Порошенко тицяє в очі Обамі з Меркель “озброєних поліцейських ОБСЄ”

Жодну подобу реальної безпеки в регіоні кілька сотень озброєних “місіонерів” гарантувати, звичайно, не зможуть, утім...

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Порошенко тицяє в очі Обамі з Меркель “о…

Новина про те, що поліцейська місія ОБСЄ може невдовзі вирушити на Донбас, в тій чи іншій формі спливає і зникає вже впродовж кількох місяців. Втім, цього разу, здається, сюжет отримав новий розвиток. Для початку у п'ятницю президент України Петро Порошенко на зустрічі з запорізькими чиновниками доповів про те, що поліцейська місія ОБСЄ на Донбасі буде розгорнута у найближчий час.

“В результаті моїх переговорів, найближчим часом я очікую впровадження нової збройної поліцейської місії ОБСЄ для забезпечення контролю за режимом припинення вогню, для контролю відводу озброєнь, для забезпечення виведення окупаційних військ Російської Федерації”, повідомив гарант про свої вельми масштабні очікування в результаті “своїх переговорів”.

Далі — більше. Вже вчора Порошенко заявив, що на озброєну поліцейську місію згодна і Росія. Президент навіть розповів, як саме буде працювати на Донбасі поліцейська місія — хоч вийшло це в нього доволі плутано.

“Наші війська ведуть тільки у відповідь вогонь. Але зафіксувати це місія ОБСЄ не може, тому що вона не озброєна. Вони можуть фіксувати лише факт обстрілу, але не завжди - з якого боку він був здійснений" — зазначив гарант. За логікою Петра Олексійовича, тепер поліцейські ОБСЄ будуть “озброєні” приладами для контрбатарейної боротьби? Бо тільки така зброя може дозволити їм фіксувати точне місцерозташування батарей, які ведуть вогонь. Щоправда, тільки артилерійських і мінометних. І то, якщо повезе.

А якщо серйозно, то з якоїсь точки зору, введення (точніше, спроба введення) на Донбас озброєної поліцейської місії ОБСЄ є ефективним політичним і дипломатичним кроком з боку українського керівництва.

Але ефективний він не тільки — і не стільки — у нормалізації обстановки на передовій, чи, тим паче, контролю українсько-російського кордону, що, на даному етапі, не видається навіть ймовірним.

Спроба введення озброєних поліцейських, скоріше за все, стане максимально наочною демонстрацією неможливості реалізації Україною своєї частини Мінських угод. Хоч для ЄС, хоч для США (нагадаємо, що під час візиту Обами до Європи і він, і Меркель закликали усі сторони дотримуватися Мінських угод), хоч для кого завгодно ще - крім Росії, звичайно. Саме через повну відсутність тієї самої безпеки, спостерігати за якою повинна озброєна місія. Бо якщо навіть для озброєних сторонніх спостерігачів ДНР з ЛНРом будуть очевидно небезпечним — якщо не смертельним — місцем перебування, то ні про які “демократичні вибори” чи “процес політичного врегулювання” розмови не буде.

Тому все, що потрібно Україні — це посприяти створенню поліцейської місії, дочекатись її введення, після чого всіляко стимулювати поїздки представників цієї місії хоч вздовж лінії зіткнення, хоч в глибині “республік”, хоч вздовж українсько-російського кордону. Після чого належно висвітлювати всі результати цих поїздок, корелюючи їх з чудесною ідеєю “провести демократичні вибори” там, де озброєні люди боятимуться “пролетіти” на біло-синьому джипі.

Ну, і стосовно власної безпеки надіятись, звісно, тільки на власні сили. Бо що можуть різні “поліцейські місії” та “озброєні миротворці” показала, для прикладу, недоброї пам'яті Сребреницька різня 1995 року, під час якої 600 голландських бійців не тільки не захистили мусульман від убивць, але й видали в руки сербів тих кількох нещасних, що ховались на їхній базі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme