Відставка чи жарт Коломойського: Що насправді сталося з Богданом

Теоретично Віталій Кличко виявився не таким вже й хлопчиком для биття, як це собі уявляв голова Офісу президента. У випадку звільнення Богдана останній виявиться найбільш "коротким" очільником пезидентської канцелярії

Сьогодні у низці ЗМІ з'явилася інформація про відставку Андрія Богдана з посади голови ОП. Згодом в пресі опублікували й дивну заяву, в якій Богдан просить "звільнити його з посади за власним бажанням з моменту… бажання".

Думки розділилися. За даними джерел Depo.ua, Богдан міг піти після дзвінку із США, але наближені до Коломойського блогери пишуть, що ніякої відставки не відбулося. Спростував це і заступник голови ОП Руслан Рябошапка.

На позавчорашньому брифінгу в ОП (30 липня 2019) Богдан виглядав доволі знервовано і зробив кілька пасажів в бік президента Зеленського який, мовляв, сам є головним і всі рішення приймає одноосібно. Це було таким собі психологічним маркером віддалення Богдана від тіла Зеленського: голова президентського офісу попри бравурні звинувачення київського мера Кличка, проглядалось, переймається якимись іншими проблемами.

Ми, на жаль, не маємо доступу до процесорів в ОП і не можемо однозначно говорити про те, що відбувалося на Банковій останніми днями. Тому спираємося лише на уривки офіційної інформації та короткі інсайди, що надходять до Depo.ua від офісів політиків.

Знервований Богдан

Отже, маємо кілька разів вже ретрансльоване повідомлення від джерел в ОП про те, що Андрій Богдан, найближчий соратник президента Володимира Зеленського, перебуває на межі звільнення. Спочатку говорили про те, що Богдану підшуковують місце у системі правосуддя, яка є близькою для колишнього адвоката, і про реформування якої він мріє вже тривалий час. 

Але коли Андрій Йосипович з'явився з задертим комірцем на брифінгу в Офісі президента не з заявою про звільнення за власним бажанням, а зі звинуваченнями на адресу мера Києва Віталія Кличка, стало зрозумілим, що ставки у грі є дещо вищими. Він, зокрема, звинуватив міського голову Києва у злочинному потуранню певним "смотрящім", які прибрали до свох рук вирішення всіх політичних та господарських питань. Побічно Богдан звинуватив Кличка, що один "смотрящий" спробували занести йому хабар в розміри близько 20 мільйонів американських доларів – поділити $40 млн з бюджету Києва, який вони пиляють.

Треба сказати, що підозрілим в першу чергу здалася юридична непідготовленість звинувачень на адресу Кличка. І це було доволі дивним, адже юрист Андрій Богдан цілком здатний відрізнити обгрунтовані звинувачення від голослівних підозр, якими він щедро сипав під час брифінгу. І нагадував цей виступ Богдана гру ва-банк: коли поставлено все. 

Але це дало певний ефект. Принаймні в офісі мера Києва такі заяви сприйняли досить серйозно. Тож зовсім не дивно, що вже наступного ранку Кличко, який зрозумів, що атака на нього є серйозною, крутив дулі українським можновладцям з висоти нью-йоркського офісу адвоката американського президента Дональда Трампа Рудольфа Джуліані. Пан Джуліані – один із тих людей, який виступав проти впливу Коломойського в оточенні Зеленського. І загалом така політика характерна для Білого дому Трампа. Тому від американців у Богдана можуть бути проблеми.

Стурбований Кличко

Чи треба розглядати повідомлення про звільнення Богдана з посади голови Офісу президента всерйоз? Чи, може, це такий собі новий рівень тролингу з боку команди Зеленського? Тим більше, що сам Богдан у "Фейсбуці" відривається…

Треба розуміти, що наразі Володимир Зеленський розпочав такий собі "сеанс одночасної гри": він з одного боку домовляється про мир з Путіним, а з іншого - поспішає якомога швидше причарувати американського лідера Дональда Трампа. І обидва ці напрямки зовнішньої політики нового українського лідера є для нього однаково важливими. Будь-які перешкоди, а особливо інспіровані зсередини його оточення, можуть прийматись як зрада.

Метушлива подорож Кличка в Америку - хоч і абсолютно адекватний, але з точки зору Зеленського недружній і шкідливий крок - може якщо не зірвати, то потьмарити його побачення з Трампом. І в розумінні екс-актора Кварталу такий демарш Кличка має цілком зрозумілий мотив - провокацію з боку Богдана. А, схоже, на Банковій вже отримали чіткий сигнал з Вашингтону про неприпустимість розкачування човна напередодні важливого самміту.

І тут Андрію Йосиповичу немає на кого нарікати: мав розуміти, що своїми ведмежими діями він може зламати тонку і незрозумілу йому гру свого політичного патрона. І звільнення - цілком адекватна реакція Зеленського на недолугість свого підлегого.

Але цей вектор міркувань може бути справедливим лише у випадку, якщо Богдан насправді є вірним Санчо Пансою Зеленського і не думає про інтереси інших учасників політичного процесу.

Роз'ятрений Коломойський

А якщо погодитись нарешті, що Богдан таки є засланим козачком від Коломойського, то гра набуває зовсім іншого забарвлення. Тут починають проглядатись інтереси олігарха, який замахнувся на те, щоб приватизувати, окрім іншого, також і зовнішню політику президента. Бо саме про такі прагнення говорять певні джерела, коли розповюджують інформацію, що посередником у перемовинах між Зеленським та Путіним Коломойський бачить чи то Нетаньяху, чи то весь ізраїльський уряд. Що виглядає як спроба зруйнувати той переговорний процес в форматі Зеленський-Путін, який вибудовує для українського лідера Пінчук із Кучмою у Мінську.

Звісно напад Богдана на Кличка мало тягне на спробу зірвати переговори у згаданому форматі, але це може бути певним демаршем і сигналом Зеленському від Коломойського про те, що він не хоче і не буде миритись з тим, що його інтересами пожертвують. 

Можливе звільнення Богдана – це буде виклик Коломойському. І олігарх цілком може використати своїх заведених під брендом "Слуги народу", щонайменше 30 депутатів, щоб створити групи впливу (він це вже почав робити – Дубінський і "Справедливість") та послабити партію Зе. Простіше кажучи, Коломойський розпочне війну, яка невідомо чим завершиться. 

Розлючений Зеленський

Для нинішнього господаря будівлі на Банковій, як ми вже згадували, є надзвичайно важливим вийти нарешті на рівень особистих контактів з Путіним і Трампом. З одного боку це формуватиме імідж нового лідера держави, а з іншого - дозволить нарешті перейти у лігу самостійних гравців, коли постаті медведчуків, коломойських, ахметових, пінчуків та інших хитрозроблених посередників перестануть чинити бодай якийсь серйозний вплив на зовнішню політику Зеленського і його суб'єктивне бачення власної ролі в світовій політиці.

І Богдан в цьому контексті, неважливо чи він грає самостійно, чи виконує волю свого патрона Коломойського, є небажаним і деструктивним елементом. Тож навіть якщо і чутки нинішньої ночі про заяву Богдана на звільнення є дещо перебільшеними, у більш довгій перспективі його доля є вирішеною. Хоч він і зможе ще певний час залишатись на плаву, керуючи суддями в Вищій раді правосуддя, чи, навіть, управляючи економічними процесами країни з якогось крісла у кабміні. 

Хто наступний

Це питання наразі не є принциповим, адже зрозуміло, що майбутнім наступником Богдана з ймовірністю близько 100% стане не якийсь засланець від того чи іншго олігарха, а людина, яка буде зручною і комфортною в першу чергу для самого Зеленського. Ми ризикнемо припустити, що великі шанси посісти пост голови Офісу є у Сергія Шефіра. Він протягом останніх двох місяців вже дещо набив руку для кабінетної роботи та контактування з впливовими міжнародними лідерами. І наразі має всі необхідні навичкі для цієї роботи, яких йому бракувало, коли він змінював крісло керівника Студії Квартал 95 на крісло в одному з найвищих кабінетів урядового кварталу в середмісті Києва.

Сергій Лещенко вже пише, що на роль Богдана в ОП претендує т.в.о СБУ – Баканов. Але інформація ця – лише інсайд.  

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook