Благі наміри чи посилення місії: Чим допоможе Україні візит очільниці ОБСЄ

Візит Лінде до України в перші тижні перебування на посаді продемонстрував, що вона щиро прагне допомогти у розв'язанні конфлікту з Росією. Відкритим залишається тільки питання стосовно її можливостей у цій справі

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Благі наміри чи посилення місії: Чим доп…

Візит голови ОБСЄ, керівниці шведського МЗС Анн Лінде пройшов у непростий момент для стосунків між Україною та організацією, яку вона очолює.

Критика СММ ОБСЄ, яка нерідко лунала впродовж всіх років конфлікту на Донбасі, наразі стала іще різкішою. Останнім приводом для неї, зокрема, став допуск до роботи у мінській ТКГ представників "громадськості Л-ДНР", що явно суперечить умовам і духу Мінських домовленостей. Цей момент представники ОБСЄ проігнорували, не підтримавши протестів українських дипломатів.

З іншого боку, хитрий принцип ротації керівників ОБСЄ з числа міністрів закордонних справ країн-членів організації призводить до того, що з проблемами доводиться, зазвичай, розбиратися людині, ніяк не причетній до їх виникнення. Саме так трапилося і з Анн Лінде, яка посіла свою посаду лічені тижні тому, і свій перший закордонний візит здійснила в найбільш гарячу точку – себто до України.

При тому політична позиція чинної голови ОБСЄ від самого початку була цілком проукраїнською. Зокрема, ситуацію на Донбасі вона назвала "найбільш кричущим прикладом порушення наших спільних зобов'язань і міжнародного права", наголосивши при тому, що територіальна цілісність України має бути відновлена включно з територією окупованого Росією Криму.

Більше того, на вчорашній прес-конференції в МЗС та в подальшому спілкуванні з журналістами Лінде заявила, що Україна вже виконала всі умови для проведення нового саміту в нормандському форматі, а Росія – поки ні. При цьому щиро пошкодувала, що ставлення до спецмоінторингової місії ОБСЄ в Україні наразі не найкраще. Вочевидь, для подолання цієї ситуації президент України під час спілкування з Лінде запропонував збільшити масштаби СММ. Втім, що стосується практичної сторони справи і ймовірних шляхів посилити вплив ОБСЄ на ситуацію, все взагалі неоднозначно.

І ключова проблема полягає в тому, що ОБСЄ, хоч, формально, і є безпековою організацією, має вкрай складну і заплутану структуру. Окрім голови ОБСЄ, в числі її керівних органів є Постійна рада, Міністерська рада, Генеральний Секретар, та низка керівних колегіальних органів – на кшталт Форуму зі співпраці у сфері безпеки. Повноваження всіх цих органів не надто чітко розподілені, і про якусь сформовану виконавчу вертикаль говорити не доводиться. Тому навіть добра воля голови ОБСЄ абсолютно не гарантує позитивного рішення стосовно збільшення масштабів та фінансування СММ. Рівно ж як і стосовно позиції П'єра Мореля та його несподівних симпатій до "представників громадськості" з боку сепаратистів Лінде не може зробити рівним рахунком нічого.

Тому якою б не була позиція чинної голови ОБСЄ стосовно України, реальне коло її повноважень дозволяє радше ставити питання перед організацією – а не відповідати на них.

Тому можна не сумніватися, що в суто інформаційному полі діяльність Анн Лінде принесе Києву чимало користі – як стосовно конфлікту на Донбасі, так і стосовно дій Росії в окупованому Криму.

Шкода тільки, що всі правильні слова, які прозвучать із цього приводу, навряд чи будуть сконвертовані в якісь практичні дії.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme