Чому "ватники" кинулися захищати "закон Савченко"

Неоднозначні норми КПК авторства депутата-льотчиці все ж таки відмінили. Але це знову дало змогу деяким "експертам" плюнути в спину владі

Depo.Влада
19 травня 2017 16:03
ФОТО: depo.ua

Учора Верховна Рада скасувала норму Кримінального кодексу, яка передбачала зарахування одного дня попереднього ув'язнення за два дні позбавлення волі. Чому закон, який було ухвалено ще у 2015 році, і до якого одразу виникли серйозні зауваження у правоохоронців, ніяк не могли відмінити? Вочевидь, на це було кілька причин. Спочатку депутати лише розводили руками: як можна скасовувати закон, під яким поставила підпис ув'язнена на Росії героїня Надія Савченко? На той момент сказати щось проти неї, означало автоматично отримати серйозний удар по іміджу.

І не так важливо, що сама Савченко, сидячи за гратами, скоріше за все не могла написати цей документ, а підготовкою та просуванням законопроекту буцімто займалися люди з оточення її тодішнього соратника по "Батьківщині", голови комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрія Кожем'якіна. Навіть після звільнення Савченко з полону та її неадекватної політичної поведінки, у парламенті довго не вистачало голосів за скасування норми "день за два", адже ніхто не хотів підставитися під громадський осуд.

І це попри те, що за словами міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, протягом півтора роки дії даного законопроекту було достроково звільнено 10,2 тисяч ув'язнених. Із них вже 1,5 тисячі осіб встигли повторно скоїти злочини і повернутися назад в тюрму. Цифри говорять самі за себе. Можливо, десь в ЄС подібний закон мав би позитивні наслідки, але не в Україні. По-перше, лібералізація законодавства відбулася, а система соціальної адаптації колишніх ув'язнених у нас у зародковому стані. Дехто з конспірологів навіть зазначав, що ухвалення "закону Савченко" було вигідне Російській Федерації задля погіршення криміногенної ситуації в Україні. Мовляв, окрім війни на Донбасі, українці отримали ще й кримінальну війну в тилу.

По-друге, даний закон дав змогу захисту грошовитих злочинців свідомо затягувати справи, аби їх клієнти якомога довше сиділи у СІЗО за схемою "день за два". А зробити це, насправді, не так вже й складно, враховуючи нашу недореформовану судову систему.

Досить несподіване скасування Верховною Радою "закону Савченко" та відсутність критичних заяв з боку авторки лише свідчить про досягнуту політичну домовленість. Разом із тим, це дало привід так званому "експертному середовищу" знайти зачіпки для критики влади. Причому удари йдуть з різних боків. Хтось почав говорити, що "закон Савченко" був правильним і необхідним, а влада мало не готує "сталінські" репресії.

Інші ж "експерти" б'ють по запізнілості рішення. Так, наприклад, політолог Руслан Бортник, чиї коментарі регулярно публікуються у "ватних" ЗМІ, підкріпив свої слова статистикою, яка свідчать про суттєве зменшення кількості ув'язнених. "Тих, кого хотіли випустити, вже гуляють на свободі, а кількість в'язнів після його прийняття зменшилася до 56 тис. чоловік. Тобто, всі, хто міг і кого хотіли відпустити, вже на свободі. За гратами залишилися дуже бідні люди, або ті, кому просто нікуди йти, і в'язниця для них кращий варіант за свободу" - заявив Бортник.

Тут можна сказати лише одне: критика скасування "закону Савченко" подібними політологами - лакмусовий папірець. Якщо вони - проти, це означає, що депутати прийняли абсолютно правильне рішенння.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада