Яресько озолотить Арбузова на касових апаратах для спрощенців

Обов’язкове введення касових апаратів для всіх підприємців дасть змогу отримати мільярдні прибутки фірмі Сергія Арбузова
Depo.Влада
9 грудня 2015 15:00
ФОТО: depo.ua
Яресько озолотить Арбузова на касових апаратах для спрощенців
Яресько озолотить Арбузова на касових апаратах для спрощенців

Відповідно до проекту нового Податкового кодексу, який вчора ввечері затвердила Нацрада реформ, вводиться революційна норма, згідно з якою усі підприємства, які працюють в Україні навіть за спрощеною системою, працюватимуть з касовими апаратами. Враховуючи той факт, що даний документ має бути ухвалений Верховною Радою вже грудні, ці правила почнуть діяти вже з 2016 року.

Великий позитив полягає у тому, що це не стане фінансовим обтяженням для підприємців: держава зобов'язується за власний рахунок закупити касові апарати. Втім, у цьому, безумовно, позитивному нововведені, яке дасть змогу нарешті контролювати грошові потоки та відловлювати "сірі" схеми, існує величезна кількість підводних каменів.

Мова йде не лише про технічні питання – адже мова йде про забезпечення апаратами понад п’ять мільйонів фізичних осіб-підприємців, які зареєстровані в Україні. З кондачка це питання вирішити неможливо. Це – не тільки мільярдні витрати. Не варто забувати про фізичну неспроможність підприємств виготовити таку кількість апаратів. Як-ніяк, для цього потрібні циклопічні промислові потужності, яких зараз в Україні знайти буде складно.

До того ж це може призвести до величезних черг. Більшість підприємців, побоюючись "санкцій" з боку податківців, захочуть швидко убезпечити себе, отримавши касовий апарат якомога швидше. Ще одне питання, яке актуальне для периферії – невміння продавцями користуватися цими апаратами. Для середньостатистичної продавщиці, яка все життя торгувала на "точці" десь в Яготині чи Смілі без будь-яких автоматів, поява такої апаратури стане великим шоком. Все це призведе до майже неминучого хаосу.    

Щоправда, в БПП до цієї ідеї дехто поставився з прохолодою. Зокрема, народний депутат Оксана Продан зазначила, що наразі ідея з фактичною зміною системи оподаткування є недоречним кроком. "Я категорично проти внесення зараз будь-яких змін до спрощеної системи оподаткування: до запровадження безкорупційної загальної системи оподаткування малий бізнес має мати можливість працювати в своїй системі. Що стосується РРО (реєстраторів розрахункових операцій - Ред), то проект передбачає компенсацію 75 відсотків вартості апаратів за рахунок місцевого бюджету. Місцевого! Для обліку податків державного бюджету. Впевнена, що з компенсацією буде так само, як із субсидіями чи компенсаціями за виплачені зарплати мобілізованим: обіцянка є, а коштів немає", - зазначила вона.

"Більше того, в проекті немає і норми, яку доручив Президент забезпечити - жодної монополії та можливість застосування новітніх технологій, а не спеціальних апаратів, а отже на виробництві, імпорті, обслуговуванні зароблятимуть ті ж, що й раніше,- все це за рахунок споживачів, які оплачуватимуть заробітки монополістів", - наголосила Оксана Продан.

Варто зазначити, що монополістом у виробництві касових автоматів фактично є ніхто інший як одіозний чиновник часів Януковича екс-віце-прем’єр уряду Азарова Сергій Арбузов. У 2013 році на горизонті з’явилася компанія "Систем груп Україна", яку у ЗМІ відносять до орбіти Арбузова та його матері Валентини Арбузової. Ця фірма почала вигравати тендери з поставок касових апаратів державним підприємствам. Зокрема, цією компанією були виграні тендери в "Укропшті". При цьому "Систем груп Україна" виявилася єдиним допущеним конкурентом. Цікаво, що замовлення на поставки касових апаратів фірма Арбузова продовжувала отримувати й після перемоги Революції Гідності. Так, у грудні 2014 року "Укрпошта" уклала угоду з ТОВ "Систем Груп Україна" на постачання касових апаратів за 15,98 мільйона гривень. Цікаво, що особливої альтернативи Арбузову не було - виявилося, що "спаринг-партнери", які висунули свої пропозиції на цей тендер, також мають відношення до Арбузова. Тобто мова йде фактично про повний "віджим" ринку касових апаратів.

Враховуючи той факт, що після ухвалення нового Податкового кодексу уряд оголосить проведення тендеру на закупівлю мільйонів касових апаратів, у Арбузова є всі шанси, щоб підняти на оснащенні підприємців чималенький куш. Тому державі варто вже зараз щось з цим робити, аби не дозолити одному з найбільш одіозних представників "Сім’ї" Януковича захопити чималенький шмат державних ресурсів.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада