Дебати і хайп: В яку гру зіграють Порошенко та Зеленський

Петро Порошенко прийняв виклик Володимира Зеленського - дебати між чинним президентом і кандидатом відбудуться на НСК "Олімпійський" перед другим туром виборів

Дебати і хайп: В яку гру зіграють Пороше…

Після досить нахабного і динамічного відео Володимира Зеленського, в якому той викликав Петра Порошенка на дебати і поставив умову, що вони мають відбутися на НСК "Олімпійському", давши президенту 24 години на відповідь, штаб Петра Олексійовича спрацював на диво швидко. Окрім реакції різного роду нардепів від БПП, які говорили, що Порошенко не піде на стадіон, сам президен України відповів ближче до ранку. В суцільній темряві на Банковій Порошенко ввічливо говорить про відповідальність і дебати, які не є шоу, завершуючи свій спіч гостро: "Стадіон так стадіон". Тепер дебати мають пройти 19 квітня, бо вже 21-го - другий тур виборів.

Але другий тур виборів вже перетворюється на шоу. Середовище, де "королем" нібито є Володимир Зеленський. Площина, в яку саме "команда ЗЕ" весь час хотіла завести передвиборчі перегони - своєрідна віртуальність із якої кандидат спілкується з виборцями та атакує конкурента. Причому, Порошенко став першим, кого атакував Зеленський. Але президент сам нарвався - слова про "маріонетку Коломойського" після завершення першого туру були переходом на особистості. 

Щоб краще відчути атмосферу цих виборів, потрібно подивитися ролики Зеленського і Порошенка. 

Зеленський - це молодість, хайп і драйв. Порошенко - стриманість і серйозність. В обох відео немов простежується ось цей контраст поколінь. Відомий психолог Ерік Берн у книзі "Ігри, в які грають люди" повністю описав три "Я-стани" особистості: батько, дорослий та дитина. Так от, Петро Порошенко грає своєрідного батька для українців і не хоче відходити від цього образу. Він продовжив робити це, відповідаючи Зеленському. Робитиме так і на дебатах - інакше просто не вміє чи не хоче. Зеленський же підкреслено поводить себе як дитина з дітьми українцями, тому його меседжі були зрозуміліші великій кількості людей. Звідси і 30% проти майже 16% у Порошенка після першого туру. 

Штаб президента невчасно збагнув (або ж не збагнув, а просто пливе за течією), що народу потрібне шоу. Зеленський дав людям це шоу, тому і переміг практично в кожному регіоні держави у першому турі. Він подарував виборцям позитивну легкість, змусив дещо відволіктися від війни. Петро Порошенко, навпаки, постійно нагадував про Путіна, боротьбу, збереження держави, війну. А народ хотів драйву і хайпу, українці втомилися від війни і вважають її головною проблемою - дивіться соціологію. І згода Порошенка прийти на стадіон - це сильний та вимушений хід. Він переходить в середовище Зеленського, бо йому потрібно перемогти на виборах.

Але насправді це шоу, у яке перетворюється поки що другий тур виборів, може допомогти Порошенку. Інтерес до дебатів підігрівається максимально сильно - їх точно дивитиметься практично вся країна, якщо вони все ж відбудуться. А це значить, що сильний виступ президента на них може дозволити йому отримати більше симпатій виборців. От тільки поки що незрозуміло, з якими меседжами вийде Порошенко. Якщо ж це будуть вже всім відомі історії про Росію та війну - успіх не гарантований. Та Порошенко якраз відомий тим, що він в душі боєць і любить драйв. І він зовсім не "дідусь", яким його хтось вважає перед "новим обличчям".

Така ж історія і у Зеленського - драйвовий виступ додасть очок, але в нього є певна "подушка безпеки" у вигляді симпатій виборців у першому турі. Загроза ж полягає в тому, що шоу - це не те місце, де Порошенко поки що виглядає круто. Хоча його відео у відповідь Зеленському дійсно вразило, та видно, що президент не зовсім у "своїй сорочці". 

Законодавча казуїстика з дебатами, коли у Законі про Вибори Президента не вказане місце проведення, а в Постанові ЦВК навпаки йдеться, що вони мають проводитися в студії Суспільного - доведеться врегулювати. Та зараз це є другорядним. І все ж, варто сказати, що дебати навряд чи стануть основною битвою за другий тур. Вони можуть не виявити переможця, а стати своєрідною емоційною розрядкою для виборця. Розраховувати виключно на них як основу для успіху кандидатам не варто. Особливо Порошенку, якому потрібно йти до виборця з меседжами - не тільки мобілізацію оголошувати, а переконувати, що проукраїнський курс можливий лише з ним, показуючи Зеленського таким, яким він був до походу в президенти. Коміку ж достатньо не вляпатися в скандал... 

Українці ж забувають важливу річ. Втома від війни - річ зрозуміла. Та втеча від неї у віртуал, у шоу - це не вирішення проблеми. Бо така втеча не звільняє від відповідальності, а проблеми в держави існують цілком реальні, а не віртуальні. Від вибору лідера країни залежить їх вирішення. Шоу після 21-го квітня вже не буде.

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme