"Податковий шмон": Чому Луценко повинен звітуватися у Раді щомісяця

Екс-губернатор Луганщини Олександр Антіпов разом із частиною затриманих учора екс-податківців завдяки суддям повиходили на свободу. Але "силовики" продемонстрували: коли вони хочуть, то цілком здатні показати майстер-клас боротьби з корупцією

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Податковий шмон": Чому Луценко повинен…

Учора за кілька годин до звіту генпрокурора Юрія Луценка у ВР по всій Україні відбулася масштабна спецоперація за участю співробітників Головної військової прокуратури, Департаменту захисту економіки Національної поліції і спецпідрозділу КОРД. Про затримання колишніх керівників регіональних та місцевих органів ДФС України та Міндоходов, яких підозрюють в причетності до організації роботи так званих податкових майданчиків окрім Генпрокурора, звітували й очільник МВС Арсен Аваков, і військовий прокурор Анатолій Матіос. Останній, правда, так нахвалював чинного очільника Державної фіскальної служби Романа Насірова, який допоміг "накрити" мережу очільників регіональних ДФС часів Януковича, що у соцмережах навіть з'явилися жартівливі припущення, що головного "фіскала" не лише виправдають, а ще й нагородять.

Жарти жартами, утім, повернемося до затриманих, яких підозрюють у створенні глобальної "конвертаційної" схеми. Сума збитків, заподіяних державі, за даними Авакова, становить близько 97 млрд. грн. "По суті, це була схема контролю над усіма конвертаційними центрами в країні, яка дозволяла підприємствам ухилятися від сплати податків на мільярдні суми. Зрозуміло, ці податки все одно платилися, тільки не в держбюджет, а до бюджетів державних чиновників - вищих, міністра і його патронів. Але і на місцях, судячи з обшуків, дещо перепадало ", - написав Аваков на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

У списку, який опубліковано у ЗМІ, значиться 23 прізвища. Усі займали відповідальні посади в структурах ДФС за часів Януковича, орієнтуючись на дві центральні фігури у виконавчій владі того часу – тодішнього прем'єр-міністра і творця нинішньої податкової системи Миколу Азарова та очільника Мінсдоху Олександра Клименка. Що цікаво, дехто з них продовжував працювати на посадах і після Революції Гідності.

Мабуть, найцікавішою фігурою, затриманою силовиками вчора, є Олександр Антіпов – екс-голова Луганської ОДА (2006-2010 роки) та колишній керівник податкової цієї області, якого прямо пов'язують з Миколою Азаровим. У ЗМІ зауважують: "орли" Антіпова і зараз працюють у фіскальних органах. Зокрема, йдеться про двох надзвичайно цікавих персонажів – Андрія Мироненка та Олександра Феська, який донедавна працював в Центральному офісі з обслуговування великих платників Державної фіскальної служби. У вересні 2015-го року Мироненка було призначено начальником спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників. Зазначимо, що практично вся кар'єра цього фіскала пов'язана з Олександром Антіповим. Так, у 2003–2005 роках він обіймав посаду заступника голови податкової адміністрації. І саме його Антіпов, після того, як став губернатором Луганщини, поставив на своє місце головою обласної ДПА.

Що ж до Феська, ми вже писали про його цікавий послужний список, і про те, як він (незрозуміло яким чином?) пройшов люстрацію і досить довгий час успішно працював в органах ДФС. Але він вже звільнився, і в цьому контексті хотілося звернути увагу на іншу не менш цікаву постать - колишнього безпосереднього керівника Феська в, на той момент, головному управлінні власної безпеки ДФС – Олександра Власова, який і перетягнув його з Луганська до Києва.

Нині Власов чинний керівник Одеської митниці, який отримав цю посаду після звільнення подруги Михайла Саакашвілі Юлії Марушевської. У 2010 році Власов працював першим заступником начальника управління внутрішньої безпеки Державної податкової адміністрації, далі - у Мінекономрозвитку. Але замість люстрації, у 2014 році посадовець Януковича повертається до Міністерства доходів і зборів на посаду першого заступника начальника головного управління внутрішньої безпеки. А ще за рік, у лютому 2015 року, він очолює щойно створений підрозділ податкової міліції ДФС України "Фантом", який має необмежені повноваження. Основна його задача - контроль за переміщенням вантажів через лінію розмежування. А зараз Власов непогано почувається на Одещині, де, як неодноразово зауважували журналісти-розслідувачі, роками розквітали корупційні схеми.

Скільки ще "пташенят" Антіпова засіли в різних "гніздах" у структурах ДФС – невідомо. Але можна не сумніватися: протягом 25-річної діяльності Антіпова людей, які пройшли його виучку, було чимало. І якщо правоохоронні органи не заради піару взялися за оборудки часів Януковича (а, виходячи з масштабності операції, дуже схоже на це), то головне завдання полягає у тому, аби перетрясти всю вертикаль фіскалів і митників, прибравши не лише всіх "схемщиків", але й учнів "схемщиків".

