Чубаров: Південний Тіроль може стати прикладом для кримськотатарської автономії

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу розповів про своє бачення автономії кримських татар у складі України
Depo.Влада
6 червня 2016 08:21
ФОТО: depo.ua

Про це він розповів у інтерв'ю "Громадському радіо", передає depo.ua.

Зокрема, Чубаров зазначив, що розмови щодо кримськотатарської автономії велися з президентом України Петром Порошенком.

"Розмови були в різному форматі і з різними президентами. З Петром Олексійовичем ми говорили про різні аспекти і форми самовизначення кримськотатарського народу. Все крутилося навколо національно-територіальної автономії", - зазначив лідер кримськотатарського народу.

Він також нагадав, що до окупації Крим був російською автономією у складі України.

"Останні 23 роки до окупації у нас була класична територіальна автономія, коли були виписані всі закони, щодо повноважень автономії, процедури прийняття рішень таким чином, що всі інструменти управління півостровом були виключно у етнічно однієї більшості. Усі ці 23 роки Крим де-факто у складі української держави був російською автономією", - сказав Чубаров.

На його думку, українському парламенту слід ухвалити законодавство щодо статусу кримськотатарського народу.

"Закони потрібні, в тому числі і щодо статусу кримськотатарського народу в Україні. Але треба обов’язково виписати розділ "Автономна республіка Крим" в Конституції таким чином, щоб передбачити принципи, на яких будуть виписуватися ці закони. Мова йде про те, якою буде змістовна частина цих законів, а це можна спрямувати лише нормами Конституції", - зазначив Чубаров.

"Є три таких спекти, які ми завжди маємо мати на увазі. Кримські татари мають бути задоволені формою самовизначення, бо це їхнє природне право. Всі ті, хто живуть в Криму, не повинні мати жодного сумніву в тому, що їхні права не менші, ніж права кримських татар. Статус Автономної республіки Крим не має нести якоїсь гіпотетичної загрози територіальній цілісності України, а повинен укріплювати її", - додав він, зазначивши, що посада президента Автономної республіки Крим у такому випадку є зайвою.

Чубаров також назвав приклад автономії у складі держави, який вважає найбільш підходящим для Криму.

"У світі є десятки форм. Ми можемо спиратися на багатий досвід. Я дуже часто приводжу приклад Південного Тіролю — частини італійської території з дуже складною попередньою історією. Це колишня австрійська земля, етнічна більшість — німці. Після Першої світової війни перейшла в межі італійської держави. Вони проходили дуже довгий шлях протистояння, але після Другої світової вони виписали закони таким чином, що, якби ви там були, ви б побачили справжню реальність і в трьомовності, і в балансуванні представництва в парламенті, де все гарантовано законами, коли кожна спільнота має гарантоване представництво", - розповів лідер кримськотатарського народу.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада