Чи стане Порошенко військовим диктатором

Новий законопроект «Про правовий режим воєнного стану» викликав жваву дискусію у соцмережах. Головним наріжним каменем стала норма, що стосується заборони проведення будь-яких виборів під час воєнного стану

Чи стане Порошенко військовим диктатором…

Днями у Верховній Раді зареєстрований президентський проект закону «Про правовий режим воєнного стану», який вже викликав критичну реакцію серед  деяких «диванних експертів». Вони напряму заявили що, мовляв, цей документ може призвести мало не до узурпації влади. Деяка логіка в цьому є. Так, стаття 19 цього закону передбачає «заборону проведення виборів Президента України, а також виборів до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим і органів місцевого самоврядування».

Фактично мова йде про те, що в разі введення воєнного стану в Україні будь-які вибори заморожуються до завершення військового стану. За словами політолога, директора соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка, ця норма після ухвалення закону може бути в будь-який момент введена в силу. «Наприклад, за день до проведення місцевих виборів, коли реальна, а не сфальсифікована соціологія покаже падіння правлячих політичних груп. Це дуже потужний засіб з керування країною», - зазначив він. На його думку, це можливість для маніпулювання під час будь-якої передвиборчої кампанії.

Олексій Гарань (фото УНІАН)

Тим не менш, інші експерти не виключають, що дана норма є звичайним запобіжником, який може бути використано в крайньому випадку. Так, за словами політолога, професора НАУКМА Олексія Гараня, така норма виглядає доречною в разі введення воєнного положення. «Як ми будемо проводити місцеві вибори навіть на звільнених територіях Донбасу, де постійно відбуваються обстріли? Я вважаю, що там взагалі не треба проводити місцеві вибори. Якщо там буде воєнний стан, то для цього буде достатня підстава. Тим паче, що норма про заборону виборів прописана в Конституції».

Схожу позицію озвучив керівник Центру політичного аналізу «Пента» Володимир Фесенко. «Коли раніше активно обговорювалася тема того, чому в Україні не вводиться воєнний стан, експерти зазначали, що закон «Про воєнний стан» залишається дуже слабким за своїм змістом. Експерти ще раніше зазначали, що воєнний стан виходить навіть слабкішим аніж режим надзвичайного стану. Тому Радбез поставив завдання удосконалити відповідну законодавчу базу. Норма про заборону виборів, до речі, була і в старому законі», - наголосив він.

Володимир Фесенко (Фото Nick Davydiuk/Facebook)

Чи може це призвести до узурпації влади з боку Президента? За словами Фесенка, зараз, коли жоден з державних керівників держави не може домінувати, про узурпацію влади мова йти не може. «Зараз цього зробити не може ані Порошенко, ані Яценюк. І намагатися не будуть. Для того ж Порошенка концентрація влади в одних руках буде означати і концентрацію відповідальності. При нинішній соціально-економічній ситуації в країні це занадто ризиковано. Тому краще, коли відповідальність розподілена між різними органами влади», - зазначив експерт.

Загалом, за словами Володимира Фесенка, ні про яку узурпацію шляхом конституційної «маніпуляції», як це робив Янукович, мова не може йти апріорі. «Це ніхто не дасть зробити: ані парламент, інші державні інституції, після того, що відбулося протягом останніх півтора роки. Що ж стосується військового положення, то не треба забувати, що якщо Верховна Рада буде проти, то навіть якщо Президент захоче ввести військове положення, то цього не відбудеться», - резюмував політолог.

З огляду на це можна припустити, що військового диктатора з Порошенка навряд чи вийде. Статус-кво - це основоположний момент в нинішній українській політиці. І його порушувати напряму ніхто не буде. Як би це комусь не хотілося...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme