Корупція, судді, зброя. Три суперечливих тези Порошенка

Під час учорашнього інтерв'ю українським телеканалам президент Петро Порошенко озвучив кілька тез, які навряд будуть однозначно оцінені суспільством

Корупція, судді, зброя. Три суперечливих…

Торкнувшись у своєму виступі низки внутрішньо та зовнішньополітичних питань, Порошенко ризикує нарватися на критику, як з боку політичних сил навіть з коаліції, так і з боку громадськості. Причому у низці питань - небезпідставно. Головною темою виступу голови держави, як і очікувалося, став резонансний арешт "радикала" Ігоря Мосійчука. За словами Порошенка, окрім Мосійчука будуть арештовані інші народні депутати. "Політична воля президента - боротися з політичною корупцією. Ніхто не обмежиться затриманням тільки Мосійчука", - заявив він журналістам. Проте жодних прізвищ він так і не назвав. Ходять чутки про те, що заради "балансу" в команді президента вирішили зайнятися представниками "Опозиційного блоку". Зокрема, мова нібито йде про Михайла Добкіна та Наталію Королевську. При цьому, у президента вважають, що звинувачення про політичні репресії його не зачіпатимуть.

Після, м'яко кажучи, неідеального дотримання процедури позбавлення депутатської недоторканності з Ігоря Мосійчука, за якого голосували без рішення регламентного комітету, Порошенко несподівано запропонував взагалі прибрати норму про вплив регламентного комітету на дану категорію рішень. "Я б вніс зміни до закону про регламент, які б надали можливість затримувати злочинців, які прикриваються депутатською недоторканністю, депутатським мандатом", - сказав Порошенко, нагадавши про досвід зняття недоторканості з Сергія Клюєва, коли регламентний комітет два тижні  розглядав подання та не схвалив арешт, що дало змогу Клюєву втекти за кордон.

Про те, що на Банковій вирішили тиснути на депутатський корпус в цьому напрямку підтвердив генпрокурор Віктор Шокін, який переклав відповідальність за боротьбу з корупцією власне на депутатів, заявивши, що взагалі не буде направляти до парламенту подання про арешт народних депутатів, якщо парламент не визначиться з процедурними питаннями притягнення їх до відповідальності. Себто, ідея полягає у тому, щоб прибрати від прийняття рішень регламентний комітет і одразу надсилати подання у зал засідань.

Чи подіє такий шантаж на депутатський корпус, який на історії з Мосійчуком вже побачив як легко і невимушено кожен з народних обранців може опинитися за гратами? Напевно, Верховна Рада зараз закомизиться, розуміючи, що у ГПУ можуть легко зварганити справу проти будь-кого з них і відправити її до суду, який швидко відправить народного депутата у СІЗО...     

До речі, щодо судів. Порошенко напряму заявив, що люстрації в Феміді очікувати не варто. "Я скажу зараз дуже непопулярну річ. Я не хочу вішати ярлики. Я впевнений в судовій системі є патріоти, і я хочу, щоб вони отримали можливість довести, що вони не корумповані і що вони не бояться", - заявив президент. При цьому він назвав неприйнятними як радикальні пропозиції вигнати всіх суддів, які є зараз, так і пропозиції запросити іноземців, які допоможуть реформувати суди. Як саме Порошенко хоче, щоб судді довели, що вони не корумповані - незрозуміло. За часи Януковича довести свою незаплямованість суддям було дуже просто - треба було занести потрібну суму і - нуль проблем. Враховуючи, що судовий корпус зберігся майже повністю, як би не вийшло так, що судді з дозволу президента знову проскочать повз перевірки, залишившись на своїх місцях.

Повна люстрація судової системи була однією з головних вимог Майдану. У минулому році Мінюст намагався провести звільнення всіх суддів в Україні, але через тиск з боку борців за збереження судової системи як у середині України, так і за її межами, все це скінчилося ухваленням Верховною Радою половинчатого закону "Про відновлення довіри до судової системи", який передбачав переобрання всіх голів судів. В результаті, ця ініціатива скінчилася провалом: у 80% українських судів були обрані старі голови судів. Зараз, схоже, у президента вирішили залишити систему такою як вона була, лише проводячи косметичні зміни через Вищу кваліфікаційну комісію суддів.  

Ще один спірний момент стосувався питання легалізації зброї. Несподівано Порошенко дуже різко відреагував на першу петицію на його сайті щодо легалізації зброї, яка набрала 25 тисяч голосів. Він навів соціологічні дані, згідно з якими вільне носіння зброї підтримують лише 11% українців. При цьому він звинуватив підписантів петиції мало не в злочині. "Ви хочете використовувати зброю проти мирних громадян? Ми не дамо цього робити. І ви будете притягнуті до відповідальності", - звернувся президент до підписантів петиції. Чи можна вважати це погрозою? Мабуть, так...

Власне, глава держави лише повторив поширену в українському політикумі думку, що в жодному разі громадянам не можна надавати права на законне володіння вогнепальною зброєю. Але попри посилання Порошенка на соціологічні дослідження (походження яких загалом нікому не відоме), питання зброї не таке вже й просте. І після початку війни на сході, коли в країні з'явилася величезна кількість незаконної зброї, це питання набуло ще більшої гостроти. Кліше,"якщо дозволити зброю, то всі перестріляють усіх" не надто переконливий, адже з нелегальної зброї стріляти по мирних мешканцях можна з не меншим успіхом ніж з легальної. Більше того, світовий досвід підказує, що злочинці стріляють в законослухняних громадян виключно з нелегальної зброї навіть тоді, коли мають вибір. Натомість українці такого вибору для самозахисту позбавлені.

Більше про політичне життя України читайте у рубриці Влада.depo.ua.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme