Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору"

Сьогоднішньою багатотисячною акцією полк "Азов" Андрія Білецького замахнувся на спорожнілу політичну нішу, яка колись належала "Правому сектору"
Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору"
Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору"

Сьогодні під Верховною Радою полк "Азов" на чолі зі своїм командиром влаштував багатотисячну ходу в одностроях з прапорами, димовими шашками та з підпаленням фаєрів. Варто зазначити, що видовище пану Білецькому цілком вдалося. І якщо заявлених 10 тисяч учасників вочевидь під Радою не було, то тисяч п'ять мало б нашкребтися, що уже досить багато.

Щодо вимог мітингувальників, то тут дещо складніше, ніж з організацією та чисельністю. Хода "Азову" пройшла під гаслом "Вимога нації – ні капітуляції", чим, за великим рахунком, вимоги і обмежилися. Тобто жодної конкретики не прозвучало. В "Азові" заявили, що вони проти проведення виборів на Донбасі за російським сценарієм (ніби хтось всерйоз планував їх проводити), та вимагали виконати Мінські домовленості в частині звільнення заручників і виведення окупційних військ із Донбасу (ніби це залежить тільки від української влади).

Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору" - фото 1

Особисто Білецький, виступивши перед учасниками ходи, заявив, що акція "Азову" мирна і попереджувальна, аби у владних кабінетах зрозуміли, що поза спинами українців нічого вирішити не вийде, і в разі чого вони знесуть усю владу та "знайдуть нових нардепів". Після цього почалося масштабне піротехнічне шоу.

Отже, все виглядає так, що сьогоднішня акція – це перш за все політична самореклама Білецького і "Азова". Така собі гучна заявка, мовляв, ми є і ми серйозна сила, з якою варто рахуватися. Варто зазначити, що час для такої гучної заяви "Азову" як то кажуть дозрів. Після того, як Дмитро Ярош остаточно відхрестився від "Правого сектору", а сам "сектор" після низки скандалів пішов у політичну тінь, ніша для радикалізованого протестного електорату, якого в Україні більш ніж достатньо, виявилася вільною, і зайняти її для такої добре організованої та розкрученої сили як "Азов" – справа техніки.

Якщо хлопці Білецького і далі продовжать в тому ж дусі, то їх рух цілком може поповнитися усіма тими, хто активно не згоден з ситуацією в державі. На щастя, "зрад" в сучасній Україні більш ніж достатньо. Серед потенційних активістів "Азову" і налякані можливою зрадою з виборами на Донбасі, і обурені офшорами можновладців, і незадоволені тарифами на комуналку, і ті, хто хоче остаточного покарання для Януковича та компанії. То ж соціальна опора у "Азову" може бути дуже і дуже потужна.

Іронічно, що сьогодні в Раді задумав свій черговий перформанс радикал Олег Ляшко, який припер у парламент розкладушки і зібрався там ночувати із соратниками. На тлі піротехніки "Азову" танці з розкладушками – це смішно і аж ніяк не радикально. То ж на місці Олега Валерійовича варто починати серйозно хвилюватися за власний електорат. Зрештою, як і "єврооптимістам" із Тимошенко та "Свободами".

Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору" - фото 2

Таким чином, пан Білецький має всі підстави розраховувати на успішність свого політичного проекту – попит на його протестну діяльність високий, а гідних конкурентів майже немає. З іншого боку на "Азов" чекають ті ж проблеми, що переслідували і "Правий сектор". Хай там як, а "Азов" – це в першу чергу бойовий підрозділ, що входить до складу Національної гвардії і, за усіма законами, займатися політикою йому зась. Звісно, є ще і так званий "Громадський корпус "Азова", але відділити одних від інших дуже непросто. То ж не виключено, що в разі зростання активності "Азова" аж ніяк не можна виключати ексцесів з його роззброєнням. Якщо, звісно, виступи "Азова" не відбуваються з відома Авакова та НФ, які грають у свої політичні ігри.

Заради справедливості варто зазначити, що з дисципліною в "Азові" справи незрівнянно кращі, ніж у "Правого сектору", тим не менше бути стовідсотково впевненими у врівноваженості його ветеранів, які стовідсотково мають якусь зброю і в цивільному житті, аж ніяк не можна. То ж не виключено, що хтось з "азовців" втратить відчуття різниці між фронтом і тилом і почне вирішувати політичні завдання звичним способом, що автоматично поріднюватиме політсилу зі звичайною банду, що власне і сталося з "Правим сектором".

Хай там як, а Білецький і "Азов" про свої амбіції заявив досить гучно, і не сприймати його серйозно "політичні партнери" тепер точно не зможуть.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада