Чим закінчиться істерика Гонтаревої

Всі ми повинні розуміти, якщо питання відставки Гонтаревої не буде поставлено в четвер в першій половині дня – це гра в піддавки і великі парламентські торги

Вадим Денисенко
політолог
Чим закінчиться істерика Гонтаревої…

В чому звинувачують голову НБУ

Почнемо з історії. Спочатку була випущена англомовна брошура "Загроза економічній безпеці України", яка розповсюджувалася Сергієм Тарутою перед початком зустрічі країн-членів МВФ у Вашингтоні 06.10.2016 р. Якщо коротко, то суть брошури зводиться до того, що будучи головою НБУ Гонтарева не займалася боротьбою з "олігархічним банкінгом", а, де-факто, розвалила банківську систему. Окрім того, саме компанія Гонтарєвої IСU розміщувала всі зовнішні цінні папери часів Януковича і, цілком імовірно, що саме вона знає, де і скільки приховано грошей Януковича.

Реакція Гонтарєвої

Можна не сумніватися, що якби прес-служба НБУ не розповсюдила гнівного листа, а сама Гонтарєва не попросила НАБУ розслідувати цю справу, ніхто б не звернув увагу на брошуру, яку розповсюджував Тарута. Після цього Тарута зареєстрував постанову про звільнення Гонтаревої і про створення ТСК по її діяльності. Симптоматично, що ні Тарута, ні будь-хто інший в НАБУ публічно не зверталися, очевидно, розуміючи, що там справа Гонтарєвої нікого не зацікавить.

Табу на українському телебаченні та олігархічний банкінг

Для того, щоб зрозуміти, чому з’явилася ця брошура треба розуміти кілька фактів. Перший і найважливіший – всередині країни, ні Тарута, ні його "попередники" депутати від Самопомочі Павло Костенко і від "Свободи" Володимир Головко, які раніше розповсюджували цю брошуру, не змогли, ані зацікавити силовиків, ані пробитися на українські телеканали.

Насправді, в силу самих різних обставин на нашому телебаченні тема грошей Януковича і роль (навіть сама порядна і благородна компанії ICU) є величезним табу. Ні один із "великих розслідувачів", чомусь не береться за неї. Напевне, через неймовірний збіг обставин.

Правда, просто заради інформації слід зазначити, що за щасливим збігом обставин під каток НБУ не потрапили наступні банки: ПУМБ (Рінат Ахметов), Кліринговий дім та Місто Банк (група Фірташа-Льовочкіна), Кредит-Дніпро (Пінчук) і нарешті після довгих переговорів Приват. Але, закривши український напрямок, Гонтарева панічно боїться Заходу. І саме тому у неї виникла така недадекватна реакція на брошуру. Вона не може не розуміти, що немає жодного західного посольства, де цю брошуру не прочитали. Немає жодного аналітичного відділу МЗС чи спецслужб на Заході, де ця брошура не була б проаналізована. І саме тому їй треба кричати на весь світ, що її оббріхують.

Що буде далі?

Чи є перспектива в тому, що парламент набере 226 голосів "за" звільнення Гонтаревої? Судячи з усього, буде зроблено все для того, щоб не відбувся бліц-криг. В парламенті є десятки способів затягнути процедурні процеси. Найпростіший – зареєструвати паралельну постанову. Як би це дивно не звучало, але навіть такі вороги Гонтарєвої, як Ляшко чи Самопоміч станом на зараз не готові однозначно відповісти чи хочуть вони вже сьогодні чи в четвер голосувати за її звільнення.

Те саме стосується і "менш демократичних груп". НФ – очевидно прийме рішення про вільне голосування. Одним словом, підсумовуючи, треба визнати лише один єдиний доконаний факт – Гонтарева стала частиною великих парламентських торгів, а тому, більшість учасників процесу постараються по-максимуму потягнути цей процес, щоб виторгувати по-максимуму. Тому, всі ми повинні розуміти, якщо питання не буде поставлено в четвер – це гра в піддавки.

Що буде з банківською системою?

Найголовніше питання, як будуть надалі виживати банки нікого не цікавить. Останнім часом я знову бачу борди по Києву, де рекламують депозити під 21-22%. Сама Гонтарева каже, що гроші повертаються в банківську систему, хоча, насправді, повертається мізер. Але навіть не в тому справа. Не треба бути видатним банкіром, щоб зрозуміти, що при депозиті під 22 відсотки кредит будуть видавати під 25-27. І це при тоому, що облікова ставка зараз складає 15%, а інфляція в районі 10%. Це просто економічний абсурд і повторення всього того, що було кілька років тому. Депозити під 21% - це початок чергового краху і банківської системи, і кредитування реального сектору. Тому, що нам чекати від Гонтаревої? Лише продовження закриття банків.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme