Чим запам'ятався Кабмін Яценюка

«Ділова столиця» дала оцінку роботи всіх членів уряду Арсенія Яценюка за 10-бальною шкалою

Чим запам'ятався Кабмін Яценюка…

Арсеній Яценюк, прем'єр-міністр

Виглядає так, що Арсеній Яценюк, спочатку іменує себе не інакше як камікадзе, закриває перед собою будь-які політичні перспективи, чиновником-смертником не став. Навпаки, липневий демарш прем'єра з добровільною відставкою в знак протесту проти розпаду парламентської коаліції та блокування ВР урядових ініціатив лише приніс Яценюку додаткові політичні бали і став відправною точкою для формування окремої від «Батьківщини» і Блоку Петра Порошенка передвиборної команди «Народного фронту». В особистий актив прем'єр також може записати забезпечення без будь-якого зайвого пафосу життєдіяльність країни в умовах війни і при цьому відновлення курсу України на євроінтеграцію і відновлення програм співробітництва з МВФ, без чого прийдешній дефолт був би більш ніж ймовірним. А ось в пасиві у Яценюка залишається персональна відповідальність за промахи і недоробки своїх підлеглих. Влітку прем'єр висловився за звільнення шести-семи міністрів, але ця резонансна заява на практиці не здійснилася. Що навряд чи може позитивно позначитися на авторитеті Арсенія Петровича. До того ж він так і не почав реальну боротьбу з корупцією.

Оцінка роботи - 7 балів

Олександр Шлапак, міністр фінансів

З міністром соцполітики з приводу зарплатної статистики постійно змагається Олександр Шлапак. Втім, міністру фінансів доводиться звітувати і про проблеми в зв'язку з коливаннями курсу гривні, і про макроекономічні прогнози, які з кожним днем стають все більш песимістичними. В таких умовах думати про популярність серед пересічних громадян якось зовсім недоречно, що, мабуть, змушує Шлапака бути просто виконавчим чиновником як в питаннях наповнення і розподілу бюджету, так і в справі співробітництва з МВФ та іншими міжнародними донорами країни.

Оцінка роботи - 5 балів

Володимир Гройсман, віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ

Основна мета, з якою колишній мер Вінниці прийшов в уряд, - проведення децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування. Ініціативи Володимира Гройсмана щодо наділення місцевих громад фінансовим ресурсом у вигляді місцевих та частини загальнонаціональних податків для реалізації їх розширених повноважень можуть стати головним вектором реформування країни після нормалізації ситуації на Донбасі, а поки ідея децентралізації влади з польської моделі - ключовий пункт мирного плану Петра Порошенка і основоположний елемент можливої ​​конституційної реформи. Очолюючи антикризовий енергетичний штаб Кабміну, Гройсман зумів досягти зменшення споживання газу в країні, а урядовій комісії з розслідування авіакатастрофи малайзійського «Боїнга» в Донецькій області, якою також керує віце-прем'єр, вдалося, всупереч опору місцевих терористів, оперативно організувати проведення пошуково-рятувальних робіт в зоні падіння літака, завантаження знайдених тіл і фрагментів тіл в спеціальні поїзди з вагонами-рефрижераторами і доставку їх в безпечне місце для здійснення огляду міжнародними експертами, медиками та судмедекспертами, відправку тіл і фрагментів сім'ям загиблих. Можливо, діяльність Гройсмана в Кабміні забезпечується ефективним піаром, проте в неприємних скандалах віце-прем'єр помічений не був.

Оцінка роботи - 7 балів

Дмитро Булатов, міністр молоді та спорту

Від ще одного героя Майдану, Дмитра Булатова, також чекали гострої громадянської позиції, але в надрах його міністерства визріла глибока спортивна реформа, яку цілком можна брати за основу того ж Мінкульту. Йдеться про ініціативу Булатова назавжди відійти від управління спортом і фізичним вихованням, а віддати їх в руки спортивним федераціям, що, на думку міністра, розкриє величезний потенціал України в даній галузі, який нині використовується менш ніж на третину. А роль державного управління в даному плані - стати помічником у справі адресного фінансування найбільш перспективних напрямків фізкультури і спорту. Іншими словами, ті федерації, які не здатні виводити українських спортсменів на світові п'єдестали, не отримають з держбюджету ні копійки. Дитячий спорт пропонується перевести з профілю ДЮСШ на клубну систему за американським і європейським прикладом, а клуби офіційно утримувати за рахунок батьків та спонсорів (що відбувається і так). В ініціативах Булатова є маса неузгодженостей, які можна усунути під час впровадження реформи в життя. Але головне - мати бажання почати міняти задану систему, а воно у нового керівництва Міністерства молоді та спорту по-справжньому є.

Оцінка роботи - 6 балів

Ігор Швайка, міністр аграрної політики і продовольства

А ось кому активність в роботі і гучний піар шкодять, так це представнику «Свободи» Ігорю Швайці. Почав свою діяльність в Кабміні глава МінАПК з гучної заяви про розкуркулення великих агрохолдингів, які зараз, до речі, є основою для валютних надходжень в Україну, а закінчує урядову кар'єру тим, що постійно потрапляє в скандали навколо сумнівних угод державних аграрних компаній. Тим самим міністр фактично у відкриту демонструє свій галузевий непрофесіоналізм. Робота Швайки не так позначилася на ньому, скільки на репутації партії «Свобода», яка його і вивела в люди.

Оцінка роботи - 2 бали

Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ

Єдиний скандал, в який потрапив Арсен Аваков в період свого керівництва МВС, - це березнева смерть представника «Правого сектору» Олександра Музичка під час його затримання міліцією в Рівненській області. До мінусів міністра також зазвичай зараховують відсутність до сих пір справедливого покарання щодо винних в загибелі українців на Майдані, але в даному відношенні більше претензій варто пред'являти Генпрокуратурі і судовій системі. В іншому Аваков зробив кілька важливих речей. По-перше, придушив зачатки сепаратизму на початковій стадії в зоні своєї відповідальності - Харкові (за Донецьк і Луганськ відповідали Ярема і Парубій). По-друге, не дав розвалитися міліції, чиї спецпідрозділи стали ударною групою під час антитерористичної операції, а Внутрішні війська лягли в основу створеної Національної гвардії. По-третє, саме під крилом МВС формувалися добровольчі батальйони - орієнтир патріотизму та самовіддачі для всіх українських військових під час АТО. Нарешті, вчетверте, намітив реформу правоохоронних органів, які в результаті повинні еволюціонувати з інструменту апарату насильства і загального придушення прав і свобод громадян в державні інститути із забезпечення безпеки людей, чим і покликана займатися поліція в демократичних країнах.

Оцінка роботи -  7 балів

Остап Семерак, міністр Кабінету Міністрів

Незважаючи на те що сама по собі діяльність секретаріату уряду на чолі з міністром Кабміну завжди була нудною паперовою роботою, Остап Семерак своєю досить частою появою в медіа зміг внести в неї свою родзинку. Завдяки головному урядовому канцеляристові українці першими дізнаються про найближчі плани з виконання люстраційного закону і урядові стимули для українського видобутку газу, саме Семерак заявляє про появу в найближчому майбутньому кадрової позиції бізнес-омбудсмена і про регіональні особливості цін і тарифів на «комуналку». Одним словом, «міністр на господарстві» не тільки забезпечує нормальне функціонування діяльності Кабміну та його документообігу, а й інформує громадськість про поточні актуальні питання, на пульсі яких уряд тримає руку. Оцінка Семерака була б однією з найвищих, якби не його потрапляння в скандал з колишнім урядовим уповноваженим з боротьби з корупцією Тетяною Чорновіл, яка в нападі гніву роздряпала міністру лице. Що, втім, не завадило обом бути присутніми в одному виборчому списку «Народного фронту».

Оцінка роботи - 6 балів

Павло Петренко, міністр юстиції

Одна справа - голосно пообіцяти, а інша - виконати. У такій половинчастій позиції опинився наймолодший член Кабміну Яценюка - 35-річний Павло Петренко. З самого початку своєї роботи міністром юстиції він обіцяв наведення порядку в судовій системі з очищенням її складу, але в результаті прийняття Закону «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» особливої ​​довіри до суддів в українців не додалося. Практично всі одіозні представники суддівського корпусу залишилися в системі, а сама корупційна модель в українських судах нікуди не зникла. Не можна сказати, що Петренко проти люстрації в цілому і серед українських суддів зокрема - він обома руками за. Щоправда, тільки на словах, а на ділі глава Мін'юсту просто боїться проводити глибоку судову реформу і будувати нову систему з новими людьми фактично з чистого аркуша.

Оцінка роботи - 3 бали

Євген Нищук, міністр культури

За спиною у актора Євгена Нищука був Майдан, голосом якого він був не тільки в 2013-2014 рр., а й десятиліттям раніше. А з приходом в Кабмін він розчинився серед чиновницького люду і лише зрідка виступав не стільки з нормативно-правовими ініціативами, скільки, як і личить творчій особистості, з суто оцінними судженнями. То глава Мінкульту розкритикує проросійську позицію поп-зірок Ані Лорак і Таїсії Повалій, то закличе вже новообраний парламент заборонити показувати по нашому телебаченню російські серіали. Власне, про необхідність докорінно реформувати міністерство культури, а можливо, навіть його ліквідувати давно говорять в експертних колах, так що справа не в Нищуку - свого часу в Мінкульті витрачав час невідомо на що навіть легендарний Богдан Ступка. А ось за громадянську позицію міністра Нищука - окрема подяка і додатковий бал в оцінці роботи.

Оцінка роботи - 3 бали

Павло Клімкін, міністр закордонних справ

Те, що Президент Порошенко перебуває на постійному зв'язку зі світовими лідерами, які своїми санкціями і погрозами їх посилювання не дозволяють остаточно розперезатися Путіну, - безумовна заслуга української дипломатії в цілому і Павла Клімкіна зокрема. Більш того, системною роботою МЗС можна також пояснювати симпатії світової громадськості в нашому конфлікті з Росією не на боці Москви, а Києва. Щоправда, в даному ключі час від часу з'являються неприємні проколи, як це нещодавно сталося з прогримілим звітом правозахисної організації Human Rights Watch, в якому українські Збройні сили були звинувачені у використанні касетних бомб на території Донбасу. Звинувачення виявилися не тільки безпідставними, за ними явно проглядалися вуха Кремля. Проте ні ударів на випередження, ні будь-яких асиметричних відповідей з боку українського МЗС так і не послідувало.

Оцінка роботи - 6 балів

Максим Бурбак, міністр інфраструктури

Якими-небудь інноваціями транспортна галузь країни за останні вісім місяців не запам'яталася. Такий короткий результат роботи на чолі Мінінфраструктури друга дитинства Яценюка Максима Бурбака. Лише в червні міністр потрапив у об'єктив ЗМІ завдяки прийнятій Кабміном постанові про створення на базі Держадміністрації залізничного транспорту («Укрзалізниця») публічного акціонерного товариства «Українська залізниця». Втім, першу скрипку тоді зіграв більш відповідальний товариш - заступник гендиректора «Укрзалізниці» Максим Бланк, який і заявив, що при нинішньому реформуванні залізничного господарства ні про яку приватизацію не може бути й мови. Останній місяць перед парламентськими виборами Бурбака взагалі рідко можна було бачити в Києві - він цілком поглинений своєю виборчою гонкою в мажоритарному окрузі (всі інші члени Кабміну, які балотувалися в ВР, робили це за партійним списком, що не передбачає перманентної присутності «в полі») на Буковині, що є його малою батьківщиною. Простіше кажучи, Бурбак майже впевнений, що його звільнять.

Оцінка роботи - 3 бали

Юрій Продан, міністр енергетики та вугільної промисловості

В умовах початку опалювального сезону Юрій Продан стає одним із центральних ньюзмейкерів Кабміну, що в принципі може коштувати йому посади. Втім, ні в найважливішій темі газових переговорів з Росією, ні в проблемі реверсу газу з сусідніх з Україною країн Східної Європи, ні в питанні заміщення африканським вугіллям значних втрат для української генерації електроенергії, які завдали шахти Донбасу, проколів у глави Міненерго не спостерігалося. Зате явним плюсом виступає ініціатива про передачу в концесію української ГТС американським і європейським галузевим гігантам, яку у Продана відібрав особисто сам його шеф - Яценюк.

Оцінка роботи - 6 балів

Сергій Квіт, міністр освіти і науки

Хто найменше піарився, а більше справ робив, так це колишній президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт, за що і отримав від «ДС» максимальну кількість балів. Глава Міносвіти не гнався за миттєвими сенсаціями - жоден український вуз не потрапив ні з того ні з сього в топи кращих університетів світу, зате при активному сприянні міністерства був прийнятий революційний Закон «Про вищу освіту», який встановив університетську автономію в академічній, організаційній і фінансовій сферах, що дійсно дасть поштовх для розвитку освіти і науки. Ще одним успіхом реформ Квіта стало підвищення статусу для головного інструменту протидії корупції під час вступу до вузів - зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). З метою зменшення впливу різниці рівня викладання і вимог в різних школах вага шкільного атестата при вступі до вузів була знижена з 200 до 60 балів. В цілому вступна кампанія-2014 пройшла успішно, за винятком окупованих російськими терористами районів Донбасу, вузи яких при особливому сприянні того ж міністра Квіта переважно переїхали на контрольовані Україною території.

Оцінка роботи - 8 балів

Олександр Сич, віце-прем'єр-міністр

В сферу повноважень «свободівця» Олександра Сича входить кураторство над гуманітарною політикою, проте будь-які ініціативи в даній сфері належать кому завгодно, але тільки не віце-прем'єру Сичу. Іноді його прес-служба повідомляє про наради з актуальних питань освіти та охорони здоров'я під час робочих поїздок шефа по регіонах, але до реальної діяльності, а не до її імітації, це, по суті, не має ніякого відношення. Час від часу в ЗМІ просочуються заяви Сича як, наприклад, про те, що «Черкаська область - це край, місцями з козацьким і повстанським духом, край, який має бути пуповиною України і стояти в епіцентрі створення могутньої Української держави». Втім, такі сентенції може продукувати початківець політик районного масштабу, а не обтяжений віце-прем'єрським портфелем один із найдосвідченіших чиновників «Свободи». Де-факто свою нинішню посаду Сич завжди розглядав як синекури, тільки до чого готується гуманітарний віце-прем'єр - секрет такого ж масштабу, як і його теперішня присутність в Кабміні.

Оцінка роботи - 1 бал

Людмила Денисова, міністр соціальної політики

Озвучувати різні райдужні статистичні дані про рівень зарплат для бійців АТО і пенсій на наступний рік, а також про кількість переселенців з Криму і Донбасу, які звернулися за допомогою в держструктури  - така нині функція Людмили Денисової. Міністр соцполітики, раніше вже перебувала на цій посаді, не веде мову про вкрай необхідну пенсійну реформу, ні про монетаризації пільг, особливо в нинішній тенденції глобальної економії бюджетних коштів, ні про інші реформи в соціальній сфері. Денисова просто пливе за течією і, ймовірно, вважає, що їй повинні бути вдячні хоча б за своєчасні виплати соціальних допомог. Хоча в цьому випадку мова може бути про виключно технічної функції з розподілу грошей із захищених статей держбюджету, за наповнення якого відповідальні зовсім інші люди.

Оцінка роботи - 2 бали

Андрій Мохник, міністр екології та природних ресурсів

Подібно своєму колезі з уряду і однопартійцю Олександру Сичу ще один представник «Свободи» в Кабміні, Андрій Мохник, починаючи з лютого поводиться дуже тихо. І це притому що тема екології є своєрідним коником для рідної партії, яка навіть намагається монополізувати в Україні «зелену» нішу. Але факт залишається фактом: від міністра екології Мохника не чутно ні гучних викриттів щодо схем колишнього режиму з дерибану надр (відразу складається враження, що тепер ці схеми перейшли в надійні руки, благо інший його однопартієць, Швайка, своєю гіперактивністю на чолі МінАПК «розкрив» багато таємниць про практику у владі представників «Свободи»), ні практичних рекомендацій з питання поліпшення в країні екологічної ситуації (в цьому питанні перед виборами вже випередили «свободівців» їх конкуренти з «Правого сектору», що не мають відповідної міністерської опції). В результаті Мохник має вищий бал, ніж Швайка, виключно завдяки тому, що не є «знахідкою для шпигуна».

Оцінка роботи - 3 бали

Про те, чи збережуть прем'єр і члени нинішнього складу уряду свої посади після виборів, читайте здесь.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme