Чому НАБУ не побачить плям в е-деклараціях

Шоу під назвою "покажи свої мільйони" добігло кінця. Але на те воно й шоу, щоб окрім викликаного шокового стану в громадян жодних реальних наслідків від цієї історії не було

Чому НАБУ не побачить плям в е-деклараці…

Сьогодні вночі останні представники багатотисячної чиновницької армії в решті-решт зареєстрували свої декларації на сайті НАЗК. Втім, ефект від е-декларування став наочним ще до дедлайну. Те, що відбувалося в соцмережах протягом кількох останніх днів, можна охарактеризувати як стан потрясіння. Так, всі знали, що "слуги народу" живуть дуже навіть заможно, але те, що було опубліковано, значно перевищувало сміливу уяву більшості українців.

Це стосується як кількості предметів розкоші, так і просто величезних сум грошей на руках у чиновників. Причому, найбільше здивування викликало те, що кошти у наших можновладців досі зберігаються у вигляді готівки, а не на рахунках в банках. Чого тільки варті 133 мільйони гривень "кеша" у нардепа Руслана Демчака, або 14,7 мільйонів доларів його колеги В’ячеслава Константіновського. На цьому фоні жарт нардепа й екс-командира батальйону "Айдар" Сергія Мельничука, який задекларував трильйон гривень, сприймається як якесь, вибачте, божевілля…

Що казати про звичайний народ, якщо деякі бізнесмени прямо заговорили про власний подив від таких статків українського чиновництва. Як тут не згадати заяву співвласника і голови наглядової ради Global Spirits (ТМ "Хортиця") Євгена Черняка, який прямим текстом сказав, що "після опублікування електронних декларацій українських чиновників всі учасники списку Forbes відчули себе лохами". "З цієї хвилини прошу вважати мене жебраком. У мене немає мільйонів готівкою, немає вертольотів, немає колекції годинників, і навіть, здивуєтеся, немає власної церкви, внесеної до декларації одним з депутатів. Тема декларацій закрита. Залишилося сплатити з задекларованого податки" – зазначив він у "Фейсбуці".

І хоча у соцмережах дехто навіть закликає до радикальних кроків, насправді все йде до того, що вся ця історія не матиме жодних наслідків. Так, чути голоси, що НАБУ, маючи на руках гігабайти даних про чиновників, нарешті почне реальні розслідування, які призведуть до посадок корупціонерів. Проза життя полягає у тому, що очікувати вікопомних зрушень з боку Бюро у цьому напрямку не варто.  

Справа в тому, що НАБУ має неприємний прецедент з майновими та грошовими питаннями. Мова йде про нещодавній скандал з купівлею квартир народними депутатами Сергієм Лещенком та Світланою Заліщук в центрі Києва. У керівництві НАБУ тоді вирішили акуратно зіскочити з даної теми. В підсумку, не відкривши провадження, очільник бюро Артем Ситник публічно повідомив, що у справі з купівлею житла зафіксовані лише ознаки адмінпорушення. Й тим самим спустив цю справу на гальмах. Аналогічний підхід було застосовано й у випадку зі Світланою Заліщук.

Цією шпариною, схоже, вирішили скористатися й інші високопосадовці. Наприклад, нардеп від "Волі народу" Сергій Мартиняк позичив у свого колеги з депутатської групи Михайла Поплавського 11 мільйонів 600 тисяч гривень. У свою чергу, вище згаданий народний депутат Константіновський позичив у екс-міністра вугільної промисловості Віктора Тополова $5 млн. Тепер з такими позичальниками у НАБУ зробити нічого не вийде, бо як тільки Ситник вирішить оголосити якусь підозру, йому одразу нагадають про Лещенко-Заліщук.

У будь-якому випадку, вже за два місяці стартує нова кампанія з декларування за 2016 рік, яка триватиме аж до 1 квітня. Поки чиновники середньої ланки досить боязко ставляться до очікуваної процедури реєстрації усього майна. Втім, за два місяці вони матимуть змогу побачити, що нічого страшного в цьому немає. Як показує практика, навіть правду у нашій країні можна написати так, що ніяке НАБУ не підкопається…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme