Як Луценко може повторити казус Онищенка

Чергове, сьоме подання на зняття депутатської недоторканності, яке анонсував генеральний прокурор, ризикує завершитися фіаско

Дмитро Писарчук

Днями генпрокурор Юрій Луценко на одному з ефірів заявив, що має намір восени внести подання на зняття недоторканності з депутата Верховної Ради в справі про закупівлю бурових установок за завищеними цінами. Прізвище нардепа керівник ГПУ не повідомив. Дехто з експертів припустив, що йдеться про голову фракції "Опоблоку" Юрія Бойка. Утім, особливого резону робити з Бойка політичного мученика у Луценка немає. До того ж, пізніше у ЗМІ просочилася інформація про те, що нардепом, з якого проситимуть зняти недоторканність, може бути інший представник "Опозиційного блоку", Євген Бакулін.

Варто зазначити, що представник групи "газовиків" Бакулін двічі (у 2007 році та з 2010 по 2014 рік) очолював НАК "Нафтогаз України". Попри це, він особливо ніде не світився. На світло його витягли лише в березні 2014 року. Співробітники Міністерства внутрішніх справ затримали голову правління "Нафтогазу України" Євгена Бакуліна – у рамках розслідування корупційних схем у газовій галузі. Справа знаходилася на особистому контролі міністра Арсена Авакова. "Лише за трьома епізодами дій злочинної групи, які розслідує слідче управління МВС, сума збитку державі оцінюється в суму близько чотирьох мільярдів доларів! І це далеко не повний перелік сумнівних схем і операцій, що потрапили під увагу наших слідчих", – розповідав тоді глава МВС.

Спочатку Бакуліну була призначена найбільша сума застави в історії української Феміди – 1,5 млрд грн. Однак, вже за місяць "улюблений" суд усіх українських посадовців – Печерський районний, постановив: звільнити Євгена Бакуліна з-під варти під заставу у 9,987 млн грн. Що і було зроблено.

Хто допоміг Бакуліну розпетляти дану ситуацію? Цілком очевидно, що мова йде про його соратників-компаньйонів з групи "газовиків" - Сергія Льовочкіна, Дмитра Фірташа і згаданого вище Юрія Бойка. Після скандального звільнення МВС збиралось подавати апеляцію. Проте, вже у вересні Генеральна прокуратура закрила справу проти Бакуліна, а вже в жовтні він взяв участь у парламентських виборах, здобувши перемогу на одномандатному окрузі № 106 у Сєвєродонецьку, що на Луганщині, сховавшись за депутатську недоторканість. Згадали про нього, схоже, лише зараз.

Цікаво, що у "газових" справах фігурував колишній заступник голови правління НАК "Нафтогаз України" Олександр Кацуба, якого випустили з СІЗО в рамках угоди зі слідством дав свідчення про своє членство в організованому злочинному угрупованні та вищих членах мафії. Що саме розповів Кацуба слідчим, і чи стало це каталізатором для заяви Луценка, буде зрозуміло згодом. Але загалом, відпускати людину, яка напідписувала документів на сотні мільйонів гривень, видається якось занадто гуманно…

Цікаве й інше – чи не боїться генпрокурор, що вся ця пафосна історія з позбавленням депутатської недоторканності з Бакуліна завершиться фіаско? По-перше, можна очікувати, що одночасно з реальними діями проти екс-голови "Нафтогазу" на голову Луценка посипляться інформаційні удари з боку ЗМІ, підконтрольних Льовочкіну.

По-друге, не варто забувати, що Бакулін давно не ходить у Верховну Раду і, за деякими даними, майже не буває в Україні. З огляду на це, у разі якщо Луценку все ж таки вдасться довести цю справу до парламентської зали, то дуже високою є ймовірність втечі Бакуліна за кордон. В результаті, Верховна Рада хоч і дасть згоду на зняття недоторканності, але все це відбудеться за схемою, яка трапилася під час зняття недоторканності з нардепа Олександра Онищенка: голосування відбудеться, коли фігуранта справи вже не буде в країні.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада