Чому КСУ вирішив, що суди Януковича достатньо чисті

Скасувавши люстрацію суддів, Конституційний суд серйозно ускладнив процес очищення України від нечесних суддів та забезпечив регіоналам певний імунітет
Depo.Влада
2 червня 2016 18:30
ФОТО: depo.ua
Чому КСУ вирішив, що суди Януковича достатньо чисті
Чому КСУ вирішив, що суди Януковича достатньо чисті

Сьогодні Конституційний суд України виніс свій висновок за зверненням 47 народних депутатів від Опоблоку щодо неконституційності закону "Про очищення влади", скасувавши у такий спосіб можливість люстрації суддів. Про це нам розповіли наші джерела. 

Таке рішення Конституційного Суду співпало з голосуванням у Верховній Раді законопроекту щодо судоустрою та статусу суддів та змін до Конституції стосовно судової реформи, за який дружно проголосували нардепи від Опоблоку. Те, що це вочевидь не випадковий збіг більш ніж очевидно. До того ж з точки зору формально-юридичної логіки автори подання та й судді Конституційного суду мають рацію.

Як відомо, Конституція України (як чинна так і та, за яку сьогодні голосували нардепи) містить вичерпний перелік підстав, за якими можна звільнити суддю і жодна з цих підстав люстрацію не містить. Отже, на думку опоблоківців, з якою погодився Конституційний суд, звільнення суддів лише за те, що вони обіймали свої посади в період президентства Януковича є "фактично додатковою до визначених Конституцією України підставою для звільнення судді з посади", а отже протирічить Конституції.

Як таке рішення позначиться на процесі очищення українських судів? За великим рахунком ніяк, адже за останні два роки жодного суддю не було звільнено з посади в порядку люстрації. Тим не менше сама можливість очистити українські суди від усіх суддів епохи Януковича так би мовити гамузом та без зайвого клопоту до сьогоднішнього дня була, нехай і теоретична. Тепер же звільняти суддів можна буде так би мовити на загальних засадах, тобто доводити в кожному конкретному випадку "здійснення ними істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов'язками, що є несумісним зі статусом судді або виявлення його невідповідності займаній посаді". Такий підхід вочевидь складніший і, розраховувати на масштабні чистки в судах особливо не доводиться, тим більше, що проводити їх ніхто і не збирався.

Отже тепер суддівський корпус змінюватиметься переважно поступово з природнім відходом чинних суддів на заслужений відпочинок та обранням нових уже за новими більш вимогливими та більш прозорими стандартами.

Тобто, все виглядає так наче екс-регіонали погодилися віддати суди на відкуп Порошенку в обмін на можливість зберегти у системі власних людей. Ні для кого не секрет, який вплив на судову систему мали і мають такі одіозні "регіонали" як Сергій Ківалов, Андрій Портнов, Олена Лукаш та Віктор Медведчук. Отже збереження "регіональних" суддів в системі забезпечує поплічникам Януковича збереження певного впливу на суди, що забезпечує такий собі імунітет від кримінального переслідування, звісно не абсолютний. Але відсьогодні екс-регіонали зможуть спати трохи спокійніше.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада