Бюджет, газ, вугілля: Як по Зеленському і Гончаруку можуть вдарити холодні батареї

Експерти в один голос кажуть про те, що проект бюджету на 2020 рік дуже нагадує бюджети попереднього уряду ще й без соціальних "пряників"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Бюджет, газ, вугілля: Як по Зеленському…

Depo.ua детально аналізував цифри з попереднього проекту бюджету, адже остаточна редакція цього документу в процесі затвердження зазнає правок. Зокрема, певне невдоволення кошторисом висловлюють і в "Слузі народу". Так, депутат, блогер і телеведучий Максим Бужанський вимагає виділення коштів на будівництво аеропорту в Дніпрі. Критикують дітище уряду Олексія Гончарука і опозиціонери. Так, у "Батьківщині" вважають, що Кабмін має відправити проект держбюджету-2020 на доопрацювання, бо у ньому треба передбачити підвищення соціальних стандартів, зниження тарифів і збільшення дохідної бази через закриття офшорів, а також повернення коштів в українську економіку. Приблизно по цих самих позиціях критикують урядовий кошторис й інші опозиціонери. І практично всі вказують: Гончарук продовжує політику свого попередника Володимира Гройсмана, виборці ж очікують не повільних кроків, а радикальних змін.

Утім, той факт, що нинішній уряд максимально відходить від передвиборчого популізму – добрий сигнал для всіх нас. В кінцевому варіанті, звісно, можуть з’явитися якісь сумнівні моменти, однак в цілому бюджет виглядатиме реалістичним, хоча називати його бюджетом розвитку вже неправильно. Це бюджет продовження програм попередників. До того ж, Гончарук завжди може сказати, що на 2021 рік запланують зовсім інші цифри, а наступний рік доведеться жити по-старому. Бо, мовляв, його Кабмін лише входить у курс справи і був змушений користуватися напрацюваннями попередників.

Наскільки цей аргумент буде дієвим, стане зрозумілим вже у найближчі місяці, адже все звалювати на минулу владу можна лише до пори до часу. До того ж не слід забувати, що в разі, якщо на Банковій таки остаточно вирішать проводити дочасні місцеві вибори весною, то опозиційні сили намагатимуться з максимальною вигодою для себе скористатися прорахунками уряду, а переведення стрілок на попередників вже не працюватиме.

І тут дуже важливим буде те, як Україна пройде опалювальний сезон. Олексій Гончарук днями повідомив, що країна підготувалася до зими і накопичила більше 19 млрд кубометрів газу для уникнення ризиків у переговорах з Росією (зауважимо – це було зроблено ще до появи нового уряду). У той же час ситуація з вугіллям залишається не до кінця зрозумілою. Після відмови від формули "Роттердам +", про яку багато говорили як про корупційну, виявилося, що купляти вугілля за кордоном дорожче. А нещодавно компанія ДТЕК не змогла купити для своїх теплоелектростанцій на Українській енергетичній біржі 450 тисяч тон вугілля за ціною, встановленою за формулою "Роттердам +". Бо ніхто не захотів продавати задешево.

Нинішня влада матиме багато проблем в енергетичній сфері, вирішити які кавалерійським наскоком не вийде. Depo.ua писав про ситуацію в Енергодарі, де згустилися хмари над мером Павлом Музикою, якого вважають людиною Рината Ахметова. В місті енергетиків менше третини житлових будинків підготовлені до початку опалювального сезону. За словами представників місцевої влади, така ситуація, насамперед, пов’язана з низьким рівнем оплати населенням послуг з утримання будинків, які надає керуюча компанія "Місто для людей". Люди ж нарікають на якість послуг. Розбирався в цьому новопризначений голова Запорізької області Віталій Туринок, однак біда в тому, що від розмов про відповідальність влади та обґрунтованість тарифів цієї зими оселі теплими не будуть. Навіть, якщо до старту опалювального сезону мера "сковирнуть".

Схожа ситуація у дуже багатьох містах країни. 12 вересня "Нафтогаз" оприлюднив список із 133 виробників тепла, які мають заборгованість та не виконують вимог законодавства щодо мінімального рівня розрахунків для отримання газу на пільгових умовах. Внаслідок цього початок опалювального сезону може бути зірваний майже у сотні міст, серед яких, до речі, Київ, Дніпро та мала батьківщина президента Зеленського Кривій Ріг. У цьому місті зрив опалення став уже поганою традицією, а родина Вілкулів часто піарилася на зриві пломб з вентилей "Криворізької теплоцентралі". У свою чергу Асоціація газового ринку закликала владу вжити невідкладні заходи для врегулювання заборгованості теплопостачальних організацій перед НАК "Нафтогаз України", в іншому випадку 2 млн домогосподарств не зможуть вчасно розпочати опалювальний сезон. "На даний час є всі  підстави вважати, що опалювальний колапс може повторитися і існує загроза виникнення техногенних ситуацій в Дніпропетровській, Харківській, Сумській, Одеській областях", - зазначають в Асоціації.

Можна скільки завгодно розповідати, що у цьому винні попередники, що місцеві керівники – нехлюї, і що треба перезавантажити місцеві органи влади, привівши туди чесних людей. Однак опалювальний сезон стане першим серйозним випробуванням для рейтингу і президента – у нас же в народі він відповідає за все – і Кабінету міністрів.

Президент Зеленський розпорядився, аби до 20 вересня профільні відомства доповіли про забезпечення підготовки до опалювального сезону, зокрема про графіки накопичення достатньої кількості енергетичних ресурсів (газу та вугілля), готовність регіонів до зимового періоду. А надалі повинен проводитися щотижневий моніторинг. Це правильно, утім є велике "але". Восени минулого року виник гучний скандал через відключення від газу Сміли. Навколо цієї історії було багато піару, і хоча всі шишки тоді посипалися переважно на голову мера міста Олексія Цибка (правоохоронці навіть відкрили кримінальне провадження), головний іміджевий негатив отримала саме центральна влада. І про це варто пам’ятати новій владі, бо перекладання провини на попередників, місцевих чиновників, "Нафтогаз" і так далі мало допомагають, коли люди мерзнуть. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme