Реакція на санкції: Чому так швидко дорожчає пальне на заправках

Бензини, дизель та автомобільний газ прибавляють у ціні щотижня і незабаром можуть перетнути психологічну позначку у 30 гривень за літр бензину чи дизелю

Економічний і політичний оглядач
Реакція на санкції: Чому так швидко доро…

Пальне на українських АЗС дорожчає з минулого року. Особливо помітним є зростання ціни на автомобільний газ, який з початку року прибавив у вартості близько чверті і сягає подекуди вже 16 гривень за літр.

Звісно, на фоні скандалів з підвищенням тарифів на комунальні послуги, здорожчання палива не є таким катастрофічним явищем, адже на перший погляд торкається далеко не всіх. Проте в недалекій перспективі цифри на заправках легко конвертуються у збільшення вартості продуктів харчування, товарів широкого вжитку та транспортних послуг - всього того, що споживають і чим користуються практично всі українці, зазначає Depo.ua.

Оператори паливного ринку почали підвищувати ціни ще наприкінці минулого року. Так, у грудні, в останніх числах місяця, моніторинг цін засвідчив, що на АЗС відбувся стрибок. 

Як подорожчали бензин і дизельне паливо

Як констатували експерти консалтингової групи "А-95", у мережі Glusco паливо подорожчало на 30 копійок за 1 літр: бензин А-92 - до 24,35 грн/л, А-95 - до 26,35 грн/л, дизпаливо - до 25,35 грн/л. На AMIC бензини подорожчали в середньому на 18 коп./л, дизель - на 21 коп/л. На інших мережевих АЗС також відбулося зростання - в середньому на ті ж 20-30 копійок. Але враховуючи передноворічний ажіотаж ринок це підвищення проковтнув. Як проковтнув і січневе здорожчання на ті ж кілька десятків копійок.

Процес не зупинився і в лютому. Лише за тиждень, з 12 по 19 лютого, як констатували у "А-95", роздрібні мережі АЗС підняли ціни на бензини і дизельне паливо на 20-70 коп/літр. У мережах WOG і ОККО всі види палива подорожчали на 50 коп/л. А-92 - до 29,49 грн, А-95 - до 30,49 грн/л, ДТ - до 29,49 грн/л.

В мережах, які торгують більш бюджетним паливом, також відбулося зростання. "БРСМ-Нафта" в середньому підняла ціну на бензини на 21-24 коп/л, до 24,10 грн за літр бензину А-92 і до 25,10 грн/л за А-95. ДТ в цій мережі подорожчало до 24,00 грн / л (+56 коп. / Л до 12 лютого). Ціни в мережі Motto виросли в середньому на 35-55 коп.

Враховуючи такі темпи здорожчання пального, вже навесні можна очікувати пробиття психологічної позначки у 30 гривень. Причому не лише на заправках верхнього рівня, де по деяких позиціях вже світяться цінники у 30 грн, а й на бюджетних АЗС.

Чому подорожчали бензин і дизельне паливо

Отже, що тисне на цінники на заправках? Експерти пояснюють, що на світових ринках вже певний час спостерігається тенденція до зростання вартості нафти. "Нафтове раллі", як його називають учасники ринку, обумовлюється кількома факторами. Одним з них є дуже повільне відновлення видобутку у США, де цієї зими через холод відбулося скорочення і виник певний дефіцит. Цей дефіцит викликав ажіотаж, що й спричинив ріст цін. Саудівська Аравія, яка контролює значну частину світового ринку нафти, традиційно намагається стимулювати рух у гору.

Українські торгівці пальним, звісно, радо відгукуються на подібні тенденції до зростання. Навіть тоді, коли вони не завжди є виправданими. А потім дуже важко йдуть на відкочування ціни до попередніх рівнів.

Подібну ситуацію можна спостерігати, зокрема, на прикладі скрапленого газу, який в останні роки став дуже популярним замінником основних видів нафтового пального. І останнє підвищення вартості автогазу було спричинене не стільки світовими тенденціями, скільки виникненням певного дефіциту його обсягів через недостатню кількість поставок. Цей дефіцит викликав логічне задирання цінників. Але при тому, що наразі на оптовому ринку дисбаланс постачань вирівняно і газ навіть подешевшав у оптовиків, роздрібні мережі не поспішають повертатись до попередніх рівнів цін.

Схожу картину в найближчому майбутньому ми зможемо, ймовірно, спостерігати і на прикладі дизельного пального. Але приводом гри на підвищення тут може бути політичний фактор. Йдеться про накладення санкцій на компанію "ПрикарпатЗахідтранс", яка здіснює постачання ДТ на український ринок з Росії та Білорусі по трубопроводу.

Як на ціни на паливо вплинула націоналізація нафтопроводу Самара-Західний напрямок

Удар, який Рада національної безпеки і оборони України завдала по бізнесу, який асоціюють з Віктором Медведчуком, викликав чимале пожвавлення на ринку палива (і це при тому, що, за даними місцевих ЗМІ, у Новоград-Волинському районі на магістральному нафтопродуктопроводі, який планується після санкцій націоналізувати, продовжують відкачувати нафтопродукти та заправляти автоцистерни). Адже зупинка поставок "по трубі" викличе дефіцит на ринку в розмірі приблизно 50 тисяч тон дизелю на місяць. Звісно, це не надто критичний обсяг, який міг би за розумного підходу суттєво вплинути на ринок, який вимірюється більше ніж 350 тисячами тон, що надходять як від місцевих переробників, так і у вигляді імпорту з різних країн. Тому замістити "дірку" цілком можуть як збільшення власної переробки, так і більш інтенсивний імпорт залізницею.

Проте, як ми побачили на прикладі значно меншого дефіциту скрапленого газу, ця діра - цілком виправданий спосіб тиснути на ринок. Тим більше, що запроваджені санкції і можлива зупинка "ПрикарпатЗахідтранс" наклалися на суттєве збільшення попиту на дизель, який зріс у січні 2021 року до 460 тисяч тонн на місяць. Тоді як у синулому січні ємність ринку склала 380 тисяч тонн. Зростаючий ажіотаж, а також очікування посівної кампанії, коли споживання солярки стрімко збільшується за рахунок аграріїв, цілком можуть підштовхнути гравців побавитись у гру "плюс пару гривень до ціни ніхто й не помітить".

Як відзначають екперти, ринок цього виду палива в значній мірі контролює група "Приват" Ігоря Коломойського. Вони займаються як переробкою, так і імпортом. І фактичне витіснення структур, афілійованих з партнерами Медведчука, дасть в руки "Привату" важелі покачати ринок у своїх інтересах.

Чи виступить у цій грі держава в якості стримувача і застосує свої важелі впливу на апетити олігарха? Відповідь на це питання ми побачимо вже незабаром на цінниках АЗС.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme