Коломойський і газова карта: Які шанси у Вітренка стати новим прем'єр-міністром

Виконавчого директора НАК "Нафтогаз України" знову розглядають як ймовірного кандидата на посаду прем'єр-міністра

Економічний і політичний оглядач
Коломойський і газова карта: Які шанси у…

Прем'єр Гончарук, який ще вчора вирішував долі деяких міністрів, яких треба пустити в розход і принести в жертву, сьогодні сам опинився перед величезною ймовірністю своєї відставки через безглузді розмови "біля каміну". І рівно так само, як вчора Гончарук оцінював можливості під час кадрової чистки уряду протиснути своїх людей, сьогодні у владних кабінетах та медійному просторі шукають наступника для нього самого.

Одним з ймовірних претендентів вважають Юрія Вітренка, який вже кандидував на цю посаду, інформує Depo.ua.

Рука Коломойського

В інформаційній атаці на Гончарука багато хто побачив "руку Коломойського". Не в останню чергу тому, що на цьому скандалі першими почали ловити хайп депутати, яких вписують в обойму олігарха: головно Дубінський з Бужанським.

Вже ввечері після того, як було оприлюднено перші епізоди записів нібито в кабінеті Гончарука, в медійному просторі намітилося два протилежних табори. З одного боку медійники Коломойського та інші недруги прем'єра почали голосно розкачувати скандал. Гончаруку закидали і презирливе ставлення до президента, і спроби ошукати його, і економісне профанство самого прем'єра.

З іншого боку включилися рупори так званих "соросят", які відпрацьовують, переважно, тезу про те, що ніякої крамоли в словах прем'єра немає, що розмови були професійними і жодних ознак, упаси Господи, корумпованості в їхніх обговореннях немає.

Багато хто вирішив, що питання звільнення голови уряду вже є вирішеним. І в політикумі не дуже голосно, але при цьому переконливо почали перебирати кандидатури можливих наступників Гончарука.

Деякі спостерігачі, переконані у тому, що ініціатором розкачування прем'єрського крісла є Ігор Коломойський, склавши два і два, вирішили, що олігарх увійшов у силу, якої буде досить, аби нав'язати "свого прем'єра.

Так вспливло і прізвище Вітренка, якого неоднократно називали протеже Коломойського. Хоча історія стосунків Вітренка і Коломойського починалася не дуже позитивно.

Історія Вітренка

Під час прем'єріади восени минулого року відразу після формування нової Верховної Ради, сина колись знаменитої прогресивної соціалістки з Наталії Вітренко розглядали як одного з ймовірних претендентів на цю посаду. Принаймні прізвище виконавчого директора "Нафтогазу України" звучало з вуст Ігоря Коломойського. А його думка в той момент у суспільстві вже сприймалася як визначальна, адже від Коломойського не очікували іншого, окрім того, що він почне конвертувати свій вплив на новообраного президента у власні вигоди.

Вітренко так чи інакше пов'язаний з "Нафтогазом" ще з 2002 року, коли він влаштувався туди помічником заступника голови правління. У період каденції президента Ющенка останній якось поцікавився у тодішнього керівника НАК Івченка, чи справді у нього в структурі працює син Наталії Вітренко. І Юрій звільнився та поїхав до Лондона.

Але вже незабаром, у 2006-07 роках, коли ще Ющенко і не збирався поступатись своїм місцем Януковичу, знову повернувся в "Нафтогаз" – тепер на посаду радника голови правління. Вітренко навіть встиг взяти участь у доленосних перемовинах у Москві, після яких Юлія Тимошенко, тодішній прем'єр, підписала сумнозвісну газову угоду, яка в результаті вилилася і у проблеми для неї самої, і у здорожчання газу для України, і, певним чином, у виникнення газового посередника "Росукренерго".

Вітренко знову залишив "Нафтогаз" і разом з таким самим колишнім "нафтогазівцем" Коболевим перейшов у приватний сектор.

Але після Майдану і вигнання Януковича знову повернувся. І саме в той час відбувся його публічний конфлікт з Коломойським, через що Вітренка навіть показували на "1+1". Звісно, не у райдужному образі.

А причиною невдоволення Коломойського було те, що Вітренко намагався відсунути тодішнього губернатора Дніпропетровської області від управління "Укрнафтою" і "Укртранснафтою". З'ясувалося, що через тримання низької ціни на паливо структурами Коломойського сильно страждають інші гравці ринку. Передусім – тодішній нардеп Ігор Єремеєв (нині покійний). Подейкували, що саме в інтересах бізнесу Єремеєва завзятий, хоч і молодий, нафтогазівець, створює неприємності олігарху-губернатору.

Успіх Вітренка

Втім, через п'ять років, під час визначення кандидатури прем'єра у серпні-вересні 2019 року Коломойський вже не був так категорично налаштований проти виконавчого директора "Нафтогазу України". І даючи оцінку претендентам він зробив реверанс у бік свого колишнього кривдника. 

"Рашкован взагалі мінус, виключено. Коболєв не готовий сам, по-моєму, не хоче на даному етапі, хоча дуже гідний кандидат Але просто це громадська думка - в злиденній країні великий розмір премії це компромат. Хоча ця премія взагалі нічого - нуль, в порівнянні з тією величезною роботою, яку він зробив для країни. Айварас Абромавичус - нуль шансів. Данилюк - нуль шансів. Олексій Гончарук в шорт-листі, причому, на мій погляд, це один з фаворитів. Я схиляюся до кандидатури Вітренко, тому що з ним знайомий. Але кажуть, що і Гончарук теж в порядку, дуже розумний", – проголосив напередодні рішення Зеленського вносити таки Гончарука "кассандра" Коломойський.

Відсіяні претенденти пішли кожен своїм шляхом. Юрій Вітренко залишився виконавчим директором "Нафтогазу". Але вже через кілька місяців з'ясувалося, що він – реальний фаворит на посаду нового голови правління НАК, оскільки його колишній друг Андрій Коболєв не користується належною довірою Зеленського та його команди. А тому вже у березні з великою ймовірністю залишить посаду у зв'язку з завершенням дії контакту. І тихо відійде з зі своєю премією (на двох з Вітренком – 717 млн грн) за перемогу над "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі. 

Акції ж Вітренка раптово почали зростати. І вже саме він, не Коболев, їдуть на газові перемовини з Путіним у Париж, які відбувалися на фоні Нормандського самміту. Подейкують, що саме він, а не Коболев, ставить свій підпис під угодою з "Газпромом" про відновлення транзиту і сплату росіянами на користь України $3 млрд стокгольмського боргу.

Також в рамках домовленостей, виявляється, виникає проект щодо прямого постачання газу з Росії в Україну. Проект, який може викликати до життя примару "росукренерго" - нового посередника між НАК та РАО "Газпром". І дивним чином Вітренко, як і у часи Ющенко-Тимошенко знову зіграв в цих перемовинах важливу роль.

Очевидно, що в очах Зеленського виконавчий директор "Нафтогазу" зараз виглядає як ефективний менеджер, який забезпечив суттєву "перемогу" для Зеленського. Тому його прізвище буде залишатись у списку можливих кандидатів на прем'єрство навіть якщо Гончарук і встоїть зараз, а його відставка відкладеться до березня

Примітно, що саме у березні спливе контракт нинішнього керівника НАК Коболєва і не виключено, що у талановитого управлінця навіть виникне дилема - сунути у прем'єри, чи обрати крісло очільника НАК.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme