Підозра від Рябошапки: Чому "формула Штайнмайєра" стає ключовою для Порошенка

Активізація мінського процесу, який багато хто вже називає капітуляцією України перед Росією, виносить на поверхню Петра Порошенка в якості лідера опозиції. Якраз на фоні новин про те, що Офіс прокурора Рябошапки готує йому підозру у зловживанні 

Підозра від Рябошапки: Чому "формула Шта…
Фото: УНІАН

Генеральна прокуратура України, або ж Офіс прокурора, готує підозру п'ятому президенту Петру Порошенку через можливе зловживання владою. Про це повідомили джерела "Інтерфакс", але курсувала ця інформація в кулуарах ще у вересні.

Швидше за все, це справа рук Андрія Портнова, який ще в травні у заяві в ДБР виклав суть претензій. Мовляв, Порошенко з метою узурпації повновжень та захоплення в незаконний спосіб державної влади під час перебігу конкурсу з добору кандидатів для призначення членів Вищої ради правосуддя протиправно змінив ключові умови конкурсу і призначив двох членів ВРП всупереч передбаченому порядку. 

Цю справу називали найбільш перспективному серед усіх, якими займається Портнов. 

Для Порошенка в таких умовах тема "капітуляції" і формула Штайнмайєра стає ключовою. Бо це може допомогти йому стати жертвою політичних переслідувань, як лідеру опозиції. Безумовно, що підозра – це не вирок. І адвокати Порошенка зроблять свою справу.

Важливо, що після схвалення українськими переговорниками у Мінську так званої формули Штайнмайєра щодо врегулювання ситуації на неконтрольованих українських територіях з'явився інформаційний попит на Петра Порошенка не лише в контексті його переслідування правоохоронними органами, а й його політичної функції в умовах президентства Володимира Зеленського. Активізація мінського процесу і так звана капітуляція зіграють не тільки в мінус діючому президенту, але й збільшать вартість політичних акцій президента-попередника, які останнім часом девальвували.

Поліпшення стану Порошенка, а разом з ним і його партії "Європейська солідарність", слід розглядати з двох боків: і щодо можливості пом'якшення режиму кримінального переслідування, і щодо зростання актуальності "ЄС" і її лідера як єдиної опозиційної сили до правління Зеленського.

Кримінальний аспект

Отже, зростання напруги у суспільстві, викликане схваленням формули Штайнмайєра відкриває для ексгаранта можливість висловлюватись щодо "зради" і "капітуляції", а не лише щодо показів у ДБР і тестів на поліграфі.

Порошенко одразу відреагував на тему "капітуляції". Проявилося це в тому, що надвечір на Банковій зібралися кількасотлюдей, які палили файери і ходили з плакатами "ні – капітуляції". Серед радикалів, які очікувано мали з'явитись в той час в тому місці, оперативно підтягнулися і соратники Порошенка з числа як діючих так і колишніх нардепів, чиї обличчя вже почали забуватись.

Одночасно Порошенко записав "попереджувальне відео", де заявив, що не допустить здачі державних інтересів. "Ніякої формули Штайнмайєра, як складової Мінських угод, не існує. Підписання формули російського походження - формули Путіна, де-факто, означає послаблення або навіть і зняття санкцій проти Росії. А також: легітимізацію окупованого РФ Донбасу, легітимізацію незаконного референдуму в Криму і незаконної анексії Криму".

Вже сьогодні, під час бурхливого обговорення вчорашньої мінської поступки, Порошенко удосконалив свою риторику:  "Формула Штайнмаєра" придумана у Кремлі та захищає російські інтереси. Росія намагається зробити з окупованого Донбасу аналог Придністров'я. Що нам казали півроку тому? Припинити війну дуже легко. Достатньо просто перестати стріляти. Це твердження можна легко перевірити: у вересні поточного року 41 поранений та 11 загиблих. І це є та ціна, яку Україна платить, даючи відсіч російській агресії".

Він додав, що так званій формулі Штайнмайєра радіють не лише у Москві, а й в донецькому і луганському бандформуваннях, які сприйняли схвалення формули як "право народу Донбасу на самовизначення". 

Як би цинічно це не виглядало, але радіють цій новині і у ЄС, адже вона дає підстави Порошенку нарешті сформулювати чітко опозиційну позицію. А згодом - назвати всі справи ДБР політичним переслідуванням.

Політичний шанс

"Замутивши" реалізацію схеми Штайнмайєра саме зараз Зеленський дає в руки Порошенку шанс на політичну реінкарнацію. Адже шельмування капітулянтів відкриває для нього не лише можливість перетворитись на політичного переслідуваного, а й посилити свою вагу і вагу "ЄС" як потужної патріотичної опозиційної сили. 

"Батьківщина" вже висловила підтримку Зеленському, заявивши, що "не цей президент підписував закон про особливий статус. Не треба нікого обманювати. Проблема з формулою, що вона не передбачає демілітаризації. Але зараз треба підтримати президента Зеленського". І це після того, як Тимошенко у "Фейсбуці" просила президента пояснити, що ж там Україна в Мінську за формулу підписала.

Те ж саме зробила і "Опозиційна платформа - За життя". Хоча й виглядала заява медведчуківців про схвалення мінського рішення досить суперечливо. З одного боку ОПЗЖ виявилася відсунутою від теми "капітуляції" і не може зістригти з цього достатньої кількості політичних купонів.  А з іншого - схвалення дій Зеленського з її боку виглядає досить блідо на фоні одночасних звинувачень на його адресу у спробах знищити медійку ОПЗЖ і наступах на свободу слова.

Тож єдиним, хто критикує план Зеленського, якщо не враховувати невнятний "Голос" і маргінальних "Свободу", "Правий сектор" і Нацдружини, залишається Порошенко з "ЄС". В разі грамотного продовження цієї лінії "Євросолідарність" цілком може перехопити опозиційну ініціативу у своїх колег. Бо очевидно, що обраний Зеленським шлях умиротворення на Донбасі поступово вестиме до зниження його підтримки у суспільстві. І вивільнені голоси - особливо налаштовані проти Росії - цілком можуть перетікати до "ЄС".

У перспективі для "Євросолідарності" це навіть можливість "виповзти" з парламентської гальорки - в тому числі - завдяки розбалансуванню фракції "Слуги народу" і перетіканню деяких нардепів в інші політичні утворення.

В той же час у владі розуміють, що Порошенка треба тримати на короткому повідку, щоби й справді не допустити його посилення. І в цю стратегію команди Зе добре лягає сьогоднішній інсайд з Офісу Генпрокурора про активну підготовку підозри Порошенку у справі про зловживання владою.

Як прогнозували журналісти Depo.ua, ця справа э найсперспективнішою, оскільки тут весь склад можливого злочину - зафіксований указами за особистим підписом голови держави. І результат розслідування залежить швидше від трактовки дій президента та людей, які були задіяні в ухваленні та реалізації тих рішень, аніж від наявності чи відсутності доказів.

Читайте також: Майдан – 3е:  Чи зможе опозиція протистояти Зеленському з "формулою Штайнмайєра"

А також: Референдум про капітуляцію: Коли Україна вшановуватиме пам’ять "ополченців Донбасу"

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme