Яресько - останній шанс України. Програшний

Ставка на Наталію Яресько виглядає не найкращим способом використати "останній шанс" на перезавантаження
Depo.Влада
9 березня 2016 11:40
ФОТО: depo.ua
Яресько - останній шанс України. Програшний
Яресько - останній шанс України. Програшний

Протягом вихідних ЗМІ широко розповсюджували повідомлення екс-посла США в Україні Стівена Пайфера про можливе призначення нинішнього міністра фінансів Наталію Яресько на посаду голови Кабінету міністрів. "Із Києва надходить усе більше інформації, що міністр фінансів Наталія Яресько буде призначена прем'єр-міністром країни. Можливо, вже на цьому тижні", - написав дипломат, який очолював американську амбасаду в Києві з 1998 по 2000 рік.

Наскільки реальним виглядае даний інформаційний вкид? Варто розуміти, що цього тижня засідання Верховної Ради не буде, а отже призначення, якщо й відбудеться, то не зараз. До того ж ніхто не чув від Яценюка заяви про добровільну відставку.

З огляду на це слова Пайфера викликають аналогію з тривалою інформаційною кампанією навколо відставки Віктора Шокіна з посади генерального прокурора. Протягом мало не півроку американські дипломати – і діючі, і ті, що нібито відійшли від справ – активно заявляли про необхідність відставки Шокіна, анонсуючи відповідне рішення президента мало не з дня на день. Втім, Шокін і надалі залишався на своїй посаді, аж поки не було досягнуто певних внутрішньополітичних домовленостей. Лише після цього Порошенком було ухвалено публічне рішення про відставку Шокіна. Інша справа, що розрахунок Банкової на відставку Яценюка не виправдався, і дана жертва була зроблена вхолосту.

Аналогічна історія – з заявою Пфайфера. Варто розуміти, що допоки сам Яценюк добровільно не подасть у відставку, можна називати будь-які прізвища його наступників – Яресько, Саакашвілі тощо – але це все будуть лише пустопорожні припущення. Поки ж судячи з риторики Яценюка на його традиційних "десятихвилинках", нікуди він йти не збирається.

Тому говорити про кандидатуру Яресько можна лише гіпотетично. Потрібно розуміти, що Яресько – це загальноукраїнський бухгалтер, який у публічній політиці – постать маловідома, а її функції в уряді для більшості українців малозрозумілі. Для США кандидатура Яресько може виглядати досить зручною, оскільки як показали перемовини з кредиторами, зокрема з МВФ, пані Наталія для США "своя" і впливати на неї значно простіше, ніж на когось іншого, міцно зав'язлого у внутрішньоукраїнському політичному болті.

Що стосується "внутрішньоукраїнського споживача", то ту важливо розуміти, чи здатна Яресько запропонувати країні якісь свої рецепти виходу з кризи. Поки що якихось свіжих ідей від чинного міністра фінансів ніхто не чув. Виникають питання і щодо спроможності взаємодії Яресько з внутрішньо-політичними гравцями, які всі матимуть свої забаганки. Чи зможе нинішній міністр фінансів гратися у численні "договорняки" з Коломойським, Ахметовим, Фірташем-Льовочкіним тощо?

Виникають серйозні питання до наявності команди, з якою працюватиме Яресько. Якщо вірити ЗМІ, то Яресько нібито уже запропонувала кілька кандидатів до майбутнього уряду - Бориса Ложкіна та Дмитра Шимківа в якості віце-прем'єрів, нинішнього заступника міністра економіки Юлію Ковалів на посаду міністра енергетики. Втім, на цьому список "людей Яресько" і обмежується. Натомість в уряді існують десятки інших надважливих посад як-то міністр юстиції, міністр інфраструктури тощо. На всі ці посади Ложкіна з Шимківим явно не вистачить, а інших кандидатів від Яресько якось не видно.

Не треба забувати й про те, що призначення Яресько на посаду очільника уряду попри вдавану компромісність виглядає ризикованою ідеєю для президента Петра Порошенка. По-перше, Банкова матиме на неї не так вже багато важелів впливу. По-друге, існує реальний ризик того, що Яресько задля посилення політичної ваги може зійтися з так званими "реформаторами" на чолі з Михайлом Саакашвілі, які зараз почали грати у свої ігри.

Отже, аргументів на користь прем'єра Яресько майже немає. При цьому подейкують, що останнім часом міністр фінансів зблизилася з, м'яко кажучи, не надто популярною в народі головою Нацбанку Валерією Гонтаревою, що аж ніяк не додасть балів ідеї прем'єрства Яресько.

Наразі все виглядає так, що переформатування уряду, про яке говорять мало не щодня, є "останнім шансом" на зміни в Україні без нових потрясінь та дострокових виборів. От тільки ставка на Яресько швидше за все програє, а значить і "останній шанс" і дуже дорогий час буде змарновано.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада