Ключові люди: Які групи впливу є у владі Зеленського

Призначення на ключові посади в уряді та силових органах загалом вже здійснено. Які центри впливу представляють нові призначенці?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Ключові люди: Які групи впливу є у владі…

Нова влада вже працює і ключові посади розподілені. Але які ж групи впливу сформувалися в команді Зеленського.

Уряд

Про нового прем’єра Олексія Гончарука Depo.ua вже розповідало. Зараз про тих, хто став його підлеглими.

Віцепрем'єр-міністр з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба – фаховий дипломат. Професіонал, який не належить до груп впливу. За даними ЗМІ, в уряд потрапив за рекомендацією прем'єра Гончарука. Молодший представник династії дипломатів: його батько був послом у Єгипті, Чехії, зараз є Надзвичайним і Повноважним Послом України у Казахстані.  

Віцепрем'єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров – людина зі сфери впливу Володимира Зеленського. Займався бізнесом у IT-сфері. Співпрацював з компанією "Квартал концерт". На президентських виборах очолював digital-напрямок кампанії Зеленського, курував мережу цифрових каналів його комунікації.  

Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет – син колишнього багаторічного голови правління "Приватбанку" Олександра Дубілета (а це, як не крути, вказівка на зв’язки з Ігорем Коломойським). П’ять років займався IT-напрямком у "Приватбанку". Випускник Лондонської бізнес-школи. Разом з іншими топ-менеджерами "Привату" є співзасновником мобільного monobank’у – банку без фізичних відділень. Спілкується з головою фракції "Слуга народу" в парламенті Давидом Арахамією. На новій посаді Дубілет контролюватиме увесь документообіг у Кабміні.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов – випускник кількох західних вишів, доцент економіки Пітзбурзького університету (США). Почесний президент Київської школи економіки (KSE). 2014 року Милованов став співзасновником аналітичної платформи VoxUkraine. З 2016-го – член Ради Нацбанку, куди начебто потрапив завдяки зв’язкам з екс-головою НБУ Валерією Гонтарєвою.

Милованова пов’язують з впливами великого інвестора Томаша Фіали, а через нього – з мільярдером Віктором Пінчуком. KSE організував у Трускавці відомий серпневий тренінг майбутніх ЗЕдепутатів.

Міністр фінансів Оксана Маркарова, яка диплом магістра з екології отримала в Києво-Могилянській Академії, а далі здобувала освіту в США, зберегла свою посаду у другому уряді поспіль: уперше міністром стала у листопаді 2018 року, змінивши Олександра Данилюка. При цьому зберегла робочі стосунки з екс-міністром, який зараз є секретарем Ради нацбезпеки і оборони. Чоловік Маркарової Данило Волинець – екс-голова наглядової ради "Ощадбанку" і власник понад 70% акцій "Акордбанку". На початках кар’єри працювала в американському інвестиційному фонді. Свого часу говорили про наближеність міністра до колишньої очільниці Мінфіну Наталі Яресько (у 2015-2016 рр. Маркарова була її заступницею – керівницею апарату, після чого стала першою заступницею міністра Данилюка).

Міністр оборони Андрій Загороднюк має у своєму досьє запис про роботу в нафтогазовому концерні "Надра", який належав його батьку (зараз перейменована на Discovery Drilling Equipment і виробляє бурові установки). У 2015-2018 Андрій Загороднюк очолював Проектний Офіс Реформ Міністерства оборони. В липні президент призначив Загороднюка членом Наглядової ради концерну "Укроборонпром".

Батько міністра Павло Загороднюк – відомий бізнесмен у сфері геології та геодезії, колишній голова Спілки геологів України. Був радником прем’єра Микола Азарова. З весни 2019 року увійшов до наглядової ради "Укрнафти", близької до мільярдера Ігоря Коломойського. На цій підставі нового міністра оборони зараховують до сфери впливу дніпропетровського олігарха. Хоча це досить відносно, адже прямий зв’язок Загороднюка-молодшого з демонізованим Коломойським поки не прослідковується.  

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко – фахівець з інформаційних технологій (випускник Київської політехніки), за фахом – кар'єрний дипломат. У 2014-2017 рр. працював у МЗС у команді міністра Павла Клімкіна, але його людиною не є. За даними медіа, Пристайко не належав до команди Зеленського під час президентських виборів, однак після перемоги допомагав його команді готуватися до міжнародних переговорів. Батько міністра (помер 2008 р.) працював заступником голови СБУ у 1996-2004 рр., був генерал-лейтенантом юстиції.

Міністр юстиції Денис Малюська до переходу в уряд, від 2016 року і до останнього часу, був головою правління очолюваного Олексієм Гончаруком Офісу ефективного регулювання (BRDO). Батько був адвокатом, а родич – обіймав посаду начальника управління МВС у Хмельницькій області. Сам Малюська раніше був консультантом Групи Світового банку та працював у консалтинговому бізнесі.

Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель – теж працював у BRDO. На цій підставі його відносять до групи впливу прем’єра. Раніше займався відновлюваними джерелами енергетики як експерт Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

До кар’єри міністра інфраструктури Владислава Криклія, який починав у комерційних банках, небайдужий міністр внутрішніх справ Аваков. З 2014 року від розвитку онлайн-платформи продажу квитків "Кіно-театр" майбутній міністр перейшов у статус радника очільника МВС. Наступного року продовжив зростання: став заступником начальника Департаменту ДАІ, пізніше очолив Головний сервісний центр МВС України. Займався впровадженням інформаційних технологій у роботу поліції.

Також зазначимо, що Криклій входив до кола учасників руху "Люди важливі", організованого першим заступником міністра економрозвитку, а пині очільником Державної митної служби Максимом Нефьодовом, депутатом Київради Сергієм Гусовським, виконавчим директором Українського інституту майбутнього (окремі ЗМІ не виключають зацікавленості Арсена Авакова і його радників у діяльності цієї недержавної інституції) Віктором Андрусівим і нинішнім прем'єром Гончаруком. 

Міністр розвитку громад і територій Альона Бабак у парламенті попереднього скликання входила до фракції "Самопоміч" (№8 партійного списку на виборах 2014 року). Як заступниця голови комітету Ради з будівництва, містобудування і ЖКГ займалася тими ж питаннями, що й продовжить у статусі міністерки. Уродженка Кривого Рогу. Директор і співзасновник ТОВ "Інститут місцевого розвитку". Зв'язки: За даними "Української правди", кандидатуру Бабак президенту запропонував прем’єр Олексій Гончарук, знайомий із нею по роботі в BRDO.

Міністр охорони здоров’я Зоряна Скалецька – ще одна випускниця Могилянки у новому уряді. З 2014 року працювала експертом з питань медичної реформи в неурядовій організації Реанімаційний пакет реформ. Була радницею міністрів цього міністерства Олега Мусія та Александра Квіташвілі. Очолювала комісію при міністерстві з питань реформування системи охорони здоров'я, де не раз критикувала дії тогочасної міністерки Уляни Супрун. У медіа оприлюднювалися версії, згідно з якими, міністром Скалецька стала за порадою нардепа від "Слуги народу", екс-власника клініки "Борис" Михайла Радуцького – після відмови кількох кандидатів на цю посаду.

Міністр освіти і науки Ганна Новосад працювала в тому ж Міносвіти, де 2014 року стала радником міністра Сергія Квіта, а з 2017-го, за часів Лілії Гриневич, керувала директоратом стратегічного планування та європейської інтеграції. Випускниця Києво-Могилянської академії. Складно говорити про пряму приналежність міністерки до якоїсь із груп впливу.

Міністр культури, молоді та спорту Володимир Бородянський із 2000 року управляв медіаактивами "Альфа-банку" в Україні ("Наше радіо", "Московский комсомолец в Украине"). 2004-го пішов на телеканал СТБ, який тоді ж перейшов у власність Віктора Пінчука. Активно і ефективно займався розвитком медіа цього олігарха на посаді директора групи StarLightMedia (телеканали СТБ, ICTV, Новий, M1, M2). І хоч 2018 року цю роботу полишив, але зв’язки з мільярдером вочевидь не втратив. Під час президентських виборів консультував команду Зеленського з питань медіаполітики.

Міністр соціальної політики Юлія Соколовська працювала в девелоперській компанії "Міракс", департаменті економіки та інвестицій КМДА. З 2014 року стає директором департаменту документообігу Мінекономіки часів міністра Айвараса Абромавічюса. За два роки очолила департамент Мінфіну з питань витрат бюджету соціальної сфери. З 2017 року – у проектах USAID, займалася впровадженням реформи охорони здоров'я, відповідала за аналіз мережі лікарень та впровадження електронної системи охорони здоров'я. Аналітики вказують на ділові зв’язки Соколовської з Абромавічюсом, Маркаровою та Миловановим. Викладала на тренінгах для депутатів від "Слуги народу" в Трускавці на запрошення Тимофія Милованова.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков до груп впливу не належить, натомість сам формує групу довкола себе. За збереження Авакова у кріслі міністра публічно в інтерв’ю висловлювався Ігор Коломойський, з яким вони зустрічалися в день інавгурації Зеленського. Разом із тим, важко назвати політиків і топ-бізнесменів нашої країни, з якими б у той чи інший час не контактував цей міністр. Завдяки правильно обраній лінії поведінки під час виборів зберіг впливи у середовищі нової влади і посаду. Натомість міг втратити контроль над Національною гвардією, але судячи з відтермінування розгляду в парламенті відповідного президентського законопроекту – змагається і за цей сегмент впливів.

Міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Оксана Коляда будувала кар’єру в правоохоронних органах. Докрокувала до посади першого заступника начальника департаменту зв'язків з громадськістю МВС. Після чого три роки, до 2017-го, прослужила в Міноборони, де керувала управлінням комунікації та преси. Після створення цього року Міністерства ветеранів стала заступницею міністерки Ірини Фріз. А після обрання останньої депутаткою від "Європейської солідарності" сіла в крісло керівниці міністерства, заручившись рекомендацією Руху ветеранів України.

Які це групи впливу 

Отже, за групами впливу (багато ліній впливів на міністрів перетинаються, тому розподіл умовний):

"група Коломойського": Дубілет, опосередковано Загороднюк;

"група Зеленського"": Федоров;

"група Пінчука", яка частково перетинається з "групою Гончарука": Бородянський, Милованов, Маркарова, Малюська, Оржель, Бабак, Соколовська;

"група Авакова": Аваков, Криклій;

міністри поза основними орбітами впливу: Кулеба, Пристайко, Новосад, Скалецька, Коляда.

Не менш цікавими і впливовими за деяких міністрів є їхні заступники. Днями уряд призначив 11 із них.

Першим заступником міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства став Павло Кухта, заступником – Тарас Висоцький, заступником – Торговим представником України – Тарас Качка. Усі вони прихильники ліберальних поглядів на економіку і раніше працювали у афільованих із інтересами західних партнерів структурах.

Кухта на виборах-2019 був кандидатом у нардепи від партії "Голос", раніше працював заступником голови Стратегічної групи радників із підтримки реформ, радником міністра фінансів (2015-2019 рр.), радником прем'єр-міністра (2016-2019 рр.).

Качка був радником міністра закордонних справ, радником міжнародного фонду "Відродження". У 2014-2015 рр. – віце-президент, в.о. президента Американської торгової палати в Україні.

Заступником до міністра фінансів прийшов досвідчений чиновник Геннадій Пліс, який у 2016-2017 рр. був першим заступником голови Київської міської державної адміністрації, а у 2017-2018 рр. був заступником держсекретаря Кабінету міністрів.  

Силові органи

Голова Служби безпеки України Іван Баканов – чи не найближча особисто до Володимира Зеленського постать на політичному Олімпі. Друг дитинства президента. Екс-директор студії "Квартал 95" до самих виборів. очолив партію "Слуга народу" після її створення у 2017 році. Керував штабом Зеленського. Всі 100 перших днів ЗЕпрезидентства виконував обов'язки голови СБУ.

Генеральний прокурор Руслан Рябошапка – виходець з Мінюсту. В уряді Азарова Рябошапка був заступником керівника Департаменту юридичного забезпечення апарату Кабміну. Перед Революцією Гідності перейшов працювати до Transparency International Україна. Після зміни влади Рябошапка був якийсь час заступником міністра юстиції. У 2016 році обраний членом Нацагентства з питань запобігання корупції. За рік пішов звідти зі скандалом через конфлікт з тодішньою главою НАЗК Наталією Корчак.

Публічно заявляє, що опинився у команді Зеленського випадково: його запросили як експерта з антикорупційної проблематики. Але ЗМІ повідомляють про дружбу Рябошапки з главою Офісу президента Андрієм Богданом, завдяки якому той начебто і потрапив у нову владу.

Першим заступником глави ГПУ 5 вересня призначений Віталій Касько – однокурсник Андрія Богдана по юридичному факультету Львівського держуніверситету ім. І. Франка. Починав він у прокуратурі Львівщини. 2014 року був призначений заступником генпрокурора. Звільнився 2016-го через протистояння з тодішнім генпрокурором Віктором Шокіним. Заявив, що у прокуратурі панує кругова порука, "працює не закон, а свавілля". Стверджував, що генпрокурор нав'язував йому інструкції тодішнього народного депутата від Блоку Петра Порошенка Ігоря Кононенка, а також усунув від розслідування справи "діамантових прокурорів". У свою чергу, в ГПУ заявили, що Касько незаконно привласнив собі службове житло. Сам він звинувачення заперечує. Після звільнення, Касько увійшов до правління неурядової організації Transparency International в Україні. 2017 року "квартирна" справа проти Каська була Генпрокуратурою закрита.

Заступником генпрокурора від липня цього року працює Сергій Кізь, він залишиться працювати і далі. Його журналісти вважають чутливим до настроїв колишнього керівника ГПУ Юрія Луценка. Пишуть і про давнє знайомство Кізя зі згаданим Андрієм Богданом. Утім, у останньому інтерв’ю Рябошапка сказав, що дасть Кізю лише "перехідний період", після якого, слід розуміти, цей прокурор змінить посаду.

Загалом, як випливає з приведеної інформації, зовнішні впливи очільника президентської канцелярії наразі найбільш потужні в будинку на вулиці Різницькій, де розквартирована Генпрокуратура. А от щодо СБУ, то подейкують про можливий перехід нещодавно призначеного головою Служби зовнішньої розвідки Владислава Бухарєва на роботу першим заступником Баканова. Якщо це не просто чутки, то трохи вимальовується розподілення сфер впливу. Приміром, спецслужби тоді залишаються за найближчим оточенням президента. Адже пана Бухарєва називають дуже близьким до Зеленського

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme