Боти замість мізків. Як рядовий міліціонер зі Львова став багатшим за Порошенка

Боян про те, що Порошенко увійшов до п'ятірки найбагатших чиновників, для багатьох вітчизняних ЗМІ виявився важливішим того, що в Україні нібито знайшлися два нових чиновника-мільярдера, що перевершили Петра Олексійовича своїми статками

Боти замість мізків. Як рядовий міліціон…

Про це повідомляє Depo.ua із посиланням на "Деловую столицу".

Є в уанеті такий собі Opendatabot - як він про себе стверджує, "сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній і судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів". Його співвласник і головна контактна особа - житель Дніпра Олексій Іванкін.

У складі Opendatabot діє OpenDeclarationBot - "сервіс моніторингу декларацій українських чиновників". Дуже хороша штука, щоб прославитися.

Принаймні безліч українських ЗМІ передрукували новину, поширену Opendatabot під назвою "17 тисяч чиновників стали мільйонерами". У ній говориться, з посиланням на OpenDeclarationBot, що "2016 року більш 17 тис. чиновників стали мільйонерами", і далі наводиться п'ятірка найбагатших чиновників, а також купа іншої інформації.

У допитливих читачів новини міг виникнути питання: а скільки ж всього нарахували чиновників-мільйонерів в 2016 року? Відразу ж наведемо ту відповідь, яку дає Олексій Іванкін, - 17053.

Таким чином, новина Opendatabot виявилася фейковою. Чесна новина звучала б так: "З 2016 року понад 17 тис. чиновників були мільйонерами". Але Opendatabot вирішив замінити "були" на "стали". Хоча сам Олексій Іванкін навряд чи погодиться з твердженням, наприклад, що він 2016 року став людиною із середньою освітою. Напевно, він заперечить, що вже давно людина і давно закінчив ліцей, а після встиг закінчити універ і одружитися...

Але справа, звичайно, не в Іванкіному, а в тому, як швидко плодяться і мутують фейки в українському інформпросторі. Майже всі ЗМІ, розтиражована повідомлення Opendatabot, винесли в заголовок фразу типу "Порошенко увійшов до п'ятірки найбагатших чиновників України". Немов в минулому і позаминулому році його (Порошенка) там (в п'ятірці) не було.

Ну і далі всі ЗМІ, повіривши Opendatabot, привели список найбагатших можновладців.

1. Член фракції "Опозиційний блок" в Кіровоградській облраді, директор приватного науково-виробничого підприємства "Уран" (м. Олександрія) Олександр Цапюк (вартість активів 2 млрд 9 млн 200 тис. грн).

2. Співробітник управління поліції охорони у Львівській області Андрій Боляк (1 млрд 575 млн грн).

3. Народний депутат України Богдан Дубневич (911,3 млн грн).

4. Президент України Петро Порошенко (789,6 млн грн).

5. Народний депутат України В'ячеслав Богуслаєв (777,4 млн грн).

З Дубневичем, Порошенком і Богуслаєвим все зрозуміло. Те, що вони - люди заможні, ні для кого не секрет. Сенсація в перших двох фігурантах списку.

Українці вперше дізналися, що, виявляється, в райцентрі на Кіровоградщині живе бізнесмен, який володіє активами більш ніж на 2 млрд грн. Його приватне науково-виробниче підприємство називається "Уран", а саме на Кіровоградщині є уранові руди. Можливо, геній-самоучка нишком збагачує уран і продає його в КНДР, користуючись політичними зв'язками "Оппоблока"?

А ще, виявляється, у львівській поліції працює дядько, який володіє активами більш ніж на 1,5 млрд грн. Невже робота така дохідна, що він її не кидає, вже маючи стільки грошей?

Втім, для наших мас-медіа інформація про те, що в Україні з'явилися два нових мільярдери, зовсім не стала сенсацією дня. Просто - рядком в новинах. Вона навіть не потрапила в заголовки. І правда, куди важливіше розповісти читачам бородатий боян про те, що "Порошенко увійшов до п'ятірки найбагатших чиновників України".

Тим часом в Олександрії родина Цапюк - одна з найвідоміших. І вважається однією з найбагатших, хоча про її двохмільярдний статок місцеві жителі все ж не підозрювали. Олександр Григорович Цапюк, 1966 р.н., який очолив п'ятірку найбагатших можновладців у всій Україні за версією Opendatabot, має дуже впливового близького родича. Це мер Олександрії Степан Кирилович Цапюк, 1954 року народження. Він був обраний на цей пост чотири рази - в 1998, 2002, 2010 і 2015 роках., а в 2006-2007 рр. встиг побувати народним депутатом України за списком Партії регіонів. Дружина Степана Цапюка, Любов Цапюк, працює у Олександра Цапюка торговим представником ПНВП "Уран". А торгує це підприємство - ні, не ураном, а зерновими і технічними культурами, які вона сама і вирощує. До обрання до облради Олександр Цапюк був депутатом Олександрійської міськради, потрапив туди як висуванець Партії регіонів.

Коротше кажучи, сім'я Цапюк давно і дуже міцно тримає владу в Олександрії в своїх руках. Але щоб сколотити двохмільярдний стан, цього все ж замало. Олександр Цапюк просто плутає іноді мільярди і мільйони. Саме так трапилося 21 березня 2017 року, коли він, заповнюючи е-декларацію, вказав, що має готівкою "2 000 000 000 грн". Але вже наступного ранку на нього зійшло просвітлення, і він подав виправлену декларацію, де записав на три нуля менше, тобто "2 000 000 грн". Так що офіційно Олександр Цапюк володіє активами не на 2 млрд 9 млн 2 тис. грн, як повідомив Opendatabot, а на 11,2 млн грн (2 млн + 9,2 млн = 11,2 млн).

Значно важчий випадок стався з молодшим інспектором роти фізичної безпеки управління поліції охорони у Львівській області Андрієм Боляком. У перекладі з бюрократичної його посада називається охоронець. Заробляє він цим на життя як мінімум років десять. Принаймні два роки тому сайт поліції розповів, що "ось уже вісім років" Андрій Боляк разом з напарником Олегом Павликом "охороняє відомого львівського бізнесмена. А це свідчить про високу довіру до охоронця з боку клієнта".

В е-декларації Андрій Боляк записав, що має готівкою "1 575 005 939 грн", а заробив в 2016 р. "6 458 128 грн". Напевно, охоронець крутого бізнесмена може заробляти на місяць $20 тис., тоді і набіжить за рік понад 6 млн грн. Але щоб заробити таким способом 1575 млн грн, знадобиться 244 роки.

Свою е-декларацію Андрій Боляк не виправляє. Помилився він чи ні - це, по суті, його особиста справа. Важливим є те, що він взагалі не чиновник в звичайному людському розумінні цього слова. І внесення його до списку найбагатших чиновників - це чистий фейк.

Зрозуміло, що Opendatabot - всього лише дурний бот, тупа машина, хоч і дуже швидко обробляє великі масиви даних. Але за ботом стоїть його власник, який мріяв прорекламувати свій винахід. Він просто не спромігся подивитися очима звичайної людини на ту нісенітницю, яку вирішив впарити мас-медіа у вигляді новини. Що ж, слава - вона різна буває.

Над ЗМІ, які бездумно передрукували цю нісенітницю, можна було б просто посміятися. Але ось що сумно: процеси е-декларування та боротьби з корупцією остаточно розійшлися як у морі кораблі. Рік тому всі чекали, що е-декларування дасть потужний імпульс боротьбі з корупцією. Рік пройшов, а ефект практично нульовий. Настільки малопомітний, що його з легкістю затьмарюють бояни про Порошенка і фейки про мільярдерів, які казна-звідки взялися.

Якби держоргани, відповідальні за перевірку е-декларацій і за боротьбу з корупцією, радували нас наочними результатами у вигляді корупціонерів, виявлених завдяки е-деклараціям, тоді навіть журналісти менше довіряли б усілякій нісенітниці від ботів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme