Буча в Бучі. Де "підірвуть" міську владу наступного разу

Ситуація в маленькому містечку під Києвом може бути локальним непорозумінням "еліт", а може стати зразковою схемою з делегітимізації місцевих рад
Depo.Влада
8 листопада 2016 19:00
ФОТО: depo.ua
Фото УНН
Фото УНН

До численних розбірок між місцевими царьками вже давно звикли. Здебільшого вся політична активність в регіонах зводиться до дуже простих речей, як-то боротьба за земельні ресурси чи підприємства, які знаходяться у тому чи іншому селі, селищі, містечку (необхідне – підкреслити). Тому конфлікти, які мало не роками тривають в містах-супутниках Києва Бучі та Ірпені, вже нікого особливо не дивують. Втім, у даному випадку вимальовується одна погана тенденція, коли через владну війну фактично заблоковується нормальне функціонування цілого населеного пункту.

Два куми – мер Ірпеня Володимир Карплюк та міський голова Бучі Володимир Федорук, яких звинуватили у хабарництві, на виході опинилися в кардинально різному становищі. Карплюк спочатку втік, але потім повернувся і продовжує заправляти Ірпенем як ні в чому не бувало. Подейкують, що це стало можливим через співпрацю головного ірпінця зі слідчими органами, в результаті чого на сусіда-бучанця Федорука посипалися всі шишки. Що саме розповів Карплюк про свого кума – невідомо, але як натякнули кореспонденту Depo.ua джерела в столичному регіоні, Федорук після цього розірвав всі стосунки з Карплюком. Останній, в свою чергу, хоче зараз проштовхнути тему об’єднаних громад, у яку війдуть одразу кілька селищ на захід від Києва. Окрім Ірпеня туди хочуть завести Бучу, Ворзель, Гостомель та ще одне конфліктне містечко Коцюбинське. Очолити цю громаду нібито хоче сам Карплюк, якому у разі виборів заважатиме саме Федорук.

Проте, не лише конфліктом Карплюка з Федоруком цікава ця історія. Справа в тому, що після відсторонення Федорука від займаної посади на час розслідування очолити місто мав секретар міськради Василь Олексюк. Але і його було відсторонено у рамках розслідування кримінальної справи. Після цього виконуючим обов’язки мера мав стати перший заступник міського голови Ярослав Добрянський, за сумісництвом депутат Київоблради та колишній заступник голови облради часів Януковича, якого свого часу дали Федоруку "на допомогу".

Але учора на засіданні міськради Добрянський разом з іншими заступниками мера Олександром Смолькіним та Ларисою Матюшенко заявили про звільнення з посад за власним бажанням.

Тепер Буча залишилася без якогось хоча б більш-менш легітимного керівництва і в законодавстві нема пояснень, як діяти в такій ситуації Водночас місто фактично скочується до колапсоїдного стану. Зрозуміло, що контроль за владою в цьому місті дає змогу розподіляти земельні потоки. Та чому від цього мають страждати жителі населеного пункту – не дуже зрозуміло.

Варто згадати, що за часів Януковича використовувалися механізми відсторонення міських голів та заміною їх секретарем, який автоматично ставав в.о. мера. Зокрема, у Чернівцях від такої схеми постраждав ще один Федорук – Микола Трохимович, якого "збили" одним рішенням міськради.

Але в даному випадку ситуація виглядає абсолютно абсурдною і небезпечною. Адже це дуже зручна схема для війн між місцевими "елітами" - просто паралізувати роботу цілого міста. Втім, залишається надія, що це "ноу-хау" все ж таки не розповсюдиться за межі Бучі. Бо інакше центральній владі доведеться якось "вирулювати" з глухого куту і переосмислити свій вектор, спрямований на децентралізацію. Інакше місцеві "еліти" зі своїми фокусами можуть доцарюватись до ручки…

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада