиці всерйоз розмовляти без авторитетних міжнародних посередників із таким президентом. Адже для Путіна важливо говорити зі статусними фігурами на кшталт Трампа чи Меркель, а Україну взагалі винести за дужки і розмовляти про нас без нас.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook