Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору"

Сьогоднішньою багатотисячною акцією полк "Азов" Андрія Білецького замахнувся на спорожнілу політичну нішу, яка колись належала "Правому сектору"
Depo.Влада
20 травня 2016 22:20
ФОТО: depo.ua
Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору"
Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору"

Сьогодні під Верховною Радою полк "Азов" на чолі зі своїм командиром влаштував багатотисячну ходу в одностроях з прапорами, димовими шашками та з підпаленням фаєрів. Варто зазначити, що видовище пану Білецькому цілком вдалося. І якщо заявлених 10 тисяч учасників вочевидь під Радою не було, то тисяч п'ять мало б нашкребтися, що уже досить багато.

Щодо вимог мітингувальників, то тут дещо складніше, ніж з організацією та чисельністю. Хода "Азову" пройшла під гаслом "Вимога нації – ні капітуляції", чим, за великим рахунком, вимоги і обмежилися. Тобто жодної конкретики не прозвучало. В "Азові" заявили, що вони проти проведення виборів на Донбасі за російським сценарієм (ніби хтось всерйоз планував їх проводити), та вимагали виконати Мінські домовленості в частині звільнення заручників і виведення окупційних військ із Донбасу (ніби це залежить тільки від української влади).

Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору" - фото 1

Особисто Білецький, виступивши перед учасниками ходи, заявив, що акція "Азову" мирна і попереджувальна, аби у владних кабінетах зрозуміли, що поза спинами українців нічого вирішити не вийде, і в разі чого вони знесуть усю владу та "знайдуть нових нардепів". Після цього почалося масштабне піротехнічне шоу.

Отже, все виглядає так, що сьогоднішня акція – це перш за все політична самореклама Білецького і "Азова". Така собі гучна заявка, мовляв, ми є і ми серйозна сила, з якою варто рахуватися. Варто зазначити, що час для такої гучної заяви "Азову" як то кажуть дозрів. Після того, як Дмитро Ярош остаточно відхрестився від "Правого сектору", а сам "сектор" після низки скандалів пішов у політичну тінь, ніша для радикалізованого протестного електорату, якого в Україні більш ніж достатньо, виявилася вільною, і зайняти її для такої добре організованої та розкрученої сили як "Азов" – справа техніки.

Якщо хлопці Білецького і далі продовжать в тому ж дусі, то їх рух цілком може поповнитися усіма тими, хто активно не згоден з ситуацією в державі. На щастя, "зрад" в сучасній Україні більш ніж достатньо. Серед потенційних активістів "Азову" і налякані можливою зрадою з виборами на Донбасі, і обурені офшорами можновладців, і незадоволені тарифами на комуналку, і ті, хто хоче остаточного покарання для Януковича та компанії. То ж соціальна опора у "Азову" може бути дуже і дуже потужна.

Іронічно, що сьогодні в Раді задумав свій черговий перформанс радикал Олег Ляшко, який припер у парламент розкладушки і зібрався там ночувати із соратниками. На тлі піротехніки "Азову" танці з розкладушками – це смішно і аж ніяк не радикально. То ж на місці Олега Валерійовича варто починати серйозно хвилюватися за власний електорат. Зрештою, як і "єврооптимістам" із Тимошенко та "Свободами".

Чи стане "Азов" заміною "Правому сектору" - фото 2

Таким чином, пан Білецький має всі підстави розраховувати на успішність свого політичного проекту – попит на його протестну діяльність високий, а гідних конкурентів майже немає. З іншого боку на "Азов" чекають ті ж проблеми, що переслідували і "Правий сектор". Хай там як, а "Азов" – це в першу чергу бойовий підрозділ, що входить до складу Національної гвардії і, за усіма законами, займатися політикою йому зась. Звісно, є ще і так званий "Громадський корпус "Азова", але відділити одних від інших дуже непросто. То ж не виключено, що в разі зростання активності "Азова" аж ніяк не можна виключати ексцесів з його роззброєнням. Якщо, звісно, виступи "Азова" не відбуваються з відома Авакова та НФ, які грають у свої політичні ігри.

Заради справедливості варто зазначити, що з дисципліною в "Азові" справи незрівнянно кращі, ніж у "Правого сектору", тим не менше бути стовідсотково впевненими у врівноваженості його ветеранів, які стовідсотково мають якусь зброю і в цивільному житті, аж ніяк не можна. То ж не виключено, що хтось з "азовців" втратить відчуття різниці між фронтом і тилом і почне вирішувати політичні завдання звичним способом, що автоматично поріднюватиме політсилу зі звичайною банду, що власне і сталося з "Правим сектором".

Хай там як, а Білецький і "Азов" про свої амбіції заявив досить гучно, і не сприймати його серйозно "політичні партнери" тепер точно не зможуть.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада