"Золота акція" Садового: Навіщо "Самопомочі" обмежувати Зеленського

За півроку до парламентських виборів політсили, які мають серйозні види на отримання місць у парламенті, шукають плідні технологічні теми і намагаються бути цікавими під час великих політичних торгів

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Золота акція" Садового: Навіщо "Самопом…

Як відомо, об’єднання "Самопоміч" пропонує ухвалити розроблений членами цієї партії закон "Про Президента України". Він передбачає зменшення президентських повноважень і передачу багатьох нинішніх функцій глави держави уряду і прем’єру. Одна зі співавторів проекту, віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд, направила документ всім лідерам фракцій і майбутньому президенту Володимиру Зеленському та сподівається на консенсус для його ухвалення.

Чому саме зараз? "Час для ухвалення таких законів, як закон про президента трапляється раз на 5 років - на початку або в кінці президентської та парламентської каденцій. Така природа влади", - написала Сироїд на своїй сторінці у "Фейсбук". Нагадує, що 2014 року її колеги пропонували Порошенку підтримати схожий законопроект, але той відмовився.

З тим, що можливості президента нинішнім законопроектом суттєво звужуються, віце-спікер не погоджується: "Ми пропонуємо механізм, який зробить президента сильнішим і захистить його від впливів", - каже вона. Нинішні повноваження президента, каже Сироїд, роблять його "заручником олігархів" і змушують займатися питаннями, за які відповідає уряд – "керувати меліорацією чи державними підприємствами".

Ознайомитися з текстом законопроекту поки можна тільки на сайті "Самопомочі". У парламент цю ініціативу внесуть після (точніше, в разі – Ред.) узгодження зі всіма учасниками політичного процесу, повідомив лідер партії Андрій Садовий. Він також заперечує, що ініціатива його однопартійців спрямована на обмеження повноважень майбутнього глави держави.

Про що закон "Про президента України"

"Самопоміч" пропонує, зокрема, врегулювати процедуру імпічменту президента. Ця процедура прописана в ст. 111 Конституції України, але відсутній механізм її практичної реалізації. Законопроект "Про президента України" цю прогалину усуває. Підставою для імпічменту є вчинення президентом державної зради або іншого злочину. Проект постанови про ініціювання імпічменту реєструють у Раді за поданням Генпрокурора або фракції чи групи депутатів чисельністю не менше ніж найменша за розміром депутатська фракція.

За цей проект повинні проголосувати не менше 226 депутатів. Потім ВР створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, на підставі висновку якої парламент не менш ніж 300 голосами ухвалює рішення про звинувачення президента у вчиненні держзради або іншого злочину. Далі висновок направляється до Конституційного і Верховного судів. Після цього відбувається фінальне голосування у парламенті, піл час якого за імпічмент має бути віддано не менше 338 голосів.

Також законопроектом передбачено внесення змін до 89 чинних законів, які встановлюють повноваження глави держави.

Які шанси на ухвалення ініціативи "Самопомочі"

В оточенні нового президента цю ініціативу офіційно не коментують. Проте в запевнення авторів законопроекту, схоже, не надто вірять. Окремі радикальні прибічники Зе заявляють, що у їхнього лідера начебто «хочуть вкрасти перемогу». З критикою проекту виступив і колишній кандидат у президенти, лідер партії "Громадянська позиція" Анатолій Гриценко. Нагадаємо, після першого туру виборів він зустрічався з Володимиром Зеленським і за підсумками зустрічі написав у Фейсбук, що може проголосувати за цього кандидата в президенти попри те, що той "не готовий до посади" глави держави. Ближче до другого туру Гриценко навіть "позичив" команді Зеленського одного з членів своєї команди Івана Апаршина як експерта з військових питань.

Перспективи ухвалення цього закону до інаугурації нового президента сумнівні – враховуючи, що документ ще не зареєстрований в парламенті і не пройшов необхідні процедури, які передують винесенню на пленарне засідання. Розгляд законопроекту "Про Президента" можуть розтягнути у часі або взагалі заблокувати лояльні до Зеленського депутати. Адже етапів ухвалення закону досить багато. Спершу розгляд на комітетах, потім парламент має проголосувати за його включення до порядку денного, і вже тут можуть виникнути несподіванки. Далі – перше читання. Припустимо, що довкола ініціативи "Самопомочі" складеться консенсус із 226 депутатів, готових підтримати його. Але нардепам, вірогідно, доведеться здолати тисячі поправок до проекту. І лише тоді – друге читання.

Чи реально вкласти ці всі процедури в місяць, який (плюс – мінус кілька днів) залишається до вступу Зеленського на посаду глави держави? Адже після набуття новим президентом всіх нинішніх повноважень шанси на ухвалення такого закону стають ще більш примарними. І навіть в разі позитивного рішення Ради президент Зеленський може скористатися правом вето. Його можна подолати, прецеденти є, і немало. Але це ще одне голосування, і ще невідомо, яким буде розклад сил у Раді на момент в’їзду ЗЕпрезидента на Банкову. Тим паче що наближаються чергові парламентські вибори, що вноситиме додаткову плутанину у владні конфігурації та взаємні стосунки партій і фракцій.

Тому або закон ухвалять у найближчі кілька тижнів, або він перейде в розряд нереалізованих політичних прожектів. "Протиснути" це питання можна, якщо більшість політичних сил швидко домовляться обмежити повноваження майбутнього лідера країни. Чи є така політична воля у достатньої кількості гравців вітчизняної політики? Поки тривають підкилимні переговори, інформації назовні виходить вкрай мало.

На що можуть розраховувати в "Самопомочі", пропонуючи ініціативу з далеко не очевидними шансами на успіх? Не виключено, що це такий собі лот для торгів щодо зниження прохідного бар’єру на жовтневих виборах до Верховної Ради. Нинішні 5 відсотків партія Садового, згідно з даними соціологічних досліджень, не долає, тому зацікавлена у зменшенні бар’єру до 3 відсотків. Це вигідно і цілій низці інших партій з невисокими рейтингами, які балансують на межі потрапляння до Ради – "Свобода", Радикальна партія Олега Ляшка, та ж "Громадянська позиція" Гриценка, "Сила і Честь" Ігоря Смешка, "Опозиційний блок" тощо. Так би мовити, послуга за послугу: "політичні важковаговики» підтримують ухвалення нового Виборчого кодексу (про це як про передумову прийняття закону про президента згадував сам Садовий), в якому буде знижено бар’єр, а команда "Самопомочі" – пропонує сценарій обмеження повноважень президента.

Появу законопроекту "Про президента України" можна розглядати і як піар-технологію "Самопомочі", покликану застовпити за цією політичною силою першість в ініціативі щодо звуження повноважень глави держави. Цей крок може принести партії певні симпатії в очах виборців, якщо Зеленський до осені наробить прогнозованих помилок і його рейтинг покотиться донизу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme