Чому нардеп Олена Шуляк залишилася без крісла міністра розвитку територій та громад

Через російський слід в бізнесі народного депутата Олени Шуляк її кандидатура не пройшла на посаду міністра розвитку територій та громад

Чому нардеп Олена Шуляк залишилася без к…
Фото: Хвиля

Про це передає Depo.ua з посиланням на Delo.ua.

На тлі інформації про можливе переформатування уряду в медіапросторі почали обговорювати можливі кандидатури нових міністрів, які можуть замінити "профнепридатних" в уряді Олексія Гончарука. В основному мова йшла про заміну міністра розвитку регіонів Олени Бабак, до оточення якої у ЗМІ були великі питання.

Передчуваючи власну відставку, міністр написала заяву за власним бажанням, тим самим підтвердивши факт, що в міністерстві не все добре. А різного роду телеграм-канали та інтернет-видання почали гадати, хто буде наступним міністром розвитку громад і територій. В першу чергу портфель пророкували чинному народному депутату від "Слуги народу", представнику Кабміну у Верховній Раді Олені Шуляк. Але потім пріоритет змістився у бік діючого губернатора Івано-Франківської області Дениса Шмигаля. На засіданні 17 січня профільний комітет ухвалив рішення підтримати його кандидатуру на заміну Бабак. Так що ж сталося з раніше головною претенденткою?

Незважаючи на те, що нардеп — соратниця Гончарука по BRDO, це не забезпечило їй кар'єрний ліфт в Кабмін. Принаймні поки що. На тлі гучного скандалу з прем'єром, в уряді зараз дуже обережно підходять до вибору кадрів. А призначення Шуляк могло б відкрити відразу декілька напрямків для критики влади.

По-перше, Олена Шуляк давно і тісно пов'язана з великим будівельним бізнесом, що несе значні репутаційні ризики для чинної влади. Адже призначення на посаду міністра, до сфери контролю якого входить будівництво, людини, що має безпосереднє відношення до однієї з будівельних груп — це прямий конфлікт інтересів.

Згідно офіційної біографії з 2000 року нинішня заступниця комітету з регіонального розвитку працювала у великій фінансово-промисловій групі з російським корінням — Midland Group. Співзасновниками цієї групи компаній є мільярдери російського походження Алекс Шнайдер (має канадське громадянство) і Едуард Шифрін (в 2016 отримав громадянство РФ від Путіна, а в 90-х контролював "Запоріжсталь"). Про цих скандальних бізнесменів можна багато цікавого прочитати в мережі, але в даному контексті важливим є факт, що у цієї структури є підрозділ Midland Development. "Дочка" ця займається будівництвом, реалізовувала великі інфраструктурні проекти в Москві та Києві, серед яких — зведення офісного центру на Старому Арбаті Midland Plaza. А Олена Шуляк з 2014 року є співзасновником компанії Midland Development Ukraine — української дочки російського бізнесу.

У зв'язку з цим призначення її на посаду міністра принесло б владі ще один репутаційний ризик — звинувачення у призначенні на вищу посаду кадра, який має прямі зв'язки з Росією. На даний момент Midland Development Ukraine, звичайно, є окремою структурною одиницею Midland Group і займається реалізацією проектів у сфері комерційної нерухомості тільки в Україні. Але зв'язків з Шифріним і Шнайдером компанія не розривала — друга співзасновниця українського підрозділу на своїй сторінці в Facebook вказує, що вона працює саме в російській Midland Group, визнаючи таким чином фіктивність незалежності української "дочки".

І тут же виникає третій ризик. Незважаючи на те, що Шуляк вже як півроку народний депутат і не має права займатися бізнесом, на сайті українського філіалу вона досі числиться в якості співзасновника будівельної компанії Midland Development Ukraine. А на ресурсах, які відстежують зміни в держреєстрах, вона значиться не тільки співзасновником, але і кінцевим бенефіціаром. І Midland Development Ukraine — не єдина компанія, де Шуляк є співзасновником. Є ще дві компанії, які працюють на благо міністра, що не відбувся — аудиторська фірма "Стандарт" та ТОВ "Криейтер". Нагадаємо, що відповідно до Закону "Про запобігання корупції", народні депутати не можуть займатися трудовою або підприємницькою діяльністю, і ведення будь-якої комерційної діяльності, включаючи бенефициарное володіння компаніями, означає порушення цього закону.

І ще. У своїй декларації Шуляк вказала найбільшим своїм доходом зарплату у самої себе — 1,26 млн грн. За словами нардепа Олександра Дубинського, така схема — це приховування джерела походження коштів і порушення антикорупційного закону. За його даними, таку схему використовували всі топи BRDO, в першу чергу Олексій Гончарук. Враховуючи, що на тему приховування джерела походження коштів вже є лист в Нацагенство з питань корупції та ДФС, можна припустити, що скандал щодо Шуляк міг розгорітися відразу з моменту її призначення.

Що маємо в результаті. Навколо Кабміну скандалів зараз "під зав'язку", тому повторно підставляти Мінрегіон і рейтинг влади під удар (як у ситуації з Бабак) ніхто не ризикнув. І це цілком логічно — спектр для інформаційних атак досить широкий: до Шуляк можна прив'язати і лобізм інтересів будівельних компаній, і порушення антикорупційного законодавства, та й російський слід. Так що рішення відмовити соратниці Гончарука в міністерському портфелі — цілком логічне.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme