Чому Верховна Рада заблокує перевибори у Миколаєві

Ідея голови Миколаївської облдержадміністрації Олексія Савченка перезавантажити міську владу обласного центру – красива з точки зору піару, але надскладна для реалізації

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чому Верховна Рада заблокує перевибори у…

Не минуло й тижня з рішення Миколаївської міськради про "імпічмент" меру Олександру Сєнкевичу, як голова облдержадміністрації Олексій Савченко ініціював розпуск всієї міськради, доручивши юридичному відділу опрацювати механізм звернення до профільного комітету парламенту щодо припинення повноважень міського депутатського корпусу. Після цього відповідне подання піде до Верховної Ради, де мають ухвалити рішення про перевибори. "Після консультацій із народними депутатами України від Миколаївської області та членами громадської ради при обласній державній адміністрації я дав доручення юридичному відділу опрацювати законний механізм звернення до профільного комітету Верховної Ради на предмет припинення повноважень міської ради", - озвучив свою позицію Савченко.

Цікаво, що тезу про перезавантаження влади в місті корабелів ще на початку вересня озвучив Генпрокурор Юрій Луценко. За його словами, мер та міськрада були лише видимою частиною влади, тоді як реальні рішення ухвалювалися під впливом кримінальних структур. Вочевидь, мова йшла про затриманого місцевого "авторитета" Михайла Титова, більш відомого як "Мультик". Сєнкевичу згадали про його на диво теплі стосунки з цим одіозним персонажем. Сам міський голова зізнався: за час перебування на посаді двічі зустрічався з Титовим. При цьому, він закликав відмовитися від терміну "кримінальний авторитет". Мовляв, Титов – "бізнесмен із сумнівним минулим".

Як вже писав раніше Depo.ua, недовіра Сєнкевичу – не лише підсумок його загравань з екс-"регіоналами" (на жаль, в південних областях України цим грішать мало не всі місцеві керівники), але й результат повного небажання Садового і його "Самопомочі" підтримати свого висуванця. На місцевих виборах 2015 року Сєнкевич став мером не завдяки підтримці "Самопомочі", а через категоричну позицію місцевих жителів, які не хотіли приходу до влади команди Ігоря Дятлова – вкрай одіозного екс-"регіонала", який за часів Януковича був головою Миколаївської облради. "Самопоміч" згадала про свого кандидата лише після того, як він вийшов у другий тур мерських виборів.

Зараз у Сєнкевича теж активно просувають ідею перевиборів. Під час віче, яке відбулося 8 жовтня, прибічники відставного мера підтримали ідею про відставку міськради. Сєнкевич, виступаючи перед присутніми, заявив, що навіть якщо суд винесе вердикт про скасування рішення депутатів і відновлення повноважень мера, депутати знову проголосують за його відставку. А, отже, вперед на перевибори! Вочевидь, Сєнкевич справді вірить, що йому вдасться перемогти вдруге.

Інша справа, що і в "Опоблоці" не проти перевиборів. Після дискредитації Сєнкевича лідер місцевих екс-"регіоналів" Дятлов, який у 2015 році програв Сєнкевичу у другому турі, цілком може розраховувати на перемогу, паразитуючи на соціальному популізмі.

Але чи можливо зараз розпустити міськраду? Процедура, за якою Верховна Рада ухвалює відповідне рішення, на практиці вже використовувалася. Так, можна згадати 2008 рік, коли парламент проголосував за перевибори Київради і мера столиці. Щоправда, тодішня спроба Юлії Тимошенко сковирнути Леоніда Черновецького та його "молоду команду" завершилася фіаско. Висуванець Юлії Володимирівни Олександр Турчинов програв, а опозиційні до Черновецького депутати - "зтушкувалися". Коли при Януковичу ослаб і Льоня-"космос", вони стушкувалися вже під Олександра Попова й "регіоналів". Інакше кажучи, перевибори 2008 року у Києві виявилися аферою, яка нічого суттєвого ініціаторам не принесла.

Наявність політичного консенсусу у Миколаєві щодо перевиборів не означає готовність голосувати за таке рішення у Верховній Раді. В Києві чудово розуміють вигоду для "Опоблоку" та інших екс-"регіоналів", які зараз кучкуються у різні політпроекти. Що ж до так званої "демократичної опозиції", то їм мало що світить після провалу Сєнкевича. А тому політики й голова ОДА можуть заявляти все що завгодно, але політична доцільність полягає у тому, щоб заморозить кризову ситуацію у Миколаєві на невизначений період.

Приміром, вже рік "висять" вибори в Сіверськодонецьку, де депутати вже неодноразово звільняли міського голову Валентина Казакова, і справи про те, хто має керувати містом кілька років розглядаються в судах. Призначити вибори, означає серйозно розхитати ситуацію в місті. Аналогічна ситуація і в Миколаєві, де розпускати міськраду і призначити перевибори надзвичайно небезпечно для центральної влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme