Новинський проти Григоришина: Чим завершиться олігархічна війна

Програш Григоришиним Новинському $300 млн ще не означає, що він борг поверне. Радше йдеться не так про конфлікт між олігархами, тісно пов'язаними з Росією, як про тертя між "баштами Кремля", яким цікаві обидва впливових бізнесмени

Новинський проти Григоришина: Чим заверш…

Учора стало відомо, що група "Енергетичний стандарт", яка належить колишньому росіянину Костянтину Григоришину, остаточно програла арбітражний спір ще одному екс-росіянину Вадимові Новинському на суму понад $300 млн щодо одного з найбільших машинобудівних підприємств в Україні - ПАТ "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання". Відповідне рішення ще 5 жовтня ухвалив Високий суд Англії та Уельсу, який відмовив адвокатам Григоришина в апеляції на рішення Лондонського комерційного арбітражу, винесене ще 9 травня минулого року.

Варто зазначити, що судові тяганини між головним акціонером підприємства Костянтином Григоришиним і двома міноритарниками - "червоним директором" Володимиром Лук'яненком та власником "Смарт холдингу" Вадимом Новинським тривають давно. В одному з інтерв'ю "Новому времені" Григоришин жалівся на свого опонента. "У 2012 або 2013 році Новинський прийшов вимагати з мене гроші ось у цей кабінет. Я йому відповів, що зі мною так навіть бандити не розмовляли на початку 1990‑х. Я сказав, мовляв, я ж не з тобою домовлявся: якщо хочеш — іди в Лондонський суд, там поговоримо. Він чомусь не пішов", - розповів Григоришин свою версію конфлікту в грудні 2015 року. Насправді, суди тоді вже тривали повних ходом.

У чому полягала суть претензій Новинського? Наприкінці 2012 року "Смарт-холдинг" придбав у екс-гендиректора Сумського НВО Лук'яненка, який керував цим заводом мало не з радянських часів, 25% акцій Great Station Properties, яка в свою чергу володіє 48,9% акцій Stremvol Holdings Limited. У свою чергу, кіпрська компанія Stremvol Holdings Lmited володіла 83,736% акцій ПАТ "Сумське НВО". Ще 10% акцій належало іншій кіпрській офшорці "Просцено трейдинг". Також Лук'яненко надав "Смарт-холдингу" опціон на викуп акцій Great Station Properties. Таким чином, група вже стала власником 10,04% акцій заводу, а в майбутньому могла отримати контроль над 40,04% його акцій. У 2013 році Лук'яненко заявив про намір разом зі "Смарт-холдингом" змінити керівництво сумського підприємства, яке знаходилося під контролем "Енергетичного стандарту".

Привід для судового конфлікту полягає в тому, що підприємство, яке мало непогані девіденди, не виділило акціонерам (а саме - Новинському та Лук'яненку) ні копійки. Григоршин, виправдовуючись, зазначив, що прибуток не був розподілений через відсутність зборів акціонерів, які не проводилися протягом чотирьох років. Зауважимо, що справи по діяльності олігарха відкрито і в Україні. Так, Нацполіція ще в середині січня 2016 року порушила провадження по факту виводу коштів через "Сумське МНВО" протягом 2010-2016 роців на офшорні компанії (а також в Росію) $170 млн. Утім, ця справа, як і багато-багато інших, забулася і нічим не завершилася.

Тепер проблема Григоришина полягає у тому, що рішення Високого суду Англії та Уельсу оскарженню не підлягає. А, отже, наявність боргу у $300 млн є доконаним фактом. Чи платитиме щось Григоришин своїм візаві? Незважаючи на те, що його колекцію картин, яка знаходиться в Москві, в 2011 році страхова компанія Lloyd's оцінила саме в $ 300 млн, є сумніви, що Григоришин її розпродасть через борг. Скоріше за все він тягтиме час, а в разі чого забанкротить завод. Тим паче, що протягом останнього часу в ЗМІ писали про серйозне падіння прибутків та значні скорочення на підприємстві.

Разом із тим, історія з Сумським МНВО може стати приводом вдарити по інших активах Григоришина. Окрім пакетів в обленерго, у нього є акції "Запоріжтрансформатор", "Укррічфлот", а також пакет "Турбоатома". До речі, у вересні у ЗМІ заговорили про можливість викупу державного пакету цього заводу Григоришиним, але згодом прем'єр-міністр Володимир Гройсман спростував можливість такого розвитку подій.

З іншого боку, чорна полоса в житті Григоришина є досить умовною. Нагадаємо, що у Росії його звинувачували в ухилянні від сплати податків на десятки мільйонів доларів. Минулого року були й обшуки. Але про ту справу теж нічого не чути. Більше того, Росія навіть не оголосила його в міжнародний розшук. А, отже, є великі підозри, що війна між Григоришиним та Новинським – це розбірки на рівні різних "башт Кремля", які чубляться за фінансові потоки та вплив в Україні. Й насправді ніхто нікому ніяких грошей не віддаватиме, все порішають у Москві...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme