"Шрам" на "Лексусі: Чому в самосудах над п'яними за кермом буде винен Аваков

Чергова резонансна ДТП, добре, що без жертв – але яка показова. І сама пригода, і реакція на неї

У четвер, 10-го травня, у центрі Запоріжжя було гаряче. Якийсь персонаж на "Лексусі", пізніше ідентифікований як "кримінальний авторитет середньої руки" або щось біля того, влаштував прямо на центральному проспекті міста мегаДТП, протаранивши з десяток машин. Обійшлося начебто без жертв, принаймні, на момент написання статті інформації про летальні випадки серед пасажирів автівки, яку порушник припечатав до автобуса, не надходило.

ДТП без жертв – в українських умовах ніби і нестрашна (знаючи, скільки людей гине на дорогах України щороку). Але ось що цікаво. Очевидці поставарійних подій стверджували, що цього "Шрама" як мінімум збиралися добряче відгепати небайдужі громадяни, які опинилися поруч із місцем аварії. Можливо, не тільки збиралися, а й відгепали. І це уже дуже серйозно. У першу чергу для одного із міністрів нинішнього уряду.

Так, мова йде про Арсена Авакова, в компетенції якого і знаходяться подібні історії. Історії, яким нема числа – але які потихеньку переходять від просто обурення законослухняних громадян до спроб самосуду. Поки що нерішучих і безкровних. Поки що. Якщо ви пригадаєте початок російсько-української війни, то нашим воїнам теж на початку було трохи не по собі стріляти у сусідів і колишніх "братів". Але далі, коли ситуація закрутилася, всі ці сумніви були відкинуті якнайдалі.

Те саме очікує і винуватців подібних ДТП. Рано чи пізно їх почнуть не просто бити – а убивати. Так, убивати, і нехай це вас не дивує. Суспільство не може жити без певного порядку. Звісно, йдеться в першу чергу про порядок, який встановлює і контролює когорта спеціально відібраних цим суспільством людей – тобто владою. Навіщо ми відбираємо цих людей? Конкретно у таких випадках – щоб нам було безпечно і комфортно їздити дорогами рідного міста чи усієї країни.

І для цього ці спеціально відібрані люди – починаючи із головного, себто профільного міністра – мають докладати тих чи інших зусиль. Наприклад, у вигляді встановлення камер відеофіксації порушень ПДР. Або підвищення штрафів до економічно невигідних. Або контролю за невідворотністю покарань. Все це і багато іншого має якраз і призвести до того, що в країні чи окремому місті встановиться певний порядок, забезпечений правилами гри.

Але коли ці люди не виконують своїх обов'язків – суспільство починає діяти саме. Діяти так, як уміє. І тими способами, які є в його, суспільства, арсеналі. У першу чергу – самосудом. У вчорашній запорізькій історії є дуже показовий момент. За свідченнями очевидців, один із патрульних поліцейських, який прибув на місце аварії, розповів, що цього персонажа вже кілька разів затримували за водіння у нетверезому вигляді. Затримували – і? Як бачимо, він преспокійно їздив далі. І їздив би ще, якби не цей інцидент, завдяки якому суспільство дізналося про існування цієї істоти.

Як мають, точніше, як будуть реагувати люди, почувши таку інформацію? Звісно, обурюватися. А далі – діятимуть. І наслідки цих дій, аж до крові та цих нікчемних "шрамових" і компанії життів, вони будуть на руках і совісті не учасників майбутніх самосудів (а те, що вони будуть, можете навіть не сумніватися) – а на руках і совісті Арсена Авакова та його підопічних. Бо це саме вони досі не спромоглися, маючи усі ресурси, включно із найголовнішим – суспільним запитом, навести порядок. Скільки ми чекаємо на початок роботи відеофіксації? Скільки історій про смертельні ДТП досі не закриті? Де львівський олігарх Петро Димінський? Чим завершиться харківська історія? І багато-багато інших питань, відповідей – чітких і однозначних – на які для суспільства ніхто не надає.

До речі, на фейсбук-сторінці пана міністра (і його балакучого парламентського колеги по "Народному фронту" Антона Геращенка) на момент написання статті – а це глупа ніч з четверга на п'ятницю, тобто пройшло уже близько 12 годин – жодного слова про запорізьку ДТП. Чи то не хочеться виправдовувати підопічних в історії із "чотирма затриманнями", чи то про безвіз із Кореєю (дійсно, як у цьому питанні без міністра МВС) приємніше говорити…

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна