Як працює “чорна сотня” Гройсмана в Польщі

За кілька років у Польщі домоглися того, що в корупції підозрюються лише 0,05% працівників митниці
Depo.Влада
10 травня 2016 14:00
ФОТО: depo.ua
Як працює “чорна сотня” Гройсмана в Польщі
Як працює “чорна сотня” Гройсмана в Польщі

Новий прем'єр серйозно лякає митників. Під час наради у пункті пропуску "Краковець" Львівської митниці він заявив: "Найближчим часом буде створено міжвідомчий підрозділ, який буде контролювати митників. Це буде сотня людей, які будуть оснащені всіма технічними засобами, щоб показати, як треба працювати". Додавши, заодно, кілька суворих сентенцій для митників про “три місяці, які у вас є” для того, щоб стати чесними. І як всім, хто чесними стати з якихось причин не планує, варто як мінімум писати заяви на звільнення.

Окрім погроз Гройсмана голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров повідомив і деякі деталі стосовно планів боротьби з митною корупцією. Які полягають в тому, що найближчим часом на кордоні розпочнуть роботу 20 мобільних міжвідомчих груп по боротьбі зі зловживаннями і порушеннями митних правил.

В групах, схоже, будуть і митники, і прикордонники, і фіскали. За інформацією depo.ua, у цих мобільних групах не буде тільки одного роду силовиків – співробітників Служби безпеки України. Ні-ні, ви не подумайте, ніхто не підозрює їх у тотальній корумпованості і причетності до інституціоналізації митної корупції — як можна? Просто вони й так не шкодуючи часу, сил і життя борються з контрабандою і митними “схемами”— то навіщо людей відволікати на ще якісь там “мобільні групи”?

При тому реалізуватись масштабна антикорупційна програма буде за підтримки — організаційної і фінансової — з боку Польщі. Насправді, основи для цієї програми заклав іще “папередник” - рік тому прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк на зустрічі з головою Центрального антикорупційного бюро Польщі Павлом Войтунеком звернувся до уряду сусідньої держави з проханням направити в Україну фахівців для допомоги у протидії корупції — і взагалі посильно допомогти.

І от за підтримки польських фахівців і польських коштів — зокрема, на облаштування західного кордону, закупівлю спеціальних сканерів і т.д. - реформа починається. Ціль — повторити успіх Польщі, яка з 60-70-х місць у світовому рейтингу корупції зуміла за останіх 7 років дійти до 35-го, обійшовши Ізраїль, Іспанію та багатьох інших. При тому що масштабна боротьба з корупцією розпочалась в Польщі не так то давно — антикорупційні відділи у поліції з'явились в 2002 році, а Центральне антикорупційне бюро було сформоване в 2007 році.

Чи допоможе “гройсманівська сотня” здолати митну корупцію в Україні? Якщо справа нею і обмежиться, то однозначно — ні.

Бо якщо говорити про Польщу, то для подолання корупції там було зроблено два масштабних, дорогих і дієвих кроки. Перший з яких полягав у неймовірно масштабній інформаційній кампанії, ціллю якої було переконати суспільство, що не можна ні “давати”, ні “брати”. І що митник, який “здав” співробітника — це не “зрадник”, а національний герой, якому, крім великої грошової винагороди, належить любов і пошана співгромадян, гроші яких він зекономив.

А другий крок в повній автоматизації та відкритому нагляді за всім, що тільки можна автоматизувати і за чим можна наглядати в нелегкому і сповненому спокус житті митника.

Система декларування — електронна. Система страхування ризиків — електронна. Система визначення того, хто на якому посту стоїть — електронна. На кожного митника — камера відеоспостереження, без якої він не може почати роботу. Атмосфера тотального залякування і стеження всіх за всіма.

Результат — в корупції підозрюються 0,05% працівників польської митниці. Тому, якщо чесно, повідомлення про забезпечення митників особистими відеокамерами обнадіює навіть більше, ніж “мобільні групи”. Хай навіть на обладнання відеокамерами і сканерами митниця просить 500 мільйонів гривень. Поляки от щороку витрачають на своїх мільярд з гаком злотих — біля 7 мільярдів на наші гроші. А от для "сотні" реальна робота - переглядати ці цікаві відеосюжети “з життя митниці”. Їх би у відкритий доступ — і виробники “серіального мила” на рік-другий залишились би без глядачів.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада

Більше політичних новин читайте на Depo