Чому зливається майдан в Кривому Розі

Або як Ахметов, Коломойський, Тимошенко, Садовий і БПП розіграли в Кривому Розі виборчий міжсобойчик
Depo.Влада
18 листопада 2015 19:00
ФОТО: depo.ua
Чому зливається майдан в Кривому Розі
Чому зливається майдан в Кривому Розі

Масова акція протесту, що спалахнула 17 листопада в Кривому Розі, проти фальсифікації другого туру виборів мера раптово припинилася вже до ранку наступного дня, повідомляє depo.ua з посиланням на "ДС".

Затишшям, що виникло, оперативно скористалися прибічники Юрія Вілкула, якого міський виборчком визнав переможцем мерської кампанії. Депутати від Опозиційного блоку швидко організували першу сесію міськради, офіційно представили нового-старого голову і розбіглися по домівках. "Самопоміч" та їхні союзники з "УКРОПу" вирішили не перешкоджати святу колишніх "регіоналів" і на засідання не прийшли. А представники БПП і "Батьківщини" навіть допомогли Вілкулу-старшому забезпечити на першій сесії необхідний кворум. Це означає, що кінцевий результат кампанії, так чи інакше, влаштував всі демократичні сили, а, отже, ніякого протистояння з командою Вілкула у них в Кривому Розі не було, а господаря мерського крісла визначили ще до другого туру.

Про те, що основні політичні гравці країни зіграли в Кривому Розі банальний договірняк, свідчать відразу кілька факторів. По-перше, це поспіх дніпропетровської обласної організації Блоку Петра Порошенка, з якою прибічники президента визнали перемогу колишнього "регіонала" Юрія Вілкула. Щоравда, отримавши наганяй з центру, через кілька годин місцеве керівництво БПП згадану заяву відкликало, але суті справи це не міняє. Тим паче, що ніяких активних дій, спрямованих на підтримку кандидата від "Самопомочі" Юрія Мілобога БПП тут не робила.

Аналогічним чином вчинив і місцевий осередок "Батьківщини", представниця якої - Ольга Бабенко зайняла за підсумками першого туру четверте місце. Спочатку "біло-сердечні" заявили, що визнають перемогу Вілкула, а трохи пізніше "приєдналися до демократичних сил, що вимагають перерахунку голосів". У той же час, представники партії Тимошенко у міській виборчій комісії в унісон з Опоблоком підтримали протокол про визнання Вілкула переможцем мерських перегонів. Тим самим, і БПП, і "Батьківщина" допомогли Рінату Ахметову зберегти в Кривому Розі крісло мера для його протеже і контроль над стратегічно важливим містом в Дніпропетровській області, та на сході України в цілому.

Мовчали до певного моменту, щодо підсумків виборів в Кривому Розі, в тон своїм партнерам по парламентській коаліції і в Народному фронті Арсенія Яценюка. Але, після того, як без узгодження з керівництвом партії депутати Андрій Левус і Сергій Висоцький вирушили туди контролювати підрахунок голосів, свій млявий голос на користь демократичних сил довелося подати і команді прем'єр-міністра.

Досить млявою виглядала і позиція "Самопомочі", представнику якої - Юрію Мілобогу, якщо вірити протоколу міськвиборчкому, не вистачило всього 753 голоси, щоб перемогти Вілкула. Місцеві соратники Андрія Садового, звичайно, обурювалися тим, що члени міськвиборчкому відмовляються перерахувати голоси в Інгулецькому районі міста - єдиному, де більшу кількість голосів отримав Вілкул, а не Мілобог. Але очолювати стихійні протести місцевих жителів, які голосували за кандидата від "Самопомочі", не поспішали. А без лідерів, як відомо, навіть будь-яка акція громадян приречена на швидке згасання. Втім, пасивність команди Андрія Садового у захисті голосів своїх виборців має просте пояснення - це теплі стосунки мера Львова з колишнім віце-прем'єром і близьким прибічником Ріната Ахметова - Борисом Колесніковим. А крісло мера далекого від Львова Кривого Рогу за нинішніх політичних розкладів явно не варте того, щоб Садовий зважився поставити хрест на дружбі з групою Ахметова.

Крім того, результат кандидата від "Самопомочі", а це, нагадаємо, відставання від переможця всього на 752 голоси, теж цілком влаштовує партію, яка позиціонує себе умовною третьою силою і будує великі плани на випадок можливих позачергових парламентських виборів. І виниклого там скандалу їй цілком достатньо, щоб ще раз заявити про себе на всю Україну і залишатися в рамках зручного електорального фарватеру. Тому, "Самопоміч", на відміну від БПП і "Батьківщини", що сіли в калюжу в Кривому Розі, вийде з цієї історії з непоганими політичними дивідендами.

Отримає такі дивіденди і партія "УКРОП", представники якої зіграли, мабуть, найактивнішу роль (першими заявивши про фальсифікацію і надавши відповідні докази) в протистоянні демократичного табору і команди Юрія Вілкула. Втім, для прибічників Геннадія Корбана це було не так уже і складно на тлі принципової битви з Вілкулом-молодшим у другому турі мерської кампанії в Дніпропетровську. Тут, як відомо, переміг кандидат від "УКРОП" Борис Філатов, і зараз він може впевнено кивати в бік Банкової, мовляв, якби наш кандидат вийшов у другий тур і в Кривому Розі, то у штабу Вілкула не було б жодного шансу. Таким чином, проект Ігоря Коломойського зможе зміцнитися в статусі нових вітчизняних "робінгудів", які взяли на себе одночасно і удар президентської команди, і реваншистські набіги колишніх "регіоналів" з лав Ріната Ахметова. Адже в обох випадках "укропівці" зуміли вистояти і здобути важливі тактичні перемоги.

Тим не менш, тема фальсифікацій виборів в Кривому Розі дуже скоро вщухне, а позиційне протистояння ключових політичних гравців переміститься в парламент. Саме в залі під куполом кожна з політичних сил, примноживши свої електоральні показники на місцевих виборах, а це "Самопоміч", "УКРОП" і "Батьківщина", спробують конвертувати свій успіх в нові посади й потрібні закони. А будь-який опір Банкової, який вони зустрінуть на цьому шляху, відразу ж додасть імпульсу, в і без того активно розгойдувану ними тему дострокових виборів.

Більше новин про політичне життя України читайте у розділі Влада.depo.ua.