Цікаво, що в рамках справи "Клименка-Азарова" серйозно "підчистили" Одеську область. Затримано колишнього керівника фіскалів Приморського району Одеси Ольгу Фролову (Василенко). Крім того з Одеси прилетів на гелікоптері ще один колишній керівник податкової в Приморському районі міста Ігор Шуба. Після Майдану він став заступником голови ДП "Адміністрація морських портів України", де спокійно працював до останнього часу.

Дуже серйозно потріпали екс-податківців з Полтавщини, де за часів президентства Ющенка начальником управління податкової міліції ДПА працював майбутній міністр внутрішніх справ часів Януковича Віталій Захарченко. Українські силові органи затримали колишнього заступника глави ДПА в Полтавській області Олександра Лукіна, екс-начальника ДПІ в Полтаві Богдана Лизуна та екс-главу ДПС у Полтавській області Володимира Задорожнього.

Варто зазначити, що до списку затриманих потрапили кілька "мажорів", які самі ніби й не мали жодного стосунку до верхівки корупційного "айсбергу" в Кабміні, але їх батьки входили в найближче коло Азарова. Так, чого лише вартий затриманий екс-керівник ДПІ у Святошинському районі Києва Ігор Бондаренко, який, до речі, комфортно себе почував і після Майдану, працюючи першим заступником начальника Головного управління ДФС у м. Києві. Його батько – Григорій Бондаренко – був "правою рукою" Азарова ще в минулому сторіччі, коли той починав розбудову Державної податкової адміністрації України. Інший затриманий, екс-начальник ДПІ у Подільському районі Києва Олексій Ярошенко, теж з "мажорів". Його батько Федір Ярошенко керував податковою в 2005 році, а потім був міністром фінансів в уряді Миколи Азарова. Крім того, рікошетом зачепило і колишнього голову податкової столиці Олега Низенка, який завчасно втік в Іспанію в 2014 році. В нього вилучили один мільйон доларів, 250 тис. євро, два кілограми золота, 15 картин і п'ять ікон.

Варто згадати і затриманого Костянтина Циркуна, екс-главу ДПС в Криму, відомого тим, що в його кабінеті висів портрет Януковича з бурштину. Крім того, цей чиновник отримував медалі від тодішнього прем'єр-міністра Миколи Азарова.

А от на Харківщині зачепили людей, які працювали на "Сім'ю". Так, Станіслава Денисюка – колишнього главу ДПА в Харківській області – називали "смотрящим" за бізнесом олігарха Сергія Курченка. Правда, Денисюк ще за часів Януковича був звільнений (подейкують – за надто близькі стосунки з тодішнім губернатором Харківщини Михайлом Добкіним), а його наступник на посаді Андрій Роздайбеда продовжував тісно співпрацювати з "обдарованим" Курченком. За що вчора і поплатився.

На жаль, й Антіпова, і деяких інших фігурантів суд вже відпустив під заставу та особисті зобов'язання. Що дає можливість опонентам Юрія Луценка звинувачувати його відомство у піарі. Проте критики вперто не враховують, що нинішній Кримінальний процесуальний кодекс, ухвалений за часів Януковича, дав можливість корупціонерам досить легко оминати СІЗО за рахунок застав та інших ліберальних методів. Інша справа – чому за три роки нинішня Рада, розуміючи наявність таких дір у законодавстві, не підправила деякі норми КПК, які стосуються посилення відповідальності підозрюваних у корупційних схемах.

Нема відповіді й на інше питання: чому силові органи протягом трьох років ігнорували повідомлення ЗМІ про існування багатомільярдних конвертаційних мереж в Україні за часів Азарова-Клименка. Зокрема, варто згадати розслідування, проведені ще у 2013-2014 роках тодішньою журналісткою Тетяною Чорновіл. Встановлені нею факти стосувалися відмивання грошей через структури "младоолігарха" Сергія Курченка.

Виникають сумніви й щодо піар-методів силовиків, що влаштували ціле шоу з гелікоптерами, які привозили до Києва затриманих екс-чиновників податкової. Це дещо нагадало "показуху" часів прем'єрства Арсенія Яценюка, коли у 2015 році прямо на засіданні Кабміну під камери телеканалів затримували керівника Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського і його першого заступника Василя Стоєцького. Минув час, і про справу очільників ДСНС забули.

Разом із тим, нинішні затримання все ж доводять, що силові органи можуть, коли хочуть, показати майстер-клас з відлову корупціонерів. Але поки це стається лише під якусь "червону" дату календаря. Можливо, через це у соцмережах рекомендують частіше викликати на звіт до ВР очільників правоохоронних і силових структур. Хоча б раз на місяць. Тоді б і генпрокурор Луценко, і голова МВС Аваков, і керівник Військової прокуратури Матіос, і директор НАБУ Ситник, намагаючись сподобатися депутатам, активніше виловлювали "велику риб". І піару вистачило б на всіх, й українці побачили, що боротьба з корупцією у нас ведеться жорстко.

Фото: Facebook Арсен Аваков

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme