Чому Яценюк має засудити не лише галериста Торгало

Завдяки мережевим дописувачам у суспільстві сформувалася пост-правда про Яценюка: "здав" Крим – заробив мільярд – купив 24 вілли в США
Depo.Влада
7 грудня 2016 19:00
ФОТО: depo.ua
Чому Яценюк має засудити не лише галериста Торгало
Чому Яценюк має засудити не лише галериста Торгало

Олег Торгало, автор скандального посту про американські вілли екс-прем'єра, вибачився перед ним за брехню. Він запевнив, що не мав жодного злого умислу, а просто ретранслював інформацію, отриману від "колишнього американського друга". "Якщо буде завгодно Арсенію Яценюку, я готовий пройти у його фахівців перевірку на детекторі брехні. Щоб переконати заявника і тих, хто сумнівається в тому, що це не було заздалегідь продуманою провокацією, що я зовсім не маю жодного відношення до будь-яких антиукраїнських сил, його політичних опонентів, і це не є плодом моєї уяви", – запевнив Торгало. Виглядає ніби й щиро, але чи вибачався б він, якби Яценюк не подав до суду? Дуже сумнівно. То ж можна порадити Арсенію Петровичу не відмовлятися від позову, а притягнути наклепника до відповідальності.

Але у своєму дописі у Facebook ще 1 грудня Яценюк перерахував й інші побрехеньки про себе: участь у Чеченській війні на боці бойовиків, вкрадений мільярд, поголос про який пішов гуляти з нелегкої руки гонщика й громадського активіста Олексія Мочанова, "викриття" колишнього голови Держфінінспекції Миколи Гордієнка, які навіть розслідувалися тимчасовою слідчою комісією Ради, втеча до Аргентини й США, звинувачення в корупції, які звучали з вуст Михеїла Саакашвілі, обвинувачення, до яких регулярно вдаються Сергій Каплін, Борислав Береза й Дмитро Добродомов – фігуранти електронного листування Марії Столярової, громадянки Росії, що працювала на "Інтері" й так далі. Додамо: саме через цих та інших персонажів у суспільстві склався дуже негативний образ Яценюка. Слово не горобець, тому брехня про нього живе своїм життям, навіть після того, коли її поширювачі, такі, як Мочанов, вибачилися.

Публічні люди мають бути готові до наклепів, чуток й інсинуацій, проте в українських реаліях щодо політиків застосовуються відверто заборонені прийоми. І не лише до Яценюка. Можна згадати десятки історій з минулого: секс-скандал, фігурантом якого став Олег Ляшко, педофільський скандал, спрямований на очорнення політиків-опозиціонерів, "рушниця Пашинського" на Майдані, і зовсім свіжа – так звані "плівки Онищенка". Розрахунок ініціаторів та виконавців цих та інших провокацій банально простий: створити у суспільстві негативний образ опонента за принципом анекдоту про Рабиновича, у якого немає доньки, але всі говорять, що вона – повія.

Кілька днів поспіль соратники Яценюка намагаються заробити рейтингові очки на вимогах до НАБУ розслідувати заяви Онищенка, у тому числі щодо фінансування ним кампанії з очорнення колишнього прем’єра та його уряду. Depo.ua вже зауважувало, що "фронтовикам" не личить ліпити із себе жертв, шукаючи когось, хто б щось розслідував або щось довів. А от йти до суду й судитися з наклепниками, не тільки з безмандатними блогерами, галеристами чи гонщиками, а й із собі подібними представниками політичного класу з депутатським імунітетом – нормальний і цивілізований шлях. Він тривалий, це не просто на камери зробити заяву і тут же про неї забути, але коли "Народний фронт" отримає хоча б кілька судових постанов на свою користь, це стане гарним щепленням для мережевих провокаторів і балакучих політиків. То й же Яценюк назвав своїх кривдників поіменно, проте до суду тягне лише Торгало. А чому не Капліна чи Саакашвілі? Якщо політик, прагне справедливості, непотрібно зважати на мандати, регалії і статуси осіб, яких він вважає наклепниками. Інакше пост-правда підміняється напівправдою.

В усіх країнах світу одним із засобів політичної конкуренції є компромат на опонентів. Але в цивілізованих країнах той, хто використовує компромат, розуміє: очорнення інших може повернутися бумерангом у вигляді статті кримінального кодексу за наклеп. Було б добре, аби таке правило запрацювало і в нас, тому що у вітчизняних політиків склалася ганебна традиція: обливати один одного лайном, потім миритися, і при цьому тримати народ за дурнів, які все проковтнуть, забудуть, а потім знову проголосують, як треба.

P.S. Але все ж цікаво: якщо не Яценюк, то хто той українець, який купив у Штатах 24 вілли...

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада