Чому е-декларування приречене на постійний error

Система електронного декларування постійно висне. А ще не так давно доморощені борці з корупцією заявляли, що її треба запускати попри всі технічні проблеми
Depo.Влада
26 жовтня 2016 15:00
ФОТО: depo.ua
Фото УНІАН
Фото УНІАН

За лічені дні до дедлайну з подачі е-декларацій сайт НАЗК працює з перебоями. Це викликає багато публічних претензій до даної системи і закономірні побоювання, що не всі чиновники зможуть до 1 листопада закинути свої дані в електронні "аннали". Причому скаржаться як народні депутати, так і члени уряду, і чиновники нижчих щаблів. Зокрема, міністр юстиції Павло Петренко прямо на засіданні Кабміну зазначив, що не може зберегти чорновий варіант своєї е-декларації і подати її. "Прем'єр-міністр казав, що до пів на третю не міг внести свою декларацію. Я можу зазначити, що в мене шість разів зникав чорновик декларації і два дні підряд я з фахівцями намагаюся зберегти текст і подати", - сказав він.

У НАЗК пояснюють: сайт Національного агентства із запобігання корупції працює нестабільно через вкрай високу кількість звернень до нього. Мовляв, в останні дні до дедлайну всі дружно зайнялися деклараціями. Втім, виникає цілком закономірне питання: чи мали це передбачити розробники програмного забезпечення? Тим паче, мова йде не лише про тих, хто хоче подати декларацію, але й тих, хто хоче подивитися, як живуть слуги народу. І таких людей, можна не сумніватися, зараз заходять на сайт НАЗК дуже й дуже багато. "Я не знаю, скільки сайт в реалі може витримувати. Але таке ж саме - коли школярі реєструються на ЗНО. Коли раптом батьки згадують, що не зареєстрували дітей і сайт "лягає". Паніка цього року була показова. Дайте заповнити декларації - потім читайте. Але змагання - хто перший вполює сенсацію - понад усе", - заявила прес-секретар генпрокурора Юрія Луценка Лариса Сарган, звертаючись до журналістів.

І тут варто повернутися на два з половиною місяці назад та згадати попередження народних депутатів Івана Вінника та Антона Геращенка, які публічно заявляли про абсолютно недолугу роботу програмної частини даного сайту. Тоді ж згадали і про компанію-розробника "Міранда", до якості роботи якої є чимало питань. Тоді ж було запропоновано доопрацювати систему, після чого вже запускати е-декларування.

Проти затримок з введенням електронного декларування різко виступили "єврооптимісти" та усякого роду "грантоїди". Вони влаштували істерику, вимагаючи безвідносно до стану програмної частини все ж таки запустити е-декларування саме 1 вересня. Здійнятий галас дав ефект: проект запустили. І от – результат.

Зараз питання полягає в наступному: що робити чиновникам, які не встигнуть до 1 листопада задекларуватися через фальстарт з запуском "глючного" е-декларування? Адже виходить, що вони, не подавши вчасно декларацію, зухвало порушили закон. І мають понести відповідне покарання. Але ж відбулося це не по їхній вині.

Цікаво також, що на це скажуть західні партнери? Наразі в західних ЗМІ вже обговорюють ризик зриву реєстрації декларацій українських чиновників. Там не особливо переймаються питанням, чиє бажання попіаритися на "зраді" призвело до такої неприємної ситуації. Можливо, борці за "прозоре декларування" на те й розраховували, що за будь-яких обставин зможуть звинуватити владу: не запускає вчасно систему - винна, запустила, але сайт "висне" - також винна.  

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада