Чи вдасться п’ятій колоні зобразити з партії Білецького "укрофашистів"

"Національний корпус" має гарні шанси позмагатися за правий електорат, якщо не перетвориться на іграшку в руках різних груп впливу
Depo.Влада
13 жовтня 2016 17:00
ФОТО: depo.ua
Чи вдасться п’ятій колоні зобразити з партії Білецького "укрофашистів"
Чи вдасться п’ятій колоні зобразити з партії Білецького "укрофашистів"

Завтра в Києві відбудеться установчий з’їзд нової партії, ініційованої полком "Азов" та Цивільним корпусом "Азов". Крім самого з’їзду анонсовано Марш нації. Раніше народний депутат, засновник полку Андрій Білецький пояснював, що новий політичний проект опиратиметься на реальний актив, і цим він відрізнятиметься від інших партій, у тому числі націоналістичних. Актив – це члени Цивільного корпусу, які вже виросли зі штанців вуличної політики і прагнуть щось довести в політиці реальній.

Наскільки їм це вдасться – велике питання, адже очікувано, що проти "Національного корпусу" діятиме ціла машина, яка займатиметься компрометацією проекту. І це не лише п’ята колона, яка фінансується Москвою, але й політики, які намагатимуться перетягнути на свій бік нову партію задля війни з опонентами.

Для всіх без виключення українських політичних проектів притаманні три проблеми, які у підсумку призводять до руйнування навіть найкращих партій: гроші, лідерські амбіції та ідеологічні тертя. В "Національному корпусі" остання проблема поки не проглядається, проте рано чи пізно виникне питання: діяти рішуче й радикально, чи ставати респектабельними, тобто, вміти домовлятися, а іноді й прогинатися під когось.

Коли мова заходить про "Азов", часто цю структуру помилково пов’язують виключно з Арсеном Аваковим та його групою впливу в "Народному фронті". Дійсно, "азовці" і сам Білецький мають гарні стосунки з керівництвом МВС. Зокрема, Вадим Троян, колишній заступник командира полку "Азов", нині працює на посаді першого заступника Хатії Деканоїдзе в Нацполіції. Але, вочевидь, існують й інші впливові люди, які мають свій інтерес в партійній інституалізації "Азова". І він не завжди ідеологічний.

Тут варто згадати нещодавні події на столичному Святошині, де активісти Цивільного корпусу штурмували будмайданчик. Раніше за цією організацією, на відміну від "свободівців", подібних речей не помічали. Чому саме цей будмайданчик? Припустимо, що "азовці" трохи похуліганили на прохання політиків, які мають в Святошинському районі свої шкурні інтереси. Помітно, що після згаданого штурму інших не було, хоча в Києві десятки незаконних забудов. Також не варто забувати, що в цьому районі знаходиться тренувальна база "Азову", яка розміщена на території заводу АТЕК.

Що ж до лідерських амбіцій, то сам Білецький очолювати партію не буде. Хоча, звісно, "Білий вождь" у "Національному корпусі" залишатиметься ключовою фігурою. За інформацією depo.ua, керманичем партії може стати Назар Кравченко – начальник штабу Цивільного корпусу. Проте у політичних проектах, де багато пасіонарних особистостей, часто виникають конфлікти за лідерство. Вони вносять розколи, які врешті-решт руйнують партії. Тій же "Свободі" вдалося уникнути лідерських воєн, а от "Правому сектору" - ні. Як складеться у "Національного корпусу" - побачимо. Але ініціаторам проекту варто розуміти: проти них активно працюватимуть, у тому числі й граючи на владних амбіціях окремих персонажів.  

Вже зараз можна означити стратегії і тактики, які задіюватимуть вороги Білецького і компанії. П’ята колона малюватиме з них "укрофашистів", расистів й антисемітів, штурмовиків, які хочуть повторити шлях до влади Гітлера й НСДАП. Акцент робитиметься не лише на правій ідеології руху й відповідному символізмі, але й на темі його підтримки ветеранами АТО, начебто розчарованими перебігом військового конфлікту на Донбасі. Тобто, буде спроба маніпулювати історичними паралелями. Та ще й з поширенням цих маніпуляцій на Заході, де дуже чутливі до теми так званого "правого ренесансу". То ж першим ділом, Білецькому доведеться найняти гарних фахівців з контрпропаганди і відбудовуватися від негативних стереотипів, якими вже встигли обрости "азовці". А ще – гарненько почистити "конюшні", аби не повторювати історій, подібних до затримання Станіслава Краснова.

Якщо в ініціаторів "Національного корпусу" дійсно є бажання стати впливовою партією, яка конкуруватиме за правий патріотичний електорат, їм також необхідно враховувати ризики жорсткої протидії їм з боку "Свободи" й дрібніших партій, на кшталт ОУН. У "свободівців" свої рахунки з Аваковим, то ж вони, вочевидь, гратимуть на зв’язках "Азова" з міністром внутрішніх справ та його оточенням, знижуючи "Нацкорпус" до рівня "бойового крила "Народного фронту".

Утім, на думку деяких експертів, партія Білецького намагатиметься не вступати в прямі конфлікти з конкурентами на правому фланзі, а займатиме ніші, де у них слабкі позиції. Зокрема, працюватиме з виборцем Харківщини, Дніпропетровщини, Маріуполя, на Запоріжжі. А ось за Київ праві ризикують серйозно поконфліктувати. Причому цей конфлікт обов’язково використають проти них.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада