Боротьба за "європейськість": Як Туск влип у скандал з мігрантами

Європейська комісія назвала "неприйнятними" та "неєвропейськими" плани президента Європейської ради Дональда Туска відмовитися від обов'язкових квот для країн ЄС на переселення мігрантів

Боротьба за "європейськість": Як Туск вл…

Напередодні саміту лідерів ЄС, поляк Дональд Туск став справжньою мішенню для критики всіх і вся. В своєму зверненні напередодні саміту лідерів ЄС Туск заявив, що обов'язкові квоти, запропоновані Єврокомісією в рамках реформи системи надання притулку, "виявилися неефективними" і створили конфронтацію серед країн ЄС.
Одразу ж, як пише Politico, його парирував Єврокомісар з питань міграції Дмітріс Аврамопулос, назвавши такі ідеї Туска антиєвропейськими.

"Ця заява заперечує, ігнорує всю роботу, яку ми провели протягом останніх трьох років", - сказав Аврамопулос.

Він додав, що документ Туска також підриває "одну з головних опор європейського проекту - принцип солідарності".

У жовтні Туск робив аналогічні заяви, сказавши, що у обов'язкових квот "немає майбутнього", з огляду на чіткий опір країн "Вишеградської групи" - Чехії, Угорщини, Польщі та Словаччини.

А незадовго до саміту Туск надіслав меседж лідерам країн ЄС, в якому заявив, що: "Тільки держави-члени можуть ефективно боротися з мігрантською кризою", а обов'язкові квоти "виявилися неефективними".

Про що взагалі мова?

Країни ЄС зіштовхнулися з кризою біженців у 2015-му році. 28 країн Євросоюзу на піку міграційної кризи, шляхом голосування схвалили 22 вересня 2015 року пропозицію Єврокомісії - дворічну програму розселення 160 тис. нелегальних мігрантів з Італії і Греції за квотним принципом між іншими країнами ЄС. Ідея Єврокомісії полягала в тому, що всі 28 членів ЄС повинні проявити "європейську солідарність" і розподілити новоприбулих "рівним шаром" по всій території ЄС, щоб знизити демографічне навантаження на південну прикордонну частину Європи.

26 вересня 2017-го, термін дії цієї програми формально сплив. І це був повний провал. За два роки Євросоюзу вдалося переселити з Італії і Греції в інші країни блоку лише 32 тис. чоловік зі 160 тис.

За даними Євростату, тільки за 2015 і 2016 роки кордон ЄС нелегально перетнули близько 3 млн осіб.

Хто бойкотував схему

Від самого початку вона майже не працювала. Особливо відзначилися країни "Вишеградської четвірки" - Угорщина, Словаччина, Польща та Чехія. Найбільш агресивно з них виступала Угорщина, яку ЄС зобов'язав прийняти 1,3 тис. мігрантів. Польща на початках погодилася прийняти кілька тисяч мігрантів, але після зміни уряду і терактів в Брюсселі змінила своє рішення - міркування безпеки. Схожа позиція у Словаччини та Чехії.

Угорщина і Словаччина навіть подали позов до Європейського суду в Люксембурзі з вимогою скасувати рішення про обов'язкові квоти на розподіл біженців. На початку вересня цього року суд цей позов відхилив. Натомість, Єврокомісія вирішила подати до суду ЄС скарги на Польщу, Угорщину та Чехію через невиконання країнами умов.

"Вишеградська четвірка" і надалі бойкотує квоти. Результат - ЄС вдалося розселити за квотним принципом всього близько 20% від загального числа мігрантів з Греції та Італії за два роки. Втім, розселення так і не відповіло на питання, як інтегрувати їх у суспільство.

Скандал із Туском

Після критики свого початкового меседжа Туск опублікував переглянутий інший варіант для саміту, закликавши інститути ЄС працювати в партнерстві з окремими країнами для вирішення проблем міграції.

"ЄС може ефективно вирішувати проблему нелегальної міграції при повній участі держав-членів і скоординованому використанню коштів і інструментів ЄС, а також держав-членів", - писав він.

"Жодна держава-член не може впоратися з цією спільною проблемою самостійно, але рішучі дії провідних держав-членів, підтримані ЄС і допомога інших держав-членів, виявилися ефективними", - підкреслив Туск.

Проте, новий документ із меседжем Туска наголошує на відмові від примусової системи переселення.

"Питання про обов'язкові квоти виявилося вельми суперечливим, і цей підхід є неефективним", - додав Туск.

Минулого місяця депутати Європарламенту проголосували за перегляд режиму надання притулку, пише Politico.

Позиція парламенту включає в себе обов'язкову систему розподілу, яка буде застосовуватися в усі часи. Вона зобов'язує країни взяти певну кількість осіб, які шукають притулку, на основі коефіцієнта, розрахованого на основі ВВП і кількості населення. Якщо країна відмовляється брати участь в системі, депутати Європарламенту хочуть, щоб ця країна втратила доступ до коштів ЄС. На вирішення проблеми мігрантів лише у 2015-му році ЄС виділяв понад 2 млрд євро.

Італія, Швеція та Німеччина розкритикували пропозицію Туска відмовитися від квот. Його назвали "дуже поганим лідером".

"Це шокує мене", - сказала Сесілія Вікстрьом, шведський депутат Європарламенту,додавши, що вона "абсолютно переконана" в тому, що у країн ЄС достатньо зусиль і підтримки обов'язкових квот навіть без "Вишеградської четвірки".

"Це дуже хороший приклад дуже поганого європейського лідерства", - додала вона про Туска.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